Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 101-URGENT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIA 101-URGENT

10 replies to this topic

#1 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 03 April 2006 - 05:49 PM

Am in declaratia 101 la randul 36pierdere fiscala deci suma cu minus. La randul 37 ar trebui sa trec ceva. Multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns. Pupici



#2 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 03 April 2006 - 05:56 PM

Pai,de unde sa stim daca ai avut pierdere fiscala sa nu? :?

Sa aveti minte!



#3 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 03 April 2006 - 09:14 PM

PAI PE RANDUL 36 ESTE PIERDEREA FISCALA IAR PE 37 PIERDEREA FISCALA DINPERIOADA CURENTA REPORTATA. DECI EP RANDUL 37 TREBUIE SA TREC CEVA AVAND IN VEDERE CA PE RANDUL 36 AM PIERDEREA FISCALA A ANULUI CURENT. :?:



#4 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 03 April 2006 - 09:58 PM

Pierderea fiscala este pierderea pe care a avut-o societatea intr-un an fiscal,deductibila la calculul impozitului pe profit.
In cazul tau ,cum este?nu te poate ajuta nimeni daca nu spui concret ce nelamuriri ai!
PS.Nu mai scrie cu majuscule.Deranjeaza!
Sa aveti minte!



#5 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 April 2006 - 04:01 PM

Problema mea este strict de completare a declaratiei 101. Eu am pierdere fiscala pe anul trecut care este reflectata in declaratia 101 pe randul 36. Intrebarea mea era: mai trebuie trecut ceva pe randul 37? Ca si randul 37 se refera tot la pierdere fiscala (Pierdere fiscala de reportat) si daca trec suma de pe randul 36 la sfarsitul declaratiei pe randul nu mai stiu care (pierdere fiscala de recuperat in anii urmatori) imi aduna cele doua sume deci practic mi se dubleaza pierderea fiscala pe care am avut-o pe anul 2005. Sper ca acum am fost mai explicita si scuze ca insist dar chiar am nevoie de un raspuns cat mai repede :oops:



#6 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 05 April 2006 - 04:25 PM

Extras din instructiunile la programul de completare a declaratiei ( sunt si intr-un ordin, dar nu stiu acum numarul):
- Randul 37 - se completeaza cu sumele reprezentand pierderile inregistrate in perioada curenta, de reportat pentru perioada urmatoare, conform prevederilor art.32 alin.(2) si art.33 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru tranzactiile efectuate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv.

Deci daca nu ai avut astfel de tranzactii , nu completezi randul.



#7 simona chis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 April 2006 - 03:56 PM

"daca trec suma de pe randul 36 la sfarsitul declaratiei pe randul nu mai stiu care (pierdere fiscala de recuperat in anii urmatori) imi aduna cele doua sume deci practic mi se dubleaza pierderea fiscala pe care am avut-o pe anul 2005"

totalul se face la rd 39, numai ca nu aduna sumele....rd 39=rd36-rd37+rd38, deci daca treci suma si la 36 si la 37...se anuleaza, numai ca trebuie sa o treci tot cu "-" la randul 37



#8 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 April 2006 - 04:14 PM

Ordin nr. 2016 din 29/12/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 49 din 19/01/2006
Intrare in vigoare: 19/01/2006
privind modificarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 35/2005 pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor 101 "Declarație privind impozitul pe profit", 120 "Decont privind accizele" și 130 "Decont privind impozitul la țițeiul și la gazele naturale din producția internă



#9 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2006 - 04:43 PM

La randul 36 iti calculeaza profitul fiscal respectiv pierderea fiscala din anul curent. La randul 38 trece cu semnul "-" pierderea fiscala din anul trecut. la randul 39 o sa-ti calculeze pierderea fiscala de recuperat in anii urmatori.



#10 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 18 April 2006 - 06:46 PM

Multumesc Daiana. Un raspuns care mi se pare logic . Eu insa am o nedumerire cu randul 37 din declaratia 101, nu prea inteleg la ce se refera :oops: . M-am uitata pe declaratia 101 de anul trecut facuta de o d-na contabila si ea avea la randul 36 profit fiscal iar la randul 37 a trecut pierderea contabila a anului 2004 (firma era pe pierdere contabila si profit fiscal avand ch. nedeductibile mai mari decat pierderea contabila)
Sunt in continuare nedumerita cu ce trebuie trecut la randul 37 (in general).



#11 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 28 April 2006 - 12:09 AM

ORDIN nr. 2016/29.12.2005 - Anexa nr.2 - INSTRUCTIUNI pentru completarea formularului 101"Declaratie privind impozitul pe profit"


- Randul 37 - se completeaza cu sumele reprezentand pierderile inregistrate in perioada curenta, de reportat pentru perioada urmatoare, conform prevederilor art.32 alin.(2) si art.33 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru tranzactiile efectuate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv.
- Randul 38 - se completeaza cu valoarea pierderilor fiscale de recuperat din perioadele anterioare, atat din activitatile din Romania, cat si din cele din surse externe. Nu se includ la acest rand pierderile fiscale din anii anteriori, reglementate de art.32 alin.(2) si art.33 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru tranzactiile efectuate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv, nerecuperabile din profitul impozabil al anului de raportare

Codul Fiscal:

Art. 32. - (1) Orice pierdere realizata printr-un sediu permanent din strainatate este deductibila doar din veniturile obtinute din strainatate.
(2) Pierderile realizate printr-un sediu permanent din strainatate se deduc numai din aceste venituri, separat, pe fiecare sursa de venit. Pierderile neacoperite se reporteaza si se recupereaza in urmatorii 5 ani fiscali consecutivi.

Art. 33. - Abrogat.@
__________
@Articolul a fost abrogat, ca urmare a abrogarii capitolului din care face parte, art. I pct. 16 din O.U.G. nr. 138/2004, astfel cum a fost completat prin Legea de aprobare nr. 163/2005.

Initial, Art.33 arata asa:

Art. 33. - (1) Prevederile prezentului articol se aplica persoanelor juridice române si straine care vând-cesioneaza proprietati imobiliare situate în România sau titluri de participare detinute la o persoana juridica româna.
(2) Daca câstigurile rezultate din vânzarea-cesionarea proprietatilor imobiliare situate în România si a titlurilor de participare detinute la o persoana juridica româna depasesc pierderile rezultate dintr-o astfel de vânzare-cesionare, atunci impozitul pe profit se stabileste prin aplicarea unei cote de 10% la diferenta rezultata.
(3) Pierderea rezultata din vânzarea-cesionarea proprietatilor imobiliare situate în România si a titlurilor de participare detinute la o persoana juridica româna se recupereaza din profiturile impozabile rezultate din operatiuni de aceeasi natura, în urmatorii 5 ani fiscali consecutivi.

Daca nu ai op.de natura celor descrise la Art. 32 (2) sau Art. 33 (3) nu scrii nimic la rd. 37.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL