Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
serviciul de raportare online CASMB - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


serviciul de raportare online CASMB

61 replies to this topic

#41 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 06 April 2006 - 02:25 PM

Dara, merci de raspuns.Acum citesc og.86/28.08.2003 unde la art.27 scrie .....activ de declarare,constatare, control,colectare...pt contributiile sociale se va realiza de MF.Concludent este si art.28 dar art 38.alin 2 imi da in cap "obligatiile angajatorilor de depunere a Declaratiei privind evidenta nominala a asiguratilor si obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale,Declaratiei pv obligatiile de plata la Fondul national unic de asig.sociale de sanatate si listele nominale pv prs pt care se plateste contributia contr.de asig soc de sanatate, precum si personalul care intra/iese in/din activitate si a Declaratiei la bugetul asigurarilor pt somaj raman supuse prevederilor legale care reglementeaza contributiile sociale."
Inca nu am elucidat cazul, este clar ca nu sunt singurul care nu am depus declaratiile dar nici nu gasesc un text clar cu care sa merg sa-mi reglez situatia la sanatate.
O zi buna.



#42 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 03:12 PM

Nu stiu daca te ajuta, dar am gasit niste instructiuni de pe cand depuneam declaratie lunar ( din 2001):
Instructiuni :
Pentru functionarea sistemului de asigurari de sanatate, este necesara in fiecare luna,
lista persoanelor care intra sau ies din firma. Pentru aceasta va rugam sa aduceti odata
cu depunerea declaratiilor, fisierul cu intrari si iesiri de personal !
Prima disketa livrata catre noi, trebuie sa aibe datele cu tot personalul existent
in firma la aceea data, iar, ulterior, numai intrarile si iesirile
.

Mai caut si eu... oricum:
Art. 108.
(1) Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante (celebra 150) de urgenta se abroga Legea asigurarilor sociale de sanatate nr. 145/1997, publicata in M.Of. 178 din 31 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si orice alte dispozitii contrare. ... iar art. 8 din aceeasi ord. 150 zice:
...(2) Persoanele juridice sau fizice la care isi desfasoara activitatea asiguratii sunt obligate sa depuna lunar la casele de asigurari declaratii privind obligatiile ce le revin fata de fond.Atat!
Eu n-am depus anual :cry: , am verificat o singura data daca suntem toti in evidenta lor ( si nu eram ca nu actualizasem ).
Apoi ce atatea fitze, ca si ei erau obligati cf. legii sa ne dea vignete si nu sa mergem cu adeverinte ... :twisted:




#43 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 03:35 PM

MANUELA a spus:

Problema e ca cele de la sanatate mi-au sarit in cap ca nu am procedat corect si eu cum sa le combat ca nu mai stiu baza legala, nici nu mai eram sigura ca am citit asa ceva.Acum caut baza legala ca sa rezolv la sanatate.
 BUFTACHE
Da' ele stiu baza legala de au sarit ...?



#44 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 07:42 PM

fboji a spus:

Art. 108.  
(1) Pe data intrarii in vigoare a prezentei ordonante (celebra 150) de urgenta se abroga Legea asigurarilor sociale de sanatate nr. 145/1997, publicata in M.Of. 178 din 31 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si orice alte dispozitii contrare. ... iar art. 8 din aceeasi ord. 150 zice:
...(2) Persoanele juridice sau fizice la care isi desfasoara activitatea asiguratii sunt obligate sa depuna lunar la casele de asigurari declaratii privind obligatiile ce le revin fata de fond.Atat!

Am incercat sa gasesc normele de la Legea 145 si n-am reusit inca. Dupa cum ziceam si reiese si de mai sus , de la Ord. 150 au prevazut depunerea lunara, dar am gasit comunicatul de pe site-ul CASMB unde ziceau ca se depune anual si de cate ori apar modificari , chestie care a fost valabila pana la aparitia versiunilor Atlas :

http://www.casmb.ro/...i_asigurati.php
(jos pe pagina)

Aplicatie veche pentru raportarea listelor de asigurati de catre angajatori:


NOTE IMPORTANTE:
Declaratiile FASS nu se mai depun la casele de asigurari incepand cu luna Dec.2003, ci se depun la Administratia Financiara pe o declaratie cumulativa (impreuna cu alte fonduri). Citeste " Ordinul ministrului finantelor publice nr.281/10.02.2004 privind aprobarea modelului si continutului Declaratiei privind obligatiile de plata la bugetul de stat general consolidat". Formularul necesar poate fi gasit aici (site-ul Ministerului de Finante)
Lista de asigurati de depune la inceputul anului cu toti angajatii si, ulterior, ori-de-cate-ori apar schimbari (intrari sau iesiri) in structura de personal a organizatiei.
Listele se depun (in functie de sectorul de inregistrare al firmei) la:
sectoarele 1, 2, 3 si 4 Sediul Lascar
sectoarele 5 si 6 Sediul Gorjului



#45 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 09:53 AM

Vreo baza legala, ceva? Comunicatul nefiind baza legala.



#46 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 10:00 AM

fboji a spus:

Vreo baza legala, ceva? Comunicatul nefiind baza legala.
mi-e foarte clar ca nu e baza legala
mai ales ca si neprimirea declaratiilor din iulie 2005 pana in ian.2006 nu avea vreuna si totusi nu primeau, cu raspunsul 'nu avem program de preluare'
am si spus ca parerea mea e ca trebuie cautat in normele la L.145/97, numai ca au fost valabile pana la aparitia OUG.150, cand, desi ordonanta zicea sa depunem lunar, ei nu primeau in baza comunicatului de mai sus



#47 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 06:55 PM

MANUELA a spus:

Inca nu am elucidat cazul, este clar ca nu sunt singurul care nu am depus declaratiile dar nici nu gasesc un text clar cu care sa merg sa-mi reglez situatia la sanatate.
 O zi buna.
Contractul intre angajatori , angajati si CNAS nu-si produce efectele decat daca nu se efectueaza platile. Cred eu, ca daca dovediti prin copii dupa ordinele de plata ca atat angajatorul cat si angajatul si-au platit contributiile la sanatate , CNAS-ul este in culpa daca nu va-nregistreaza ! Culpa este ca v-a luat banii si nu ia trimis inapoi. Oare primirea banilor de catre una dintre parti ale unui contract, nu inseamna acordul ferm asupra contractului ? Dar la haosul de la CNAS nu ma mai mir de nimic!



#48 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 10 April 2006 - 03:45 PM

multumesc tuturor. Tot este o treba,Dara. Se vede clar-comunicatul este pe site-ul lor.Chiar daca nu este baza legala, totusi au postat pe site.
Nu stiu cum lucreaza la sanatate dar sunt curioasa. Eu plateam lunar, corect ,sumele aferente contributiilor 0,7% si 0,65%. Dar stia si medicul de familie si nu mai voia sa elibereze reteta angajatului.
O zi buna tuturor.



#49 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 16 April 2006 - 07:45 PM

Am incercat sa trimit on-line declaratiile generate cu SagaC, dar primesc urmatorul raspuns:
"Anexa 3A - fisierul nu a putut fi procesat
Anexa 3B - fisierul nu a putut fi procesat
Anexa 3C - fisierul nu a putut fi procesat"

Ati patit si voi la fel, sau este o problema la mine?
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#50 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 April 2006 - 10:09 PM

e o problema la tine



#51 dumipaul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2006 - 02:50 PM

Inseamna ca e o problema si la mine. Nici fisierele mele, obtinute cu Atlas 1.5, nu au putut fi procesate. De ce oare? E normal? Aveti vreo idee?



#52 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 April 2006 - 03:01 PM

A fost o cadere in weekend a unui server. Acum totul este functional si va rog sa raportati din nou.
Ne cerem scuze pentru problema aparuta.
Cristian CLOT - IT
eugen.clot@casmb.ro
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#53 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2006 - 05:14 PM

acum dupa ce s=a raportat on-line si am primit primele raspunsuri mergem cu ele la ei (listate intr-un singur exmplar anexele) si le punem in cutiile special amenajate? apoi ei iar trimit seria a doua (finala () de confirmare tot pe e-mail?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#54 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2006 - 05:21 PM

Pasul 9: informatiile din fisierele incarcate de tine vor ramane intr-o baza de date temporara pana la validarea de la Pasul 11.


Pasul 10: tiparesti, semnezi, stampilezi si le expediezi (prin posta cu confirmare de primire) la adresele CASMB confirmarile primite pe e-mail (sanatate si concedii medicale):

Sediul Lascar - Str. Vasile Lascar, nr. 27, sector 2, Bucuresti, OP 37 (pentru angajatori cu sediul social/domiciliul fiscal in sectoarele 1 sau 2)

Sediul Vitan - Calea Dudesti, nr. 104-122, sector 3, Bucuresti, OP 4 (pentru angajatori cu sediul social/domiciliul fiscal in sectoarele 3 sau 4)

Sediul Gorjului - Intrarea Capelei, nr. 9, sector 6, Bucuresti, OP 76 (pentru angajatori cu sediul social/domiciliul fiscal in sectoarele 5 sau 6)

sau le poti depune cel mai tarziu pe data de 1 a lunii urmatoare raportarii online in cutiile postale ce vor fi puse la dispozitie special in acest scop la fiecare sediu de mai sus.
Confirmarea trimisa prin posta va fi transmisa exclusiv prin scrisoare recomandata, cu confirmare de primire simpla, nefiind necesara utilizarea serviciului postal cu valoare declarata.
Pentru depunerea in cutiile amenajate in fiecare sediu, va trebui sa ai incredere in noi. Te asiguram ca suntem (cel putin) la fel de siguri ca posta.
Confirmarile se expediaza/depun obligatoriu cu eventualele formulare de concediu medical in original (exemplarul 2).


Pasul 11: in momentul in care primim aceasta confirmare semnata si stampilata de tine, se va face validarea automata a raportarii on-line.


Pasul 12: in urma validarii, vei primi pe e-mail (tot automat, in momentul validarii) confirmarea raportarii cu succes. Modele:
validare sanatate
validare concedii

http://www.casmb.ro/...unctioneaza.php



#55 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2006 - 05:37 PM

nu crezi ca un simplu da era de ajuns? :shock:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#56 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2006 - 05:40 PM

nu cred, pentru ca uitasei de partea cu posta, de exemplu



#57 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2006 - 06:22 PM

cu posta dadeam faliment ca am vreo 15 firme de trimis :P
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#58 ICON - Atlas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 10:25 AM

Vezi postareaRodica Tutunaru, la Mar 29 2006, 10:52 PM, a spus:

Sunt de acord cu faptul ca hibridul asta electronic+picior numai on line nu este.
Componenta picior se inspira cu siguranta din marele Caragiale.Depui "adicatelea mon cher" confirmarea confirmarii Casmb.
Va fi interesant de vazut cati clienti on line vor avea!
Semnat : Niste tarani,pardon Niste "crizati" d-le Septimiu :smt026

La 2006.08.02:
Cereri de inscriere in baza de date: 23296
Cereri de inscriere activate: 18591
Ultima inscriere realizata la: 2006-08-02 11:08:14
Utilizatori care s-au autentificat cel putin o data: 17173

Aceasta postare a fost editata de ICON - Atlas: 02 August 2006 - 10:26 AM




#59 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 August 2006 - 01:22 AM

ahaaaaaaaaaaaaaaaaaa :unsure:
ce mult imi place cand am dreptate :blink:



#60 green_eyes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2006 - 02:52 PM

de ieri ma chinui sa trimit declaratiile online si nu le incarca, imi da eroare, stiti ceva...sunt probleme la ei?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL