Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TRANSFER MARFA INTRE GESTIUNI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TRANSFER MARFA INTRE GESTIUNI

11 replies to this topic

#1 DIANASUTEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:ALBA

Postat 01 May 2006 - 12:58 PM

Trebuie sa transfer marfa intre doua gestiuni (comert cu amanuntul) ale aceeasi firme la adrese diferite. Gestiunea care da marfa intocmeste aviz de exp. si gestiunea care primeste intocmeste NIR?
Pe aviz trec pretul fara TVA? Atunci cum ma scad in raportul de gestiune?
TVA-ul intervine la aceste transferuri?cum?

Va rog frumos sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema!!!!!
Ce documente se intocmesc si cum si note contabile, VA ROG!!!!!

Multumesc din suflet.



#2 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 01 May 2006 - 05:12 PM

Intre 2 puncte de lucru marfa se transfera cu ajutorul avizului de expeditie;valoarea totala a avizului va reprezenta valoarea totala a marfii la pret de vanzare; tva-ul din pretul de raft( pretul de vanzare) il scoti cu metoda sutei marite(*19/119) , iar la valoarea fara tva din aviz vei trece valoarea rezultata din diferenta pret vanzare-tva; in raportul de gestiune la punctul de plecare a marfii va apare ca iesire marfa la pret de vanzare (total aviz, inclusiv tva) iar in raportul de gestiune al punctului primitor se va inregistra ca intrare valoarea totala a avizului(inclusiv tva); mentionez ca tva-ul aferent marfii in stoc este neexigibil.




#3 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 01 May 2006 - 05:20 PM

pe avizul de expeditie vei trece " nu urmeaza factura", la punctul de receptie se va intocmi NIR al carui total va fi egal cu avizul de expeditie, iar ca note contabile ar trebui sa ai analitice la 371,378,4428,607 pentru fiecare punct de lucru;371.punct1=371.punct2, ceea ce inseamna ca se incarca cu marfa punctul 1 si se descarca punctul 2;378.2=378.1;4428.2=4428.1



#4 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 May 2006 - 08:03 PM

Foarte corect este sa intocmesti NIR cu minus pentru gestiunea din care pleaca marfa. In felul acesta te scazi din raportul de gestiune fara probleme (total NIR=valoarea marfii la pret cu amanuntul).



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 02 May 2006 - 07:22 AM

Factura se intocmeste cand are loc o vanzare . La transferul intre gestiunile aceleiasi firme se face nota de transfer . , iar inregistrarea poate fi facuta direct la conturile analitice a gestiunilor
371.2 = 371.1
378.1 = 378.2
4428.1 = 4428.2

... asta daca pretul vanzarii nu se modifica



#6 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 July 2006 - 09:29 PM

la transferul intre gestiuni, daca marfa este mutata fizic este obligatoriu sa faco aviz de insotire a marfii si NIR.



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2006 - 10:02 PM

Da este obligatoriu sa intocmesti aviz de expeditie si Nir ptr. ca in baza avizului de expeditie se descarca prima gestiune si tot in baza avizului gestiunea nr. 2 intocmeste Nir ptr a se incarca gestiunea.



#8 Sephora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 February 2008 - 05:27 PM

Buna!
Am si eu o situatie: vanzare cu amanuntul - se transfera toata marfa din magazinu A (care se inchide) in magazinele B si C. Pe avizul care il fac pentru marfa transferata ce pret trec? cel de vanzare sau pretul de achizitie? pentru ca oatronul doreste sa modifice preturile in sensul ca:

- marfa X a intrat in mag.A cu un pret si l-a pus la vanzare la pretul de 100 lei;
- acum, la transfer, vrea sa scada pretul si sa puna marfa X in magazinul B (sau C) la pretul de 90 lei.

Parerea mea: mag.A NIR cu minus -100....aviz pret de cumaparare....mag.B NIR cu 90 lei...e bine? ce ziceti?

Va multumesc!



#9 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 07 February 2008 - 06:47 PM

Vezi postareaggf, la May 2 2006, 07:22 AM, a spus:

Factura se intocmeste cand are loc o vanzare . La transferul intre gestiunile aceleiasi firme se face nota de transfer . , iar inregistrarea poate fi facuta direct la conturile analitice a gestiunilor
371.2 = 371.1
378.1 = 378.2
4428.1 = 4428.2

... asta daca pretul vanzarii nu se modifica
si daca pretul se modifica?
ce artole contabile facem?
( aviz depozit-p. vanzare depozit. nir magazin-pv magazin cu adoaosul comercial aferent magazinului)



#10 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 08 February 2008 - 09:15 PM

Vezi postareadoinanicole, la Feb 7 2008, 06:47 PM, a spus:

Vezi postareaggf, la May 2 2006, 07:22 AM, a spus:

Factura se intocmeste cand are loc o vanzare . La transferul intre gestiunile aceleiasi firme se face nota de transfer . , iar inregistrarea poate fi facuta direct la conturile analitice a gestiunilor
371.2 = 371.1
378.1 = 378.2
4428.1 = 4428.2

... asta daca pretul vanzarii nu se modifica
si daca pretul se modifica?
ce artole contabile facem?
( aviz depozit-p. vanzare depozit. nir magazin-pv magazin cu adoaosul comercial aferent magazinului)

Poate sa-mi dea cineva o idee?
Va rog mult!!!!!!!!!



#11 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 09 February 2008 - 12:06 PM

Vezi postareadoinanicole, la Feb 8 2008, 09:15 PM, a spus:

Vezi postareadoinanicole, la Feb 7 2008, 06:47 PM, a spus:

Vezi postareaggf, la May 2 2006, 07:22 AM, a spus:

Factura se intocmeste cand are loc o vanzare . La transferul intre gestiunile aceleiasi firme se face nota de transfer . , iar inregistrarea poate fi facuta direct la conturile analitice a gestiunilor
371.2 = 371.1
378.1 = 378.2
4428.1 = 4428.2

... asta daca pretul vanzarii nu se modifica
si daca pretul se modifica?
ce artole contabile facem?
( aviz depozit-p. vanzare depozit. nir magazin-pv magazin cu adoaosul comercial aferent magazinului)

Poate sa-mi dea cineva o idee?
Va rog mult!!!!!!!!!




#12 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 February 2008 - 04:06 PM

Vezi postareadoinanicole, la Feb 9 2008, 12:06 PM, a spus:

Vezi postareadoinanicole, la Feb 8 2008, 09:15 PM, a spus:

Vezi postareadoinanicole, la Feb 7 2008, 06:47 PM, a spus:

Vezi postareaggf, la May 2 2006, 07:22 AM, a spus:

Factura se intocmeste cand are loc o vanzare . La transferul intre gestiunile aceleiasi firme se face nota de transfer . , iar inregistrarea poate fi facuta direct la conturile analitice a gestiunilor
371.2 = 371.1
378.1 = 378.2
4428.1 = 4428.2

... asta daca pretul vanzarii nu se modifica
si daca pretul se modifica?
ce artole contabile facem?
( aviz depozit-p. vanzare depozit. nir magazin-pv magazin cu adoaosul comercial aferent magazinului)

Poate sa-mi dea cineva o idee?
Va rog mult!!!!!!!!!







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL