Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vechime si adeverinte(??) pt contracte de munca cu t partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vechime si adeverinte(??) pt contracte de munca cu t partial

10 replies to this topic

#1 laurapoenaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 08:53 AM

Dragii mei, poate ma ajutati...La un moment dat pe parcursul vietii mele de contabi, aveam un contract de munca de 8 ore pe o firma si alte 2 contracte de cate 2 ore fiecare. Firmele erau in cadrul aceluiashi grup. Eu...foarte fericita ca merge vechimea...ca sa am supriza cand am plekat de la respectivii si s-au inchis toate contractele sa vad ca in cartea mea de munca figura doar contractul de 8 ore.Celelalte 2 erau inregistrate bine mersi, chiar eu cu manutza mea virasem contributiile si facusem statele de plata(deci posibilitatea sa nu fie inregistrate pika din start). Din discutia pe care am avut-o cu persoana care se ocupa cu lucrurile astea reiese ca inspectoarea de la camera de munca i-a spus ca pentru cele doua contracte , nu numai ca nu mi le poate trece in cartea de munca, dar nici makar adeverinta de vechime nu imi poate da. A urmat un nefericit concediu medical, la care au intrat in calcul veniturile din acea perioada, si bineinteles ca veniturile aferente celor 2 contracte nu au intrat in calcul. Lamuriti-ma va rog...eu chiar am platit toate contributiile de pomana?



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 06 April 2006 - 09:17 AM

chiar ieri am dicutat cu o tipa de la itm pe acest subiect si eu am mai multe contracte si am intrebatr cum se poate completa in cartea de munca si cica nu se completeaza numai la functia de baza exista un formular care atesta vechimea la contractele celelalte a spus sa-l completez sa-l duc lor sa-l verifice si vizeze si acel formular sa-l atasez cartii de munca, dar mai incolo cum se ia in calcul habar n-am...
daca ai nevoie de formular il scanez si ti-l trimit




#3 laurapoenaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 09:29 AM

ar fi foarte bine...multumesc mult...se poate da aici adresa de mail?



#4 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 11:54 AM

ana-op a spus:

...cartii de munca, dar mai incolo cum se ia in calcul habar n-am...
Se ia in calcul la pensie.
radu_o



#5 laurapoenaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 08:39 AM

eu am avut surpriza cu concediul medical...s-au luat in calcul veniturile aferente ultimelor 6 luni si valoarea concediului meu medical a fost afectata serios....
ce pot face? de la firma respectiva mi se raspunde invariabil ca nu se poate elibera nici un fel de adeverinta pentru cele 2 contracte...de nhici un fel, ori mie asta nu mi se pare corect...eu am platit contributiile pentru sumele respective, si acum mi se spune ca degeaba?



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2006 - 08:49 AM

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Am intrebat la ITM si mi s-a spus ca voi primi o adeverinta pt. CIM cu timp partial. Inca nu am avut nevoie, deci nu stiu exact care e procedura.



#7 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 10 April 2006 - 08:28 AM

scuze am lipsit cateva zile, il atasez la "Contracte, declaratii, acte"



#8 cristinaj

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUZAU

Postat 04 September 2006 - 12:54 PM

Vezi postareaana-op, la Apr 10 2006, 09:28 AM, a spus:

scuze am lipsit cateva zile, il atasez la "Contracte, declaratii, acte"


Mi-l puteti trimite si mie la cristyna_j@yahoo.com.Va multumesc!
Ce sa inteleg ca mai bine lucrezi la negru, decat sa platesti degeaba si sa nu figurezi cu nimic intr-un final. Eu lucrez la o firma cu contract normal de 8 ore, dar am un patron la care tin contabilitatea si vrea contract neaparat si stiu ca asta e singura varianta de contract ce se poate face, adica contract de munca cu timp partial. Imi puteti spun va rog in acelasi timp pe langa plata contributiilor ce mai pp acest contract vis-a-vis si de relatiile cu firma unde am 8 ore, pentru ca nu vreau sa se stie, acest lucru.
Va multumesc!
Economist novice



#9 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 08 September 2006 - 02:50 PM

Vezi postareacristinaj, la Sep 4 2006, 01:54 PM, a spus:

Vezi postareaana-op, la Apr 10 2006, 09:28 AM, a spus:

scuze am lipsit cateva zile, il atasez la "Contracte, declaratii, acte"


Imi puteti spun va rog in acelasi timp pe langa plata contributiilor ce mai pp acest contract vis-a-vis si de relatiile cu firma unde am 8 ore, pentru ca nu vreau sa se stie, acest lucru.
Va multumesc!

Se poate afla din fisele fiscale (FF1-2)
Dar numai daca ii intereseaza cu adevarat
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#10 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 September 2006 - 08:04 PM

Poate pana anul trecut cand se globalizau veniturile din salarii.



#11 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2006 - 09:26 AM

Vezi postarealaurapoenaru, la Apr 6 2006, 08:53 AM, a spus:

Dragii mei, poate ma ajutati...La un moment dat pe parcursul vietii mele de contabi, aveam un contract de munca de 8 ore pe o firma si alte 2 contracte de cate 2 ore fiecare. Firmele erau in cadrul aceluiashi grup. Eu...foarte fericita ca merge vechimea...ca sa am supriza cand am plekat de la respectivii si s-au inchis toate contractele sa vad ca in cartea mea de munca figura doar contractul de 8 ore.Celelalte 2 erau inregistrate bine mersi, chiar eu cu manutza mea virasem contributiile si facusem statele de plata(deci posibilitatea sa nu fie inregistrate pika din start). Din discutia pe care am avut-o cu persoana care se ocupa cu lucrurile astea reiese ca inspectoarea de la camera de munca i-a spus ca pentru cele doua contracte , nu numai ca nu mi le poate trece in cartea de munca, dar nici makar adeverinta de vechime nu imi poate da. A urmat un nefericit concediu medical, la care au intrat in calcul veniturile din acea perioada, si bineinteles ca veniturile aferente celor 2 contracte nu au intrat in calcul. Lamuriti-ma va rog...eu chiar am platit toate contributiile de pomana?

aveai dreptul la cm si contributiile nu s-au platit de pomana, ai aici citat din lege :

Norme OUG 158/2005- "Art. 72. - Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. In aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii legalizate. Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1 din prezentele norme. "






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL