Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program avidenta stocolui - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


program avidenta stocolui

5 replies to this topic

#1 ursu mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2006 - 11:01 PM

sunt administrator la o SC Comerciala ,am un magazin de incaltaminta,
vreau sa tin evidenta marfurilor,intrari ,iesiri,stocul,inventarierea
Unde pot sa gasesc un program pt.asa ceva am incercat pe SAGA
e complicat,La firma am contabil ,care tine evidenta contabila
dar eu vreau sa tin o evidenta suplimentara,multumesc



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 18 March 2006 - 11:05 PM

Poti face si un Excel pentru asta.

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 March 2006 - 11:57 PM

ursu mihai a spus:

sunt administrator la o SC Comerciala ,am un magazin de incaltaminta,
vreau sa tin evidenta marfurilor,intrari ,iesiri,stocul,inventarierea
Unde pot sa gasesc un program pt.asa ceva am incercat pe SAGA
e complicat,La firma am contabil ,care tine evidenta contabila
dar eu vreau sa tin o evidenta suplimentara,multumesc
daca saga e complicat incearca platphorma :D sa vezi acolo program...
sau excel sau daca e complicat si excelu' incearca pe fise de magazie de mana



#4 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 19 March 2006 - 02:31 PM

Domnule Ursu

Evidenta contabila este una dintre mai multele forme de evidenta existente si cunoscute de omenire si nu este tot una cu evidenta operativa ori mai cunoscuta evidenta tehnico-operativa.

Evidenta de stoc despre care inrebi Dumneata se incadreaza la categoria evidentei tohnico-operative, si al carei rolul este de asigura informatii de detaliu si de regula in timp real referitoare la desfasurarea unui eveniment, in cazul Dumitale - evolutia stocului de marfa din magazinul X (unde x poate fi o variabila de la 1 la numarul maxim de unitati de desfacere al entitatii patrimoniale ce o conduceti-administrati)

Contabilul Dvs. si nu numai dinsul, nu va poate asigura evidenta tehnico-operativa ce o doriti decit in anumite conditii:
1- Dumneata in calitate de administrator adopti prin politicile contabile EVIDENTA CANTITATIV-VALORICA in domeniul contabilitatii stocurilor .
2- Dumneata in calitate de administrator adopti prin politicile contabile intocmirea si predarea zilnica a documentelor catre contabilitate astfel ca contabilul Dvs. sa poata procesa datele si a stabili stocul zilnic al marfii atit cantitativ cit si valoric.

Daca chestiunea POLITICILOR CONTABILE este doar o chestiune de emitere a unei decizii, partea a doua este o chestiune de asigurare a fluxurilor de date care are doua grupe de solutii:
a- procesare manuala;
b- procesare asistata de calculator.

Alegerea categoriei solutiei manual/automat trebuie sa tina cont in primul rind de volumul datelor de procesat, distantele fizice de parcurs a fluxurilor de date, numarul criteriilor de procesare a datelor, volumul resurselor de care dispune entitatea pentru rezolvarea evidentei.

De regula pentru entitati mici, de un anutit specific de regula unic - incaltaminte, in cazul dumitale, solutia este ca vinzatorul incasator sa intocmeasca aceasta evidenta zilnis, ori la solicitare, daca nu este o stringenta informationala acuta.

Daca volumul fizic de marfa este important si stringenta informationala exista punind in pericol viabilitatea entitatii ce o administrati atunci solutia este asigurarea unei evidente asistate de calculator. Solutia corecta la ora actuala este legarea CASEI DE MARCAT printr-un CITITOR DE BARE cu un SOFT DE GESTIUNE STOCURI si care la rindul sau va furniza datele necesare sistemului de evidenta contabila.

Din cele relatate, cred ca cea mai importatnta problema este circuitul documentelor si lipsa de informatii legata de solutionarea unei astfel de probleme.

Sistemul de informare trebuie imbunatatit. O cale de imbunatatire ati gasit-o > CONTA.RO - FORUM <
Mircea Scalat



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 March 2006 - 02:44 PM

l-ai rupt in 2 :lol: :lol: :lol:



#6 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2006 - 06:09 PM

Domnule Ursu,
Subiectul deschis de dumneavoastra nu-si are locul aici.
Pe viitor va rog sa cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele Dumneavoastra.
Ar fi trebuit sa postati PROGRAME DE CONTABILITATE.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL