Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
interesant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


interesant

22 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 March 2006 - 10:49 PM

tocmai am aflat o chestie interesanta de la un tip, care a lucrat pe la garda, se ocupa de consultanta acum..,
mi-a spus ca daca o firma modifica pe la camera de munca salariul unui angajat, din urma cu multe luni (daca poate acolo sa imbarlige pe cineva) si nu declara la administratie obligatiile pt acel salariu si nici nu plateste, scapa cu 0.75% com camera de munca de palta si cu o amenda de 250 lei daca il prinde cineva... deci daca eu imi asociat la firma mea imi modifica salariu cu 4 luni in urma, mi-l fac 5000 lei nu platesc decat 0.75% com ITM :shock:
am incercat sa aprofundez situatia cu dl respectiv dar a zis ca ma costa 100 euro sa-mi spuna care este baza legala (mai multe de fapt care se leaga cap la cap)
stie cineva care e treaba, sau facem cheta si mergem la consultanta la individu asta ? :lol:



#2 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 30 March 2006 - 10:56 PM

Eu, una, particip la cheta :lol:

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 March 2006 - 11:04 PM

eu sper ca poate ne punem mintile la contributie si gasim solutia 8)



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 30 March 2006 - 11:15 PM

De acord cu tine, dar in nebunia legislativa actuala ... prefer sa mi se dea mura in gura. Noroc cu unele programe de legislatie :D , ca altfel nu stiu cum mai puneam cap la cap modificarile modificarilor ... modificarilor.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2006 - 07:22 AM

Cred ca orice este posibil, inclusiv inregistrarea retroactiva a unui contract la camera si inscrierea acestuia in cartea de munca.
La aceasta faza ITM nu are alte obligatii. De fapt nici la depunerea statelor de plata nu verifica decat plata comisionului.

Intrebarea mea ar fi: și la ce ajuta asta?
La un credit la o banca?; Că nu pot sa ma gandesc că vrea o pensie mai mare, (smecheria cade la verificarea dosarului de pensie).
Și nici la banca nu-i mare lucru, majoritatea bancilor nu se multumesc cu inscrierea unui venit mare in cartea de munca (cer adeverinta cu "venitul net" realizat pe ultimele n luni) si la urma urmei, daca restitui creditul fara probleme cine mai intreaba daca salariul este real ...



#6 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 March 2006 - 07:39 AM

..."nu declara la administratie obligatiile pt acel salariu si nici nu plateste"...
Nu miroase a evaziune fiscala??????
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 March 2006 - 07:48 AM

dorumocanu a spus:

..."nu declara la administratie obligatiile pt acel salariu si nici nu plateste"...
Nu miroase a evaziune fiscala??????
De ce sa fie evaziune?
Cred, mai degraba, ca vrea sa obtina mai usor un credit.
Daca se modifica "artificial" trecand salariul real platit, nu este nici o problema in plata ratelor, ca omul chiar are acei bani.
Insa nu stiu cum rezolva problema inregistrarilor din cartea de munca in cazul pensionarii



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 March 2006 - 08:35 AM

normal ca pt credite e smecheria... daca iti faci o decizie de marire salariu cu 5 luni in urma, iti trece decizia in cartea de munca, ai adeverinta de enspe zeci de milioane salariu.. si gata creditu'
acelasi lucru l-am intrebat si eu "nu e evaziune daca nu declar la fisc obligatiile?"... mi-a zis nu... :shock:



#9 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2006 - 08:40 AM

Concediu fără plată



#10 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 31 March 2006 - 08:51 AM

Ba da,e evaziune clara.Nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva.Asta este inginerie financiara,care sa practica in tara noastra,dar se merita ca noi , niste profesionisti repectabili ,sa ne incurcam cu asa ceva?



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 March 2006 - 09:08 AM

e foarte mare inginerie... individu' se ocupa de "fineturile legislatiei" precum mi-a spus; tot dupa vorbele lui exista o micuta portita in legislatie... dar trebuiesc legate cap la cap multe legi sa aflii portita... eu sunt sceptic oricum...



#12 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2006 - 09:14 AM

Septimiu a spus:

 
am incercat sa aprofundez situatia cu dl respectiv dar a zis ca ma costa 100 euro sa-mi spuna care este baza legala (mai multe de fapt care se leaga cap la cap)
eu zic ca septimiu vrea sa faca rost de bani de bere :smt098 :smt098 :smt098
HoratiuHagiudotro



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 March 2006 - 09:21 AM

pai mergem toti care am pus bani :smt087
Lexus da-ti cu parerea ca te ocupi de consultanta



#14 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 31 March 2006 - 10:38 AM

Apropos de profesionisti respectabili: particip la cheta, Septimiu!
Ca pe noi cine naiba ne respecta? Legiuitorii? In nici un caz? Fiscul? Hmmm?! Chiar asa? Ori micile ocolisuri legislative (pentru care ei au votat dobitocii!) mi-ar intina constiinta? In nici un caz! :D
Chiar vreau sa particip si eu la cheta! Nu ca n-as fi suspicioasa... Da` mai stii... :twisted:



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 March 2006 - 10:50 AM

un profesionist, contabil sau nu, mereu e interesant sa stie mai multe... si cu portita asta, daca exista si omu respectiv nu a luat-o razna, stii foarte multe :lol:



#16 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2006 - 11:33 AM

hmm.. parca se vorbea undeva aproape de acest subiect de o asociatie care sa sprijine contabilul (idee nobila de altfel), dar vad ca de fapt preocuparea majora este de a pacali statul si a incerca marea "evaziune fiscala" cu degetul, dar evident sub alta denumire mai sofisticata gen "fineturile legislatiei" :twisted:



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 March 2006 - 11:38 AM

iti dai seama ca sunt zeci de societati de consultanta care fac fineturi legislative, mai mult, daca legea permite, de ce nu ?



#18 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 31 March 2006 - 11:47 AM

Hop si eu! :smt026

Particip la cheta, cu conditia sa semneze in locul meu pe documente... :-k



#19 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2006 - 01:42 PM

Cred ca are dreptate marian.apetre...din moment ce nu trebuie platite nici un fel de impozite suplimentare, insa omul apare in cartea de munca cu salariu mai mare, nu poate fi decit concediu fara plata.
De altfel, e o smecherie "clasica" pe care o practica destui patroni/salariati: isi incheie un contract de munca cu un salariu urias, se declara in fara plata, asteapta 3 luni si apoi se duc la banca cu adeverinta semnata tot de ei cum ca au avut venituri de...



#20 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 31 March 2006 - 02:24 PM

Am vazut carte de munca cu salariiu trecut 3000 ron iar pe contract avea 350 l-am itrbat cum a reusit si mi-a zis.S-a dus la ghiseu , a invitat-o pe d-na la salon a infrumusetat-o putin si apoi solutia pt a lua credit . ex.Pe 1 februarie marire de salariu 3000 ron ia dat cartea de munca s-a dus cu ia la banca a facut copii , si-a facut singur adeverinta cu venitul net a dus cartea de munca inapoi iar pe 2 febr operat de rosu inregistrare eronata, vedeti se poate, dar trebuie sa lucrati la ITM nu sa cititi legislatii si sa va bateti capul cu tot felul de declaratii ca am innebunit






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL