Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
creditare firma nerezidenti...va rog un ajutor ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


creditare firma nerezidenti...va rog un ajutor !

19 replies to this topic

#1 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2006 - 07:50 PM

Am o firma cu asociatii nerezidenti.Au cumparat pe firma terenuri de valoare destul de mare( ob de activitate sunt constructiile si vor sa faca niste vile ) .Spuneti-mi stie cineva daca trebuia o aprobare de la BNR pentru creditarea firmei ? ( firma este noua si nu a avut disponibilitai ) .Daca da , ce mai pot face acum ? Primele terenuri au fost cumparate acum un an.(eu am firma din dec anul trecut ).Multumesc anticipat ptr raspunsuri .



#2 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2006 - 08:48 PM

Chiar nimeni nu s-a confruntat cu asa ceva ?




#3 olesia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 March 2006 - 09:49 PM

cam tarziu raspunsul dar, poate iti va fii de folos

Normă nr. 17 din 17/09/2002
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 700 din 25/09/2002
Intrare in vigoare: 25/09/2002
privind raportarea statistică la Banca Națională a României a operațiunilor valutare de capital de natura datoriei private externe pe termen mediu și lung

Da, contractele de creditare dintre nerezident si societate tr inregistrate prin BNR. Mai poti face ceva cu termenul restituirii imprumutului, adica sa antedatezi contractele si sa dai un termen < un an , contract pe care il vei prelungii ulterior.

Problema este ca va tr. sa inregistrezi contractul si la banca la care ai contul, daca banii au intrat prin contul firmei.



#4 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 10:23 AM

In concluzie, daca termenul de creditare este mai mare de un an, trebuie raportat acest contract catre BNR. Daca termenul este mai mic de un an nu exista obligatia raportarii. Banca poate sa ceara un contractul incheiat intre asociat si societate pentru a justifica operatiunea bancara. Daca asociatii nu au creditat contul bancar al societatii (au platit direct si cu cash din propriu buzunar) banca nici nu are de unde sa stie despre operatiunea respectiva. Totusi in momentul in care o sa existe bani disponibili in contul bancar al societatii iar asociatii vor vrea sa isi recupereze banii, banca le va cere contractul respectiv ca sa autorizeze transferul sumei in contul asociatilor .



#5 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 10:55 AM

Da, asa e.

Ca sa poti ridica bani din banca tr sa te justifici.



#6 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 27 March 2006 - 04:07 PM

m-am confruntat si eu cu aceasta problema
exista totusi o portita
se face un contract pe o perioada mai mic ade un an
daca suma nu se restituie in aceasta perioada se pot face mai multe acte aditionale de prelungire a termenului
in felul acesta nu mai trebuie sa mai treci pe la bnr
acesta este raspunsul pe care mi l-a dat chiar un funcionar bnr
bafta
serafimescu



#7 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2006 - 09:27 AM

Multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat si celor care macar au citit intrebarea...



#8 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 11 July 2006 - 12:39 PM

Pai si daca e pe perioada mai mica de un an nu mai faci contract la banca,faci decat unul intern (intre firma si nerezident)?
ddd



#9 Laura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Arad

Postat 11 July 2006 - 01:52 PM

LEGE nr. 656 din 7 decembrie 2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor
Art. 3
6)Persoanele prevazute la art. 8 ori persoanele desemnate conform art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, în cel mult 24 de ore, efectuarea operatiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul în lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate între ele.

Cred ca trebuie sa ai in vedere si aceasta lege.



#10 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 11 July 2006 - 03:54 PM

Sintetic ,lucrurile stau asa:
-faci un ctr cu un termen sub 12 luni pe care il inaintezi banci unde incasezi banii.
-mai ai dreptul la o singura prelungire pt acelasi ctr. pe acelasi termen.
-dupa ce trece al -2-lea termen ctr de imprumut nu mai este pe termen scurt.Notifici BNR la Directia de Statistica ca ai un ctr pe termen mediu si inaintezi ctr si actele societatii.O sa ai de completat niste formulare trimestriale sau in cazul in care rambursezi,completezi atunci.



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 July 2006 - 11:30 PM

Laura. a spus:

LEGE nr. 656 din 7 decembrie 2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor
Art. 3
6)Persoanele prevazute la art. 8 ori persoanele desemnate conform art. 14 alin. (1) vor raporta Oficiului, în cel mult 24 de ore, efectuarea operatiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valuta, a caror limita minima reprezinta echivalentul în lei a 10.000 euro, indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate între ele.

Cred ca trebuie sa ai in vedere si aceasta lege.
spune-ne si care sunt persoanele de la art. 8 :wink: sa stim si noi



#12 Laura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Arad

Postat 12 July 2006 - 07:52 AM

Art. 8
Intra sub incidenta prezentei legi:
a)bancile, sucursalele bancilor straine si institutiile de credit;
b)institutiile financiare, cum ar fi: fonduri de investitii, societati de investitii, societati de administrare a investitiilor, societati de depozitare, de custodie; societati de valori mobiliare, fonduri de pensii si alte asemenea fonduri, care îndeplinesc urmatoarele operatiuni: creditarea, incluzând, printre altele, creditul de consum, creditul ipotecar, factoringul, finantarea tranzactiilor comerciale, inclusiv forfetarea, leasingul financiar, operatiuni de plati, emiterea si administrarea unor mijloace de plata, carti de credit, cecuri de calatorie si altele asemenea, acordarea sau asumarea de garantii si subscrierea de angajamente, tranzactii pe cont propriu sau în contul clientilor prin inter-mediul instrumentelor pietei monetare, cecuri, ordine de plata, certificate de depozite etc., schimb valutar, produse financiare derivate, instrumente financiare legate de cursul valutar ori de rata dobânzilor, valori mobiliare, participarea la emiterea de actiuni si oferirea de servicii legate de aceste emisiuni, consultanta acordata întreprinderilor în probleme de structura a capitalului, strategia industriala, consultanta si servicii în domeniul fuziunilor si al achizitiilor de întreprinderi, intermedierea pe pietele interbancare, administrarea de portofolii si consultanta în acest domeniu, custodia si administrarea valorilor mobiliare;
c)societatile de asigurari si reasigurari;
d)agentii economici care desfasoara activitati de jocuri de noroc, amanet, vânzari-cumparari de obiecte de arta, metale si pietre pretioase, dealeri, turism, prestari de servicii si orice alte activitati similare care implica punerea în circulatie a valorilor;
e)persoanele fizice si juridice care acorda asistenta de specialitate juridica, notariala, contabila, financiar-bancara, cu respectarea dispozitiilor legale privind secretul profesional;
f)persoanele cu atributii în procesul de privatizare;
g)oficiile postale si persoanele juridice care presteaza servicii de transmitere de bani, în lei sau în valuta;
h)agentii imobiliari;
i)trezoreria statului;
j)casele de schimb valutar;
j1) asociatiile si fundatiile;
k)orice alta persoana fizica sau juridica, pentru acte si fapte savârsite în afara sistemului financiar-bancar.



#13 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 07:53 PM

Si daca asociatul unic, nerezident, care imprumuta firma vrea si dobanda? Cum ar trebui procedat in cazul asta? Pot in contractul de creditare intre firma si asociat sa trec aceasta dobanda (care sa fie cea de referinta a BNR)? Si apoi cu venitul din dabanda ce fac? Il impozitez la sursa....?

Aceasta postare a fost editata de Ligia Georgescu: 07 September 2006 - 07:54 PM




#14 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 09:37 PM

Vezi postareaLigia Georgescu, la Sep 7 2006, 08:53 PM, a spus:

Si daca asociatul unic, nerezident, care imprumuta firma vrea si dobanda? Cum ar trebui procedat in cazul asta? Pot in contractul de creditare intre firma si asociat sa trec aceasta dobanda (care sa fie cea de referinta a BNR)? Si apoi cu venitul din dabanda ce fac? Il impozitez la sursa....?
Da, poti trece dobanda in contract si da, il impozitezi la sursa :( Si la noi s-a pus problema asta, dar cand au auzit de impozitare la sursa, au renuntat, spunand ca nu mai au chef sa ia certificat de rezidenta pentru atata lucru ......

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 07 September 2006 - 09:39 PM




#15 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 04 October 2006 - 08:29 PM

Am o situatie apropiata,
Doi cetateni nerezidenti deschid firma in Romania pe domeniu de intermediere instalatii sanitare. Dupa un timp de raman fara bani si primesc de la un prieten din afara suma de 2000 euro sub forma de imprumut fara dobanda . Bani se transfera din contul prietenului din tarile UE in contul firmei. Cum pot da o forma legala acestei incasari? Fac contract de imprumut cu o perioada mai mica de un an chiar daca acest prieten nu are nici o legatura cu firma din Romania?
gabi



#16 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 09 October 2006 - 11:19 AM

Vezi postareagabitza, la Oct 4 2006, 09:29 PM, a spus:

primesc de la un prieten din afara suma de 2000 euro sub forma de imprumut fara dobanda . Cum pot da o forma legala acestei incasari?
Nimeni,in afara asociatilor si a institutiilor de credit abilitate nu au voie sa crediteze firma!!!!!
Fa un ctr pe numele unuia dintre asociati si gata.Nu potzi intocmi pe numele ""prietenului""....



#17 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2006 - 02:13 PM

Vezi postareacristian0, la Oct 9 2006, 12:19 PM, a spus:

Nimeni,in afara asociatilor si a institutiilor de credit abilitate nu au voie sa crediteze firma!!!!!

De ce? Cine interzice? Si care e sanctiunea ?
Argumenteaza un pic, fa omu' sa inteleaga sau macar dai o lege, ceva ...



#18 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 09 October 2006 - 02:41 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Oct 9 2006, 03:13 PM, a spus:

Vezi postareacristian0, la Oct 9 2006, 12:19 PM, a spus:

Nimeni,in afara asociatilor si a institutiilor de credit abilitate nu au voie sa crediteze firma!!!!!

De ce? Cine interzice? Si care e sanctiunea ?
Argumenteaza un pic, fa omu' sa inteleaga sau macar dai o lege, ceva ...
Pai tu potzi sa faci acte si fapte de comert daca nu esti comerciant cu acte in regula???
Creditul il poate da cel care se afla intr-o relatie juridica speciala(asociat,actionar...) cu persoana juridica sau institutile abilitate de BNR sa acorde credite.Pai de ce se mai cere autorizarea unui imprumut de la nerezident???Ca nimeni sa nu aibe posibiltatea sa spele niste bani,etc,etc...
Asa ar putea fi creditor al societatii x si amanta patronului si bacanul de la coltul strazii...etc,etc
O persoana fizica oarecare nu poate credita o persoana juridica.

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 09 October 2006 - 02:43 PM




#19 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2006 - 02:56 PM

Tot n-ai zis care e legea care o incalca nerezidentul/rezidentul care ma crediteaza?
Si ce e fapta asta infractiune, contrraventie ? Si mai ales cat de mare e?

Pana atunci o sa-ti spun doar ca nu-s comercianti, pentru ca:
"Sunt comercianti aceia care fac fapte de comert, avand comertul ca o profesiune obisnuita, si societatile comerciale". Cod Comercial, art. 7. -



#20 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 01 November 2006 - 11:31 AM

Firma a primit un imprumut in valuta de la o prs fizica din Belgia.Am tot restituit rate dar dobanzile nu le-am platit. Nu am incotro si trebuie sa le platesc si pe astea. Fac eu -prsoana juridica- calculul, virarea impozitului ?Sau belgianul este obligat sa-si declare venitul in Belgia si sa plateasca impozitul cf reglementarilor din tara lui?
Sa traiti bine!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL