Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ART. 55 COD FISCAL - STAT DE PLATA SEPARAT? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ART. 55 COD FISCAL - STAT DE PLATA SEPARAT?

32 replies to this topic

#1 neinitiat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 March 2006 - 09:05 AM

Dragilor,

Nu sunt contabil si cred ca am o teama psihologica pentru cifre. Contabilii, matematicienii si inginerii au avut insa, intotdeauna, stima mea. Asa ca, rog intelegere in cazul in care subiectul e plasat gresit sau se repeta si cer ajtor:

1. CUM SE EVIDENTIAZA IN CONTABILITATE sumele reprezentand AJUTOARE oferite de ANGAJATOR, de genul celor enumerate de art. 55 alin. 4 lit. a) din Codul fiscal: ajutoare pentru inmormantare, ajutoare pentru nastere, cadourile pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor de 8 Martie etc ?

2. PENTRU ACESTE SUME SE INTOCMESC STATE DE PLATA SEPARATE SAU E NEVOIE DE UN ALT TIP DE DOCUMENTE ?

3. CARE ESTE ACTUL NORMATIV CARE REGLEMENTEAZA ACESTE ASPECTE?

Cu stima,
A. E.



#2 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 14 March 2006 - 03:15 PM

de ce nu va luati un contabil?
scapati de teama psihologica pentru cifre.................... :lol:




#3 neinitiat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 March 2006 - 03:50 PM

Daca treceti "testul" de mai sus, poate va fac dumneavoastra o oferta de angajare... :D



#4 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 14 March 2006 - 09:11 PM

Domnule neinitiat....constat in raspunsul dvs.o aroganta superioara si care s-ar vrea "fina", dar care, fiind tot vorba de cifre la care nu va prea pricepeti, degaja doar o banala aroganta ieftina.
Ma vad astfel nevoit sa o sustin pe colega care v-a facut recomandarea sa va luati un contabil.....si sa-i multumesc in numele dvs. pt. sfatul pertinent. O zi buna!

P.S. 1. 6458 = 4281/4381 si
4281/4381 = 5311
sau direct
6458 = 5311
2. De regula, se face o lista nominala, pe care persoanele respective semneaza (daca banii se dau cash).
3. Baza legala: Codul fiscal si Normele de aplicare (cuantumul maxim de 150 RON per persoana per ocazie).



#5 neinitiat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 March 2006 - 09:09 AM

Stimate Domnule Gherghi,

Inainte de toate, va multumesc pentru raspunsul pertinent si la obiect. Cat despre "aroganta" mea, mai mult sau mai putin "ieftina", mai mult sau mai putin "fina", sa fie cum spuneti dumneavoastra... Nu va contrazic. Nu e locul.
Constat insa ca sunteti nu doar un contabil excelent, dar si un avocat din oficiu de mare perspectiva. Prin urmare, va multumesc si eu, in numele doamnei, careia, atat direct, cat si prin intermediul dumneavoastra, ii cer scuze pentru replica mea, posibil nepotrivita, dar care, va asigur, nu s-a vrut rautacioasa.

Cu deosebita consideratie



#6 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 March 2006 - 09:22 AM

Ajutorul de inmormantare este prevazut in L19/2000 si este suportat din CAS angajator.
Suma de 150 lei pentru cadouri copii minori este pe copil si an, de 8 Martie, etc. este pe persoana si an.



#7 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 15 March 2006 - 02:38 PM

se impoziteaza aceste ajutoare pt. copii si 8 martie?



#8 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 March 2006 - 03:08 PM

La valorile precizate mai sus Nu se impoziteaza.



#9 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 15 March 2006 - 08:12 PM

Stimate domnule neinitiat,
Ma bucur ca v-am putut ajuta si sunt placut surprins sa constat ca raspunsul va face cinste.
Pastram legatura!



#10 neinitiat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 20 March 2006 - 09:18 AM

Pastram legatura !



#11 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 08:48 AM

... iar eu sunt emotionat pana la lacrimi



#12 neinitiat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 March 2006 - 09:53 AM

Cauta-te, gore ! Nu-i a buna cu labilitatea asta a ta emotionala. Scrii si poezii ?



#13 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 22 March 2006 - 02:11 PM

domnule neinitiat: ceea ce spuneti dumneavoastra "ajutoare" pentru 8 martie, 1 iunie, paste si craciun, se acorda in anul 2006 sub forma de tichete cadou in cuantum de 150 ron per persoana / per eveniment. orice societatea care se ocupa cu tichete de masa si tichete cadou va da legislatia referitoare la acestea si inregistrarile contabile aferente. daca incheiati un astfel de contract, aceste sume sunt deductibile la calculul impozitului pe profit.
de preferat este sa faceti un tabel cu seriile tichetelor si persoanele carora le acordati, pentru ca acestea sa poata semna de primire.
cu ajutorul de inmormantare, v-au ajutat colegii mei. eu nu am avut ocazia sa lucrez cu asa ceva, inca.
si rugaminte mare as avea la toata lumea: lasati intepaturile, ca nu ne fac bine niciunuia.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2006 - 02:39 PM

goreXP a spus:

... iar eu sunt emotionat pana la lacrimi
:lol: :lol: :lol: si eu sunt emotionata pana la lacrimi ! sa ma caut si eu ?? mentionez ca nu scriu poezii, ci doar versuri ... :oops:

dragilor, am ras cu lacrimi, sunteti nemaipomeniti ! :smt058



#15 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2006 - 03:05 PM

gherghi a spus:

6458 = 4281/4381 si
4281/4381 = 5311
sau direct
6458 = 5311

E vreo problema daca eu le-am inregistrat pe 423 ( era singurul cont legat de 645 in NMetod. ) ?
Mai nou atasez direct statul de plata la casa si trec in 645.8

Tichetele cadou mi se pare mai practic sa fie folosite in relatia cu cei care nu apartin firmei. De ce sa platesti si comision cand poti sa dai direct angajatilor banii ?



#16 ioana panescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:brasov

Postat 25 March 2006 - 03:09 PM

Eu nu prea inteleg ce vrei sa spui cu darea tichetelor catre cei care nu sunt ai firmei. Din cate stiu eu asa ceva nu se poate.
Iar daca le dai bani angajatilor fara comisioane s.a. nu poate insemna decat ca le dai "la negru", ceea ce unii nu pot face.



#17 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 March 2006 - 09:34 PM

nu ai cum sa distribui tichete de masa sau cadou celor care nu sunt angajati la firma sub nici o forma. iar prime neimpozitate inseamna bani la negru.



#18 dcarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:TG-JIU

Postat 10 April 2006 - 08:50 PM

Ce se intampla insa daca un angajator acorda tichete cadou, cu ocazia sarbatorilor de Paste, salariatilor( nu pentru copii minori ai acestora ci ca un drept stabilit conform contractului colectiv de munca, indiferent daca au copii sau nu).
Aceste tichete mai sunt impozabile pentru ceea ce depaseste suma de 150 lei sau nu se impoziteaza deloc?
v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajutata cu aceasta problema.
Dar la calculul impozitului pe profit ce se intampla cu aceste cheltuieli?
sunt deductibile sau nu?(mentionez ca societatea a incheiat contract cu firma furnizoare de tichete.)



#19 Mad X

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabile

Postat 22 November 2006 - 11:52 AM

aceeasi intrebare o pun si eu!



#20 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 01:41 PM

Vezi postareadcarmen, la Apr 10 2006, 08:51 PM, a spus:

Ce se intampla insa daca un angajator acorda tichete cadou, cu ocazia sarbatorilor de Paste, salariatilor( nu pentru copii minori ai acestora ci ca un drept stabilit conform contractului colectiv de munca, indiferent daca au copii sau nu).
Aceste tichete mai sunt impozabile pentru ceea ce depaseste suma de 150 lei sau nu se impoziteaza deloc?
v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajutata cu aceasta problema.
Dar la calculul impozitului pe profit ce se intampla cu aceste cheltuieli?
sunt deductibile sau nu?(mentionez ca societatea a incheiat contract cu firma furnizoare de tichete.)
Noi de Craciun am dat tichete cadou si pentru cei care aveau copii si cei care nu aveau copii;la cei care nu aveau copii am considerat tichetele nedeductibile la calculul impozitului pe profit. Eu nu am gasit in CF la ce cheltuieli deductibile sa le includ. Nu cred ca are importanta ca ai contract cu firma furnizoare - toti cei care iau tichete cadou au contract cu firma...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL