Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noi ordine la sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Noi ordine la sanatate

104 replies to this topic

#1 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 02:33 PM

Citez de pe forumul de la CASMB ( ca eu n-am citit inca ordinele):
Noile ordine aparute, ord. 142/2006 din MO 287 din 30.03.2006 si ord.141/2006 din MO 292/31.03.2006, stabilesc noi modalitati de transmitere a declaratiilor de sanatate si respectiv a celor de concedii medicale, modificand atat numele fisierelor de raportare cat si, se pare, structura acestora. Toate aceste modificari intra in vigoare de la data publicarii, deci raportarea pentru luna martie 2006 trebuie facuta cf. acestora.

Eu am retinut doar ca trebuie sa atasam copia dupa OP-ul prin care platim 6,5 si 7%. O sa trec azi pe la Casa din Capelei sa vad ce e nou.



#2 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 03 April 2006 - 03:57 PM

am crezut ca s-a terminat cu exterminarea in masa a contabililor........cum pot eu sa-mi oblig clientul sa plateasca inainte de 25 impozitele si taxele aferente daca legea ii permite sa plateasca tot pana pe 25? de ce sa "crediteze" el statul platind la inceputul lunii, sa zicem......incredibil........si de ce sa anexam copiile ordinelor de plata? pentru ca nu sunt ei in stare sa-si faca o baza de date?...oare asta inseamna integrare? sa transformam contabilii in micutzi negrisori care sa faca numai derclaratii si sa stea la cozi interminabile? sau au o lege nescrisa cu Posta Romana sa mai incaseze si ei niste bani de la cei care depun prin Posta?...un client care este ca curent cu toate "atrocitatile" astea ma intreba astazi cat mai rezist?




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 April 2006 - 06:08 PM

am fost eu azi cu declaratii la sectorul 6 pe martie si nu mi-au cerut copie dupa op



#4 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 07:29 PM

medal a spus:

cum pot eu sa-mi oblig clientul sa plateasca inainte de 25 impozitele si taxele aferente daca legea ii permite sa plateasca tot pana pe 25? de ce sa "crediteze" el statul platind la inceputul lunii, sa zicem......incredibil........si de ce sa anexam copiile ordinelor de plata? pentru ca nu sunt ei in stare sa-si faca o baza de date?...oare asta inseamna integrare? sa transformam contabilii in micutzi negrisori care sa faca numai derclaratii si sa stea la cozi interminabile? sau au o lege nescrisa cu Posta Romana sa mai incaseze si ei niste bani de la cei care depun prin Posta?...un client care este ca curent cu toate "atrocitatile" astea ma intreba astazi cat mai rezist?

Si daca “dovada platii contributiei” n-o depuneti, ce credeti ca o sa se intample ? Nimic!
Nu exista vreo penalizare sau amenda pentru asta. Amenda este pentru “neplata” contributiei.
Trebuie sa luam mot-a-mot textul de lege sa vedem ce se-ntampla.




#5 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 03 April 2006 - 10:06 PM

DA,dar nu iti inregistreaza declaratia.Eu am patit-o.
"Gandirea nu costa nimic."



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 03 April 2006 - 10:40 PM

Doamneee alt calvar si cu OP-ul!!!!!!!!!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 10:54 PM

Bine bine...si cu declaratiile depuse pe net ce facem? Scanam op urile si le trimitem? Sau nu se va mai depune pe net?



#8 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 04 April 2006 - 06:12 AM

Incercati varianta pe care eu o aplic de luna trecuta.In februarie am trecut la plati 0, acum in martie merg cu obligatia dublata iar la plata trec platile de luna trecuta pe care le-am facut dupa depunerea declaratiei, iar ca dovada pun chitantele din februarie.



#9 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 06:55 AM

valeria a spus:

Incercati varianta pe care eu o aplic de luna trecuta.In februarie am trecut la plati 0, acum in martie merg cu obligatia dublata iar la plata trec platile de luna trecuta pe care le-am facut dupa depunerea declaratiei, iar ca dovada pun chitantele din februarie.
Logic, asa ar trebui sa se faca si pare cel mai legal. Dar in ordin scrie ca pentru luna respectiva la care trebuie facuta declaratia se ataseaza dovada platii, deci tot pentru luna pentru care se face declaratia. La dovezi cred ca sunt urmatoarele copii: OP-uri,OPV-uri, extrase de trezorerie si chitante de plata.
Pentru operatiunea on-line, “dovada” se trimite in plic la pasul 9 sau 10 impreuna cu ex.verde al CM.



#10 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 04 April 2006 - 08:05 AM

La suma virata pentru luna curenta voi trece mereu 0.In acest fel nu fac niciun fel de abatere de la lege.



#11 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 02:29 PM

am depus azi declaratiile ptr martie la sanatate ,am fost la toate sectoarele si nu au cerut copie dupa op.
mai nou ....nu primesc mai mult de 10 firme de la o singura persoana la sect 1 si 2.......la sectorul 3 si 4 au spus ca nu primesc decat 10 , impartite astfel ... 5 decl ptr sect 3 si 5 decl ptr sect 4.......iar in gorjului primesc 10 ptr sect 5 si 10 ptr sect 6......
cele din vitan si cele din lascar vor declaratiile de sanatate si concediu ptr o firma pe aceeasi disketa ( adica , 7% + 6,5% + 0,75% - ptr firma x pe aceeasi desketa)...cele din gorjului au zis ca e f bine decl la sanatate toate pe o disketa si concediile pe alta disketa
eu am avut norocul de a avea pana in 20 declaratii ,impartite pe mai multe sectoare...dar colega mea trebuie sa se duca si maine in lascar ptr cele ce nu au fost primite , ptr ca nu au acceptat sa le primeasca si pe celelalte, chiar daca afara nu mai era nimeni....

fetele din gorjului mult mai amabile si mai expeditive decat cele din lascar si vitan...



#12 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 02:34 PM

inca un amanunt....sa mai aveti cate o copie dupa disketa....daca nu se deschide un fisier la sanatate ptr firma x, nu-ti primeste nici declaratia ptr concedii si viceversa.....
la medicale nu mai vor 3 exemplare.....
neaparat sa aveti " folder " facut la fiecare firma ( programul la sanatate nu face singur acest folder , in care se scrie cod fiscal al firmei )....



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 02:47 PM

Septimiu, ai renuntat la trimitere prin mail? :shock:

Eu astept parola si contul nou.



#14 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 02:49 PM

ptr cei ce depun declaratii la sanatate la ilfov.......eu am luat tzeapa azi...e un afis pe usa in care se mentioneaza ca se depun in perioada 15-25 ale lunii



#15 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 02:50 PM

am inregistrat si eu azi declaratia angajament......are cineva idee cand primesc parola?....



#16 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 04 April 2006 - 02:52 PM

incredibil..........ce importanta are nr. de declaratii pe care il depunem? nu suporta sa ne vada fetzele mai mult decat timpul alocat pentru declaratii?....pai ce fac? depun 10 si mai am 2.....ma asez din nou la coada? noi suntem vinovati ca le permitem lucrul asta......



#17 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 02:54 PM

in gorjului accepta sa te mai asezi din nou la coada,dar in lascar ...NU.....mai vii si a doua zi.... :evil:



#18 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 02:58 PM

in gorjului toate fetele dragutze.....amabile....
in lascar ...... :cry: ....tipa blonda e ffffff acra si rea.....eu am avut norocul de a ma aseza la un baiat nou si nu a numarat declaratiile ( o parte din ele erau ale colegei mele )
in vitan va recomand sa va asezati la tipa roscata .....e f amabila si nu a numarat declaratiile .....cea din stanga ei a numarat pana la 10 ....si gata....



#19 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 04 April 2006 - 03:04 PM

inteleg ca stiu sa numere numai pana la 10??????????????



#20 srader elena lacramioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PROFESIONALE

Postat 04 April 2006 - 03:05 PM

da....numai pana la 10....






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL