Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere suplimentara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducere suplimentara

6 replies to this topic

#1 verginia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:braila

Postat 04 May 2006 - 09:54 AM

E posibil sa iei in intretinere (pt calcul la deducere suplimentara) o persoana care este incadrata in grad de handicap grav, beneficiaza de pensie de boala si de pensie de persoana cu handicap? Care este legislatia care prevede acest lucru.



#2 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 May 2006 - 12:18 PM

Codul Fiscal.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 May 2006 - 02:09 PM

Codul fiscal, ART. 56
Deducere personala
(3) Persoana an antretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.
gradul de rudenie, calculul venitului persoanei aflate in intretinere si actele necesare pentru persoanele in intretinere sunt explicitate de Normele Codului fiscal.



#4 verginia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:braila

Postat 05 May 2006 - 08:25 AM

De art. din Codul Fiscal am stiinta. Urmez un curs de resurse umane si profesorul care preda contabilitate spune ca situatia e diferita in cazul persoanelor cu grad de handicap. Abia peste o saptamana am din nou curs cu el si pana atunci as fi vrut sa am un raspuns. Multumesc oricum.



#5 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 05 May 2006 - 11:33 AM

daca suma veniturilor <250, da. daca suma >250 nu.
sursa tot codul fiscal



#6 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 05 June 2007 - 11:41 AM

Vezi postareaverginia, la May 5 2006, 09:25 AM, a spus:

De art. din Codul Fiscal am stiinta. Urmez un curs de resurse umane si profesorul care preda contabilitate spune ca situatia e diferita in cazul persoanelor cu grad de handicap. Abia peste o saptamana am din nou curs cu el si pana atunci as fi vrut sa am un raspuns. Multumesc oricum.


ai aflat care-i situatia ? reglementari, legislatie?
ada



#7 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 05 June 2007 - 12:17 PM

Dupa cum zici, are 2 pensii.
Deci sigur amadoua cumulate depasesc suma de 250 lei.
In concluzie nu beneficiaza de deducere.
Si daca are un handicap grav, sigur are si ajutor pt insotitor, asa ca...... nici o deducere suplimentara.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL