Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trecere neplatitor - platitor TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trecere neplatitor - platitor TVA

13 replies to this topic

#1 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 21 March 2006 - 04:42 PM

Buna ziua,
am si eu o problema cu o societate infiintata in 2004 si a fost neplatitoare de TVA. Nu a avut activitate pana in 2006.
Acum vreau sa o trec la platitori de TVA. Am sunat contabila, a spus ca rezolva ea. Eu am inceput un contract de prestari servicii de la 1 martie pe aceasta firma pentru care trebuie sa emit factura pe 31 martie 2006.
Contabila a depus o cerere la Finante (cred) si mi-a spus ca in 10 zile se aproba si eu sa-mi fac facturier cu TVA si sa emit factura cu TVA.

Nu exista o data exacta de la care devin platitor? Cum si de unde pot afla acest lucru?
Daca de exemplu aceasta data va fi 15 martie, cum voi factura acest serviciu pt perioada 1-31 martie? Ca platitor sau neplatitor?

Mi se va face facturier cu TVA daca eu am inca certificatul fara "R"?

Daca imi puteti da va rog mai multe detalii despre aceasta trecere (pe unde trebuie sa umblu, ce acte, etc). As prefera sa nu fiu implicat ca administrator pt ca sediul e in alta localitate si nu prea am cand sa ajung acolo...daca ar putea rezolva contabila totul ar fi OK.

Astept raspunsuri urgent pt ca tre' sa-mi comand facturierul...

Va multumesc,



#2 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 21 March 2006 - 04:58 PM

depui o declaratie la AF prin care spui ca vrei sa devii platitor de TVA prin optiune, dupa care astepti cateva zile sa ti se dea un aviz. Cu avizul si certificatul de inmatriculare te duci la Registrul Comertului, unde platesti o taxa de cateva sute de mii si in aproximativ 10 zile obtii certificatul cu R. Cu noul certificat te duci la o firma de tipizate si faci comanda de facturi.

De obicei devii platitor de TVA incepand cu luna urmatoare celei in care depui cererea la AF. Asta inseamna ca vei factura ca neplatitor de TVA pana in data in care devii efectiv platitor

Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#3 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 21 March 2006 - 05:02 PM

pestesa a spus:

depui o declaratie la AF prin care spui ca vrei sa devii platitor de TVA prin optiune, dupa care astepti cateva zile sa ti se dea un aviz. Cu avizul si certificatul de inmatriculare te duci la Registrul Comertului, unde platesti o taxa de cateva sute de mii si in aproximativ 10 zile obtii certificatul cu R. Cu noul certificat te duci la o firma de tipizate si faci comanda de facturi.

De obicei devii platitor de TVA incepand cu luna urmatoare celei in care depui cererea la AF. Asta inseamna ca vei factura ca neplatitor de TVA pana in data in care devii efectiv platitor

Multumesc mult de raspuns,

Este nevoie de administrator in toata treaba asta? Ar putea doar contabila cu stampila sa rezolve?
E nevoie de primul certificat in original sa-l depun la Reg Com?



#4 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 21 March 2006 - 05:12 PM

copie dupa certificat la AF, iar la Reg. Com trebuie originalul si daca vrei sa trimiti contabila faci o imputernicire
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#5 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 04 April 2006 - 03:27 PM

pestesa a spus:

copie dupa certificat la AF, iar la Reg. Com trebuie originalul si daca vrei sa trimiti contabila faci o imputernicire

Am acel aviz de la finante dar nu am depus actele pt schimbarea certificatului la Reg Com. Am comandat un facturier deja CU TVA doar pe baza acestui aviz (cu codul fiscal fara R deci).
Pot emite facturi cu tva in baza acestui aviz, pana imi schimb si certificatul?

Edit: S-a depus avizul la Reg Com in termen de 10 zile, doar atat. Inseamna ca sunt platitor de TVA? De cand?



#6 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 04 April 2006 - 04:18 PM

Spun-mi te rog,daca tot aveai aviz de la Af de ce nu ai comandat facturi cu atribut fiscal R? Sunt curioasa facturierul ce cod are ( codul din dreapta jos).Sfatul meu:du-te rapid si preschimba certificatul de inmatriculare pentru ca numai de la acea data poti factura cu TVA.



#7 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 04 April 2006 - 04:25 PM

mai citeste o data

pestesa a spus:

devii platitor de TVA incepand cu luna urmatoare celei in care depui cererea la AF. Asta inseamna ca vei factura ca neplatitor de TVA pana in data in care devii efectiv platitor



nu stiu cum ai comandat facturierul cu TVA fara sa ai noul certificat
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#8 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 04 April 2006 - 04:37 PM

nu stiu cum ai comandat facturierul cu TVA fara sa ai noul certificat[/quote]

a comandat contabila pe baza acelui aviz.
a spus ca a vb la reg com si e ok asa fara sa mai schimb certificatul



#9 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 04 April 2006 - 05:02 PM

nu e ok
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#10 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 05 April 2006 - 08:25 AM

In ce lege/HG se stipuleaza expres ca trebuie schimbat certificatul la schimbarea vectorului fiscal? Ca altfel nu cred ca o pot convinge pe contabila...



#11 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 05 April 2006 - 08:54 AM

Delpiero,ca sa te convingi intai tu ,si apoi sa convingi contabila( desi este datoria ei ),intra pe pagina web a Ministerului de Finante si la informatii contribuabili vezi cum apare firma ta,pentru ca acolo gasesti toate informatiile care te intereseaza,printre care si daca esti platitor de TVA din ce data etc.



#12 delpiero

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 05 April 2006 - 09:01 AM

melintescu_valentina a spus:

Delpiero,ca sa te convingi intai tu ,si apoi sa convingi contabila( desi este datoria ei ),intra pe pagina web a Ministerului de Finante  si la informatii contribuabili vezi cum apare firma ta,pentru ca acolo gasesti toate informatiile care te intereseaza,printre care si daca esti platitor de TVA din ce data etc.

Am intrat dar nu stiu cat de actualizate sunt info de acolo...oricum chestia asta s-a intamplat acum o saptamana si nu apare nimic pe site ca si platitor de TVA. Dar nu stiu cat sunt de prompti cu operarea datelor...asa ca..



#13 CRIXXA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 April 2006 - 06:28 PM

SC infiintata in 1999, nu a functionat niciodata, schimbat certif. de inreg in 2002(model nou), fara atribut fiscal.
Ei, acum dorim sa deschidem punct de lucru si sa fim platitori de TVA. Ne-a lovit la adm.fin de prb. vectorului fiscal. Nu a depus nimeni nimic in acest sens pe motiv de nefunctionare.
Ce e de facut? Amenzi, taxe?



#14 Dan Vilceanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2006 - 11:15 AM

Am si eu o situatie asemanatoare. Am un contract ce se intinde de la 1 mai 2006 pana in septembrie. Problema mea este urmatoarea:
Firma va trece prin optiune de la neplatitor de TVA la platitor la data de 1Iunie2006.
Conform contractului s-a facturat avansul, fara TVA. De la 1 Iunie insa voi factura cu TVA.
Intrebarea este urmatoarea: trebuie sa "reglez" valoarea la TVA din facturile viitoare cat sa colectez TVA la valoare contract (chiar daca baza din FF viitoare inmultita cu 19% nu va fi egala cu TVA-ul) sau le las asa. In sensul ca atata timp cat e neplatitor nu se pune problema TVA si dupa facturez cu TVA, chiar daca este vorba de acelasi contract. :?:
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL