Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vector fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vector fiscal

19 replies to this topic

#1 deltar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:simeria

Postat 24 March 2006 - 04:07 PM

Va rog sa ma lamuriti ce este vectorul fiscal ?
Am preluat evidenta unei firme fara salariati ,puteti sa-mi spuneti daca trebuie sa depun decl 100 la somaj ,sanatate ,pensii si finante ?(daca nu am angajati)
Se depune lunar ,sau daca am :shock: vectorul fiscal corect trimestrial ?
[/b]



#2 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 05:09 PM

te duci la financiar si intrebi cum figureaza inregistrata.
daca este platitoare de contributii sociale iar tu nu mai ai angajati ca ca sa nu mai depui 100 lunar depui 010 si scoti imp. salarii si contributiile sociale.verifica si cum figureaza la Tva lunar sau trimestrial.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 March 2006 - 06:00 PM

deltar a spus:

Va rog sa ma lamuriti ce este vectorul fiscal ?
Am preluat evidenta unei firme fara salariati ,puteti sa-mi spuneti daca trebuie sa depun decl 100 la somaj ,sanatate ,pensii si finante ?(daca nu am angajati)
Se depune lunar ,sau daca am :shock:  vectorul fiscal corect trimestrial ?
[/b]
mai tata, tu preiei contabilitatea firmelor si nu stii ce trebuie depus, cand si de ce ? :shock:



#4 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 24 March 2006 - 06:04 PM

Septimiu de ce esti asa de socat?
Esti simpatic :smt043 Cred ca e a-l 100-lea caz intalnit de mine!Si sunt de ff.putin pe forum :wink:
Sa aveti minte!



#5 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 24 March 2006 - 09:31 PM

Septimiu a spus:

deltar a spus:

Va rog sa ma lamuriti ce este vectorul fiscal ?
Am preluat evidenta unei firme fara salariati ,puteti sa-mi spuneti daca trebuie sa depun decl 100 la somaj ,sanatate ,pensii si finante ?(daca nu am angajati)
Se depune lunar ,sau daca am :shock:  vectorul fiscal corect trimestrial ?
[/b]
mai tata, tu preiei contabilitatea firmelor si nu stii ce trebuie depus, cand si de ce ? :shock:

Septimiu, nu fii rau, contabilii incepatori trebuiesc ajutati. Vreau sa-ti spun ca am intalnit experti contabili, la o varsta onorabila-deci cu experienta in contabilitate, care nu stiau ce-i vectorul fiscal.



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 24 March 2006 - 09:41 PM

Nu va certati cu Septimiu, ca are dreptate. De acord, incepatorii trebuie ajutati, dar :
- nu "preiei" contabilitatea unei firme, cand nu stii lucruri elementare;
- nu inveti contabilitate pe un Forum, ci alaturi de un contabil cu experienta.
:roll:



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2006 - 10:07 PM

Stimati colegi incepatori.
rostul acestui Forum este acela de a incerca sa lamurim impreuna probleme de conta care nu ne sunt suficient de clare nu sa facem cursuri de CONTABILITATE SI FISCALITATE. Ce doriti Dumneavoastra e deja prea mult.



#8 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 25 March 2006 - 08:30 AM

categoriile de obligatii fiscale de plata datorate potrivit legii, denumite vector fiscal;



#9 deltar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:simeria

Postat 25 March 2006 - 10:31 PM

Trebuie sa va spun ca nu sunt chiar asa de novice ,dar am avut "norocul "sa lucrez intr-o mare firma de stat unde nu am avut ocazia sa am de-a face cu depunere declarartii , finante si altele .
Ca sa fii considerat contabil trebuie sa stii unde si cand trebuie depuse aceste declaratii ?
Am crezut ca daca nu ai probleme in ceea ce priveste inregistrarile contabile , situatile finale (legaturi ) este un merit mult mai mare .
Dar se pare ca oricine poate tine o contabilitate bine atata timp cat stie ce spuneti voi .



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 March 2006 - 11:51 PM

daca stii inregistrari contabile si nu stii ce declaratii trebuiesc depuse degeaba faci contabilitate :lol:



#11 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 March 2006 - 11:45 AM

CONTABILITATE- ansamblul operatiunilor de inregistrare pe baza unor norme si reguli speciale, a miscarii fondurilor si materialelor intr-o societate-institutie.Stiinta care se ocupa cu teoria acestor operatii
CONTABIL-persoana calificata care tine contabilitatea unei societati-institutii



#12 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 26 March 2006 - 08:25 PM

In ziua de astazi, cand legile se schimba de la o luna la alta, de la un guvern la altul, contabilul este pus in situatia sa stea multa vreme in fata colculatorului si sa caute legi modificate.Si asta nu e tot, trebuie sa intocmeasca 1001 de hartii, sa aiba nervi de otel si putere sa stea la cozi interminabile ca sa depuna declaratii. pentru fiecare tip de declaratie cate o zi. Va intreb cand mai are timp sa inregistreze in contabilitate, sa inscrie in registre, sa-l mai lamureasca si pe patron care-i situatia la firma, si toate acestea pentru o suma infima comparativ cu munca depusa. Oare cand se vor putea depune toate declaratiile prin posta electronica? sau mai bine zis cand vom scapa de statul la cozi , cand dupa vreo 4-5 ore de stat in picioare in ploaie, vant zapada sau canicula sa mai ai si surpriza sa ti se spuna, cu o voce acra, ca nu se deschide discheta, sau ca nu ai complectat bine declaratia, dar nu ti se specifica unde este greseala Nu ai pierdut ziua degeaba? Cand vii acasa, iti mai arde sa te apuci de ceva sau stai sa te linistesti si sa-ti odihnesti picioarele, pentru ca adoua zi o iei de la capat.
Va spun sincer, noroc cu acest forum, pentru ca aflu si noutati legislative si raspunsuri la diferite probleme care apar sau pot aparea, si ma pun in garda pentru viitor, si ca exista internetul.

Stiu ca voi primi si raspunsuri de forma ca de ce ma vait si sa ma las de contabilitate. Eu nu ma vait, expun o realitate si-mi place ceea ce fac de 30 de ani. Imi place noul, imi place sa aflu si parerea altora vizavi de o anumita problema aparuta si cum este mai corect s-o rezolvi conform legii. Sunt multe intrebari la care nu stii raspunsul si atunci esti nevoit sa apelezi la ceilati confrati, dar de multe ori risti sa fii ridiculizat ,,cum este posibil sa nu stii ca asta se face asa si nu invers" Rezolvarea -lasa-te de contabilitate. Cate coduri CAEN sunt, tot atatea activitati economice si fiecare cu specificul ei si cu legile ei. Cand iti intra o firma noua, si cu o activitate noua pentru tine , dar care este ispititoare ca pret, nu o poti refuza. Incep cautarile, intrebi in stanga si in dreapta Oare nu-i corect sa ne ajutam? Experienta mea intr-un anumit domeniu poate ajuta un alt confrate mai tanar. Fratilor. toate au un inceput, toti am fost incepatori si neajutorati si luati peste picior de cei mai vechi in contabilitate. Cand esti nou in bransa nu ai cum sa cunosti prea multa legislatie, pentru ca asta ne omoara pe noi, contabilii, nu activul si pasivul. Eu, cand mi se cere ajutorul, incep prin a expune mai intai care este legea, atat cat o cunosc eu, si apoi activul si pasivul.
Sper ca nu am deranjat pe cineva si daca Da imi cer scuze si va urez in continuare spor la bani si putere de munca



#13 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 26 March 2006 - 08:43 PM

:smt052 :smt054 :smt056
Subscriu!!!Bafta Fici,a-i dreptate!!!Dar ce ne facem cu intrebari de genul"Care-i plafonul maxim de casa?"
Sa aveti minte!



#14 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 26 March 2006 - 09:28 PM

Multumes Critina. Scuza-ma, nu am inteles intrebarea dar iti raspund ,, OG 94/26.08.2004 privind reglementarea unor masuri financiare (M.O.803/31.08.2004). Nu mai exista restrictie la plafonul de casa, dar fereasca Dumnezeu de un contrlo si sa ai un sold mare in casa, si sa-ti ceara sa si exite in casa. Aici este marea problema ca nu poti sa-i justifici



#15 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 March 2006 - 10:44 PM

corect
:wink:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#16 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 27 March 2006 - 09:49 AM

Fici a spus:

Multumes Critina. Scuza-ma, nu am inteles intrebarea dar iti raspund ,, OG 94/26.08.2004 privind reglementarea unor masuri financiare (M.O.803/31.08.2004). Nu mai exista restrictie la plafonul de casa, dar fereasca Dumnezeu de un contrlo si sa ai un sold mare in casa, si sa-ti ceara sa si exite in casa. Aici este marea problema ca nu poti sa-i justifici

de exemplu la o firma pe care am luat-o de curand soldul casei : 57.630 ron??????? :shock: :shock: :shock:
si atunci ma intreb uneori si eu, care este doamne logica???? :shock:
nu este plafon bine, dar cat de mult poti sa sari calul fara sa "deranjeze' pe "cineva"?!
sa aveti o zi buna!



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:07 PM

mariana_fira a spus:

Fici a spus:

Multumes Critina. Scuza-ma, nu am inteles intrebarea dar iti raspund ,, OG 94/26.08.2004 privind reglementarea unor masuri financiare (M.O.803/31.08.2004). Nu mai exista restrictie la plafonul de casa, dar fereasca Dumnezeu de un contrlo si sa ai un sold mare in casa, si sa-ti ceara sa si exite in casa. Aici este marea problema ca nu poti sa-i justifici

de exemplu la o firma pe care am luat-o de curand soldul casei : 57.630 ron??????? :shock: :shock: :shock:
si atunci ma intreb uneori si eu, care este doamne logica???? :shock:
nu este plafon bine, dar cat de mult poti sa sari calul fara sa "deranjeze' pe "cineva"?!
Nu e nici o problema cu conditia ca, in cazul unui control, sa poata fi demonstrata existenta fizica a sumei de bani, ceea ce este destul de dificil la sume mari, dar nu si imposibil.



#18 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 27 March 2006 - 01:10 PM

in cele mai multe cazuri nu se poate demonstra nicolle...
ce-i drept omul umbla cu mult cash la el, dar ajunge sa aiba rulaj mai mare in casa decat in banca.
deci soldul casei e mai mult scriptic de cele mai multe ori.
sa aveti o zi buna!



#19 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 01:29 PM

Eram convinsa... Insa pentru rulajul platilor cu numerar inca exista restrictii.
Iar soldul casei sa stii ca este mai mult scriptic si la firme cu activitate mult mai redusa (ex. buticul dela scara blocului), dar poate fi justificat oricand.



#20 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 27 March 2006 - 02:15 PM

de acord cu tine 100%.
asta e! stiu ca sunt restrictii la plati, dar sa ma bata D-zeu daca s-a tinut cont de astea pana acum la o firma pe care o am nu de mult timp.
a platit omul cu cash la greu, nu conta ca e pf sau pj. ba a mai si ridicat bani la fel de serios (numai cu sutele de milioane)..........

si revin cu intrebarea: e corect asa? desi stiu ca nu e.....asta e!

e usor sa justifici 10- 20 milioane pe care le poate avea buticul de jos,te imprumuti si tot faci rost de ei.
da' ce te faci cu niscaiva sute de milioane? pe alea nici de la banca nu poti sa le iei cu imprumut intr-o zi.
cum spunea un prof din facultate candva: contul casa - cel mai des folosit pt. "jonglerii" (in gluma ne spunea!) :P
sa aveti o zi buna!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL