Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce parere aveti! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce parere aveti!

12 replies to this topic

#1 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 April 2006 - 09:39 AM

firma neplatitoare de tva
conform bilant CA la 31.12.2005 = 2.150.000.000
plafon neplatitor tva 2.000.000.000
sunt sau nu platitor de tva cu anul 2006?
calculati-mi CA conform cu codul fiscal



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 03 April 2006 - 11:37 AM

pai evident ca esti platitor de tva din 2006. la tva plafonul e in lei, nu in euro.

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 April 2006 - 01:36 PM

pai :!: ai citit codul fiscal referitor la modul de calcul al cifrei de afceri pentru a vedea daca s-a depasit sau nu plafonul :?:



#4 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 April 2006 - 02:10 PM

Trebuia sa declari ca esti platitor de tVA in termen de 10 zile de la depasirea plafonului. Daca acest lucru nu s-a produs in luna decembrie, ci intr-o luna anterioara de atunci trebuia sa anunti acest lucru (10 zile). Referitor la modul de calcul al CA nu inteleg ce vrei de fapt. In Cdul fiscal scrie ca este formata din operatiuni taxabile si operatiuni scutite cu drept de deducere. Tu nu dai detalii despre ceea ce face firma. De unde sa stim noi daca e calculata bine CA sau nu?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 April 2006 - 02:22 PM

cosmin0304 a spus:

firma neplatitoare de tva
conform bilant CA la 31.12.2005 = 2.150.000.000
art.152, alin(6) precizeaza ca cifra de afaceri care serveste drept referinta la aplicarea alin. (1)-plafon de scutire, CA sub 2 miliarde lei- este constituita din suma, fara TVA, a livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii taxabile, incluzand si operatiunile scutite cu drept de deducere.
facand calculele rezulta ca firma nu depaseste plafonul de scutire de 2 miliarde lei vechi.



#6 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 April 2006 - 02:48 PM

Eu cred ca te inseli. Daca n-am fost platitor de tva si am emis o fact de 119 lei vrei sa spui ca CA este de 100 lei . Cei 119 lei reprezinta pt mine venituri si daca as fi fost platitor as fi emis factura de 119+ 19% si as fi colectat tva . Nu inteleg ce alte calculele ar trebui facute.



#7 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 April 2006 - 02:48 PM

Eu cred ca te inseli. Daca n-am fost platitor de tva si am emis o fact de 119 lei vrei sa spui ca CA este de 100 lei . Cei 119 lei reprezinta pt mine venituri si daca as fi fost platitor as fi emis factura de 119+ 19% si as fi colectat tva . Nu inteleg ce alte calculele ar trebui facute.



#8 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 03 April 2006 - 03:01 PM

miha m a spus:

Eu cred ca te inseli. Daca n-am fost platitor de tva si am emis o fact de 119 lei vrei sa spui ca CA este de 100 lei . Cei 119 lei reprezinta pt mine venituri si daca as fi fost platitor as fi emis factura de 119+ 19% si as fi colectat tva . Nu inteleg ce alte calculele ar trebui facute.

perfect de acord :D
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#9 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2006 - 01:09 PM

deci nu sunt platitor de tva dupa parerea voastra
acum o problema= controlul de la finante zice ca sunt platitor de tva de la data x din decembrie. va ROG, va implor un exemplu de calcul al cifrei de afaceri dupa ceea ce s-a discutat. firma nu are decit venituri din vinzarea de marfuri (707), deci nu-i prea greu sa calculezi CA la bilant. :)



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 April 2006 - 05:11 PM

din cele concluzionate de Ronaldo si miha_m este clar ca eu m-am inselat si nu trebuie facut nici un calcul pentru stabilirea CA, firma este platitoare de TVA incepand cu data la care a depasit plafonul.



#11 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 04 April 2006 - 06:51 PM

Mai oameni buni!Statul a facut o facilitate pt.scutirea de TVA a celor care au un C.A. sub 2.000.000.000 lei vechi.Pana acum veniturile din firma au fost fara TVA!
Incepand cu 2006 esti platitor de TVA!
Sa aveti minte!



#12 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 04 April 2006 - 07:55 PM

Problema sta asa: a depasit cifra de afaceri de 2 milioane (nu intra in discutie TVA-ul la acest moment), devine platitor de TVA.

Faceti ca un client al meu: "daca eu nu sunt platitor de TVA, achit la furnizor valoarea fara TVA a facturii, nu-i asa?" :D
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#13 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 04 April 2006 - 08:49 PM

depasesti plafonul in luna noiembrie devii platitor cu luna ianuarie 2006
depasesti plafonul in luna octombrie devii platitor cu luna decembrie 2005
.........
Cifra de afaceri? mod de calcul? luati un cont de profit si pierdere din orice situatie financiara si veti sti cum se calculeza Cifra de afaceri.

plafon? veniturile realizate fara sa intervina in nici un fel TVA-ul






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL