Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Un angajat si nedepus nici o declaratie din noiembrie 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Un angajat si nedepus nici o declaratie din noiembrie 2005

12 replies to this topic

#1 mirelads

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2006 - 01:41 PM

Am si eu o mare rugaminte, nu sunt contabila, firma are un contabil dar nu este la curent cu modificarile, soc este microintreprindere, neplatitoare de tva si are un angajat cu salariu de 4 milioane. Este angajat in noiembrie si de atunci nu am depus nici o declaratie. Puteti sa-mi spuneti ce declaratii trebuie sa depun si unde si cam ce amenda sa astept pentru nedepunere in termen? La admin fin sector 6, am vreo sansa sa depun decl 100 si sa nu iau amenda? Merci frumos pt ajutor.



#2 manu21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2006 - 02:03 PM

hello!
incerc sa te ajut un pic
ar fi trebuit depuse incepand cu luna noiembrie urmatoarele declararii
- CAS casa de pensii sect 6
- somaj sect 6
- CAS declaratia pentru luare in evidenta la fondul de risc
- Sanatate sect 6- lista cu angajatii care intra in activitate
- administratie declaratia 100 (pentru 100 amenda de nedepunere este 200 ron)
- administratie declaratia 010 prin care declari ca ai angajati si esti platitor de impozite salarii si contributii salarii




#3 oana s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Galati

Postat 12 March 2006 - 02:05 PM

1.declaratia privind obligatiile de plata la asigurari de sanatate-CASS-se depune la CASA DE SANATATE
2.declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor-CAS-se depune la DIRECTIA MUNCII
3.declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj-fd.somaj
4.declaratia privind comisionul cartii de munca incepand cu ianuarie 2006
(termen de depunere pentru ianuarie 2006 este 25 martie 2006)
si nu uita de stat de plata care presupun ca stii ca si el se depune .



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 March 2006 - 02:19 PM

contabilul in tineti de mobila ? :lol: :lol: :lol: :lol:



#5 mirelads

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2006 - 02:21 PM

Declaratia 100 merg luni si o depun fara amenda, sper, poate o atentie ceva. Referitor la statul de plata pentru ITM contabilul a facut un stat in care cuprinde 3 luni : decembrie,ianuarie si februarie considerand ca a fost in perioada de proba, si dupa aceste 3 luni si-a primit salariul. Ideea este ca a fost inregistrat contractul la ITM in noiembrie pe 23. In rest sper sa nu fie probleme in depunerea la cas, pensii.Inca o data va multumesc pentru ajutor.



#6 mirelads

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2006 - 02:26 PM

Septimiu a spus:

contabilul in tineti de mobila ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Nu,nu este de "mobila", dar nu a mai avut activitate o perioada, si incerc sa fiu la curent cu modificarile. Imi pare rau ca nu primesc ajutor de la tine, ci remarci sarcastice :cry: . In rest multumesc pentru cei care m-au ajutat. :)



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 March 2006 - 02:51 PM

mirelads a spus:

Referitor la statul de plata pentru ITM contabilul a facut un stat in care cuprinde 3 luni : decembrie,ianuarie si februarie considerand ca a fost in perioada de proba, si dupa aceste 3 luni si-a primit salariul. Ideea este ca a fost inregistrat contractul la ITM in noiembrie pe 23.

:shock:
Refaceti statele de plata, cate unul pentru fiecare luna. Chiar si in perioada de proba, angajatul trebuie platit lunar.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 March 2006 - 02:59 PM

un sfat prietenesc:
schimba contabilul



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 March 2006 - 03:02 PM

Tare mi-e ca tocmai autorul (Mirelads) este "contabilul". :evil:



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 March 2006 - 03:08 PM

ctanela a spus:

Tare mi-e ca tocmai autorul (Mirelads) este "contabilul". :evil:
:lol: :lol: :lol: nasol atunci



#11 mirelads

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2006 - 03:46 PM

ctanela a spus:

Tare mi-e ca tocmai autorul (Mirelads) este "contabilul". :evil:

Cum am mai spus,nu sunt contabila,in concluzie nu eu am facut actele pana acum. Ma intereseaza starea societatii ca pe majoritatea care detin una. Nu vreau sa ma trezesc cu amenzi. Daca nu puteti posta ceva util e treaba voastra.



#12 gabrieladg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:publicitate, contabilitate

Postat 14 March 2006 - 06:51 PM

salutare. vezi ca mai trebuiesc depuse declaratii pentru cifra de afaceri (asta e referitoare la cum doresti sa platesti TVA-ul lunar sau trimestrial.) si mai e cea de salubritate, asta daca ai declarat minim 0,1 mc , acum trebuie 0,5 mc minim. te anunt astea ca si eu sunt admin la firma si imi tin singura contabilitatea. dar cum te lovesti de tot felu ajungi sa inveti repede. PS : te ajuta mult forumurile astea :D



#13 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 14 March 2006 - 07:16 PM

ce rau esti septimiu :smt027
dar, si eu am aceeasi parere ca si tine :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mama ei de contabilitate - poa' s-o faca oricine :lol:
ce ma oftic din cauza asta :lol:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL