Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legile nu sunt publice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


legile nu sunt publice?

47 replies to this topic

#21 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 March 2006 - 10:56 AM

Inseamna ca doar in cazul penal ar fi valabila teoria asta cu necunosterea?!!!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#22 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 30 March 2006 - 11:00 AM

costurile pentru tiparirea unui MO sunt de 10 ori mai mici dacat tiparirea unui ziar. poate spune cineva de ce pretul unui MO este mai mare de 10 ori decat un ziar?




#23 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 March 2006 - 11:09 AM

... ca sa nu mai povestim de cati bani tre` sa dai daca ai ceva de publicat in MO. Si asta nu ca tu ai vrea neaparat sa publici ceva da` vezi doamne, esti OBLIGAT!
... de aceleasi legi...
Deci, dragii mei sa nu uitam ca dupa ce am avut grija ca alesii nostri sa traiasca foarte bine pe parcursul mandatelor lor (si mult dupa aceea) trebuie neaparat sa avem grija si de familiile acestora (neveste care si-au facut edituri de carti legislative, baietei care si-au facut firmulele de soft-uri legislative s.a.m.d)!



#24 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 30 March 2006 - 11:51 AM

iahimda a spus:

costurile pentru tiparirea unui MO sunt de 10 ori mai mici dacat tiparirea unui ziar. poate spune cineva de ce pretul unui MO este mai mare de 10 ori decat un ziar?

un ziar il citesti si dupa aia il arunci.
un MOF, nu ai cum sa il arunci - iti trebuie mai tarziu......ca vezi tu noi tre'sa stim tot ce misca in tara asta !(ma refer la legislatie)
sa aveti o zi buna!



#25 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2006 - 09:09 AM

Apropo : Se pot citi legi pe CDEP sau sunt doar legaturi intre ele?



#26 alinaioana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 12:36 PM

www.clr.ro
poti citi monitorul oficial gratis la adresa de mai sus



#27 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 30 April 2006 - 11:48 AM

Am pus aceasta intrebare la un seminar de drept si am primit urmatorul raspuns: da, sunt publice dar pentru ca statul nu are posibilitatea de a pune legislatia la dispozitia cetatenilor in mod egal ...... bla, bla ,bla...... dar pana la urma se pot citi legile pe diferite site-uri si si in alte tari trebuie sa platesti pentru a primi legislatia. :? O fi asa? Stie cineva cum este tratata aceasta chestiune in alte tari?



#28 nusa zabalotnicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:botosani
  • Interests:nevoie permanenta informatie

Postat 20 July 2006 - 08:52 AM

Si daca ar fi publice ce interes ar fi ? Oricum ar exista cei care ar spune ca nu le gasesc, inteleg si sunt greu de aplicat , insa procentul celor care nu le-ar aplica intocmai ar fi mai mic - si ma intreb cine castiga oare, cum am ramane noi cu timp disponibil, pentru ce ar mai fi platiti unii ..s.a.m.d ?
vreau si trebuie sa stiu.



#29 DUMITRU IONESCU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:expertize tehnice

Postat 21 July 2006 - 08:37 PM

este corect..legile trebuie sa fie accesibile gratuit....
Numai astfel se poate invoca obligativitatea ca toti trebuie sa conoasca legile!!!!

Chestia cu plata este ..ca si la alte unitati de stat cu firmele capusa..

Asa si Monitoru Oficial ... este o capusa legala ...

Parlamenttul face legi pe banii nostrii ... iar parlamentarii iua bani frumosi chiar si cand dorm....

Cel putin pe internet sa fie gratuit accesul....
Asa ...am zis-o..



#30 mariuspernes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:servicii

Postat 25 July 2006 - 10:57 PM

Daca doriti aveti un sumar - pagina legislativa la mine pe site si va ajut si cu altele cu placere. Uneori e bine sa poti fi ajutat la o adica. Parerea mea desigur.



#31 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 July 2006 - 08:10 AM

cum ramane atunci cu accesul la informatiile publice... bani sunt sa faca cdep.ro cu tot soiul de filme, discutii din parlament, prezentari si cv-uri ptr toti deputatii de 2 bani, etc... dar sa copieze-pasteze textele de lege e costisitor ? :angry2:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#32 mteddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filme bune, muzica

Postat 14 August 2006 - 05:56 PM

Cod Penal, Art. 51

[u]Necunoasterea sau cunoasterea gresita a legii penale nu inlatura caracterul penal al faptei.

Asa este, puteti accesa totusi legi hg-uri/OUG/OG si la

http://www.clr.ro/re...l_2002/rep.aspx

foarte util site, si desigur e bine sa cautati si pe google, ca dati de ele, pana la urma, ca text oficial ma refer, publicat in MO.

revenind la art.51, care mi se pare de foarte mult bun simt, cum stam cu penalul deci, la incalcarea accesului la informatie publica, la neimplementarea inca a legii semnaturii digitale, si multe astfel de exemple, legate de administratia de stat, eu n-as insista pe PENAL, ci pe daune materiale, astfel recuperam mai rapid sumele, platite de noi toti contribuabilii, virate intr-un buget consolidat, si tinut ca evidenta ZERO. Cum stam cu penalul, asupra deturnarii de fonduri la nivel de buget, fata de sumele virate si declarate pe conturi ????????
Deci ia hai sa vedem cum stam cu reforma administrativa, care se tot discuta si dezbate cam de 4 ani deja.

Nu vad insa solutii, intrucat magistratii, ca si profii, sunt in vacanta, deci cine sa judece ??? DUMNEZEU precis.

Aceasta postare a fost editata de mteddy: 14 August 2006 - 05:56 PM

Mircea Teodorescu



#33 tin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 October 2006 - 08:53 PM

Ce intalegeti prin gratuit, prin public ? Se asteapta cineva sa primeasca zilnic in cutia postala MO, fara sa-si faca abonament, sa-l ridice din statiile de autobuz sau de la gurile de metrou ca ziarul acela gratuit din Bucuresti sau sa-l primeasca pe email ca un “spam” inervant ?
Cine poate sa intaleaga legislatia, sa o respecte si sa o aplice, stie si unde sa o gaseasca, cu un minim efort financiar sau chiar gratis. Ceilalti sa se trezeasca si sa paraseasca pozitia de “asistati” –Trebe’ sa ne dea Domne !! – daca se poate “ cineva”sa nu mai scuipe pe strada in locul lor sau chiar sa le rezolve problemele- mare parte generate tot de ei - GRATIS



#34 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 October 2006 - 09:37 PM

RIN TIN TIN lasa-ne si nu ne "inerva" :angry: ...legile sunt facute de idioti pe banii nostrii si pentru noi...ca ptr. ei nu exista legi! Din toti banii aia care-i mananca fara sa-si faca datoria de slujbasi ai nostri, ar putea sa puna pe siteul cdep (care e plin de tampenii nefolositoare) toate legile de rahat scoase de ei! Nu sa cautam noi ca disperatii peste tot in diverse siteuri private legislatia stufoasa si abrogata de 10 ori cu regulamente, OG, OUG, circulare si alte tampenii care ne mananca viata! Ca sa nu mai vorbim de interpretarile legilor care se fac in functie de spaga data, relatiile avute sau partidul la care cotizeaza contribuabilul! Daca scuipi pe strada asta ar trebui sa stii ca nu e frumos si fara sa-ti dea Parlamentul o lege speciala - chestie de civilizatie lipsa!

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 16 October 2006 - 09:40 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#35 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2006 - 11:00 AM

Sunt de acord cu tine, LUCK33RO !!!! Am aceeasi parere ca si tine, asta nu este legislatie, este HAOS !!! :wacko:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#36 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 06 November 2006 - 08:40 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 24 2006, 09:54 PM, a spus:

are ministerului justitiei un portal un poti citi legi gratis
http://legislatie.just.ro/
:D... oricum e un principiu un drept care spune ca nu poti invoca necunoasterea legii


da este f. adevarat.
dar pana se face actualizarea e posibil sa nu poti sa-ti faci treaba. :angry:
%%%




***



#37 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 07:51 AM

Vezi postareatin, la Oct 16 2006, 06:53 PM, a spus:

Ce intalegeti prin gratuit, prin public ? Se asteapta cineva sa primeasca zilnic in cutia postala MO, fara sa-si faca abonament, sa-l ridice din statiile de autobuz sau de la gurile de metrou ca ziarul acela gratuit din Bucuresti sau sa-l primeasca pe email ca un “spam” inervant ?
Ehehei, vise taica :celb (8): ! Dar ce-ar fi daca ar fi :angry: :thumb_yello:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#38 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 06 March 2007 - 09:15 AM

Vezi postareaconta_ro, la Mar 24 2006, 08:51 PM, a spus:

Am stat azi si m-am intrebat:
De ce trebuie sa platesc pentru a afla o lege?
Cum sa aplic o lege daca nu imi da voie nimeni sa o citesc.
Pot sa spun atunci cand imi vine un control : " Nu am avut bani sa cumpar MO ca sa citesc legea".

Este oare legal sa nu existe posibilitatea de a citi legi fara sa platesti?

Ma intreb acelasi lucru de cativa ani si am ajuns la concluzia ca Legea este facuta sa subjuge ,,talpa tarii''



#39 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 06 March 2007 - 09:43 AM

Este aberant ce spui, timpul costa bani, plus verea mea sa caut aiurea, ce-i costa daca afiseaza pe Net?
Sa nu uiti ca aproape un sfert de buget e furat de toata satra din administratie.
Plus amenzile pe care le luam din necunoasterea legii, tot hoti le mananca.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 February 2009 - 08:51 PM




#40 mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2007 - 03:33 PM

subscriu !!!!
TIN, nu stiu ce-a patit !!??? dar cu siguranta nu sta sa caute legi pe net, pe diverse adrese, cred ca are bani sa cumpere MO ! si atunci se explica mesajul lui.
Trebuie sa avem acces gratiut si pemanent la legislatie, se modifica foarte des !!! Nu cred ca in alte tari legislatia este atat de intortochiata si in permanenta schimbare.

In plus spuneau la TV ca vor elimina cozile, birocratia. POVESTI sunt chiar mai multe hartii de depus peste tot, cozi la fel, nimic schimbat!!!!
mmm






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL