Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
premii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


premii

4 replies to this topic

#1 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 28 March 2006 - 09:33 AM

daca organizez o loterie publicitara cu premii in bunuri , tva aferent bunurilor achizitionate este deductibil? cheltuiala este deductibila?



#2 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 28 March 2006 - 11:31 AM

1 - Cheltuiala este deductibila, conform codului fiscal:

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:
[...[
d) cheltuielile de reclama si publicitate efectuate in scopul popularizarii firmei, produselor sau serviciilor, in baza unui contract scris, precum si costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ in categoria cheltuielilor de reclama si publicitate si bunurile care se acorda in cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru incercarea produselor si demonstratii la punctele de vanzare, precum si alte bunuri si servicii acordate cu scopul stimularii vanzarilor;
2 - TVA-ul este deductibil:

Art. 128. - (1) Prin livrare de bunuri se intelege orice transfer al dreptului de proprietate asupra bunurilor de la proprietar catre o alta persoana, direct sau prin persoane care actioneaza in numele acestuia.
[...]
(9) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
a) bunurile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora;
B) bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate in conditiile stabilite prin norme;
c) perisabilitatile, in limitele prevazute prin lege;
d) bunurile acordate gratuit din rezerva de stat, ca ajutoare umanitare externe sau interne;
e) acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre in cadrul campaniilor publicitare, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor;
f) acordarea de bunuri, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol, precum si alte destinatii prevazute de lege, in conditiile stabilite prin norme.
Art. 145
[...]
(5) Orice persoana impozabila inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata pentru:
a) operatiunile prevazute la art. 128 alin. (9) lit. e) si f) si art. 129 alin. (4), daca acestea sunt afectate realizarii operatiunilor prevazute la alin. (3) si (4);




#3 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 28 March 2006 - 01:22 PM

multumesc pt rasp.Mai am doar o mica nelamurire la tva
a) operatiunile prevazute la art. 128 alin. (9) lit. e) si f) si art. 129 alin. (4), daca acestea sunt afectate realizarii operatiunilor prevazute la alin. (3) si (4);
Asta inseamna ca daca activitatile pe care le desfasor sunt op impozabile dpdv al tva, tva aferent bunului respectiv este deductibil si daca desfasor activitati atat impozabile cat si scutite, tva aferent bunurilor respective este deductibil doar daca prin concusrul respectiv imi fac reclama la produsul care imi aduce venituri supuse tva?
nu stiu daca am fost destul de clara :roll:



#4 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 28 March 2006 - 03:02 PM

a si inca o intrebare daca premiile acordate sunt in bani , cheltuiala este tot deductibila? s-ar incadra la cheltuieli de marketing?



#5 adrian.c

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 October 2006 - 11:05 AM

in cazul prezentat de vio.a, loterie publicitara, cu cat se impoziteaza castigurile ? citind codul fiscal si normele la impozitul pe venitul din premii si jocuri de noroc asa intelege ca este cu 20% avand in vedere ca la 16% este vorba de premii acordate oamenilor de cultura stiinta etc
voi ce parere aveti?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL