Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vamuire program informatic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vamuire program informatic

4 replies to this topic

#1 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 May 2006 - 10:01 AM

Firma vrea sa achizitionez un program informatic din SUA.
Furnizorul cere plata prin card si trimite in schimb o parola cu care se descarca programul prin internet.
Nu stiu cum pot sa fac vama si sa inregistrez in contabilitate respectivul program.
A mai avut cineva aceasta situatie ?



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2006 - 11:19 AM

interesanta speta! chiar sunt curioasa in ceea ce priveste vamuirea pt. ca mie nu imi vine in cap nici o idee.




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2006 - 11:35 AM

ce vama? :shock:
cumperi o licenta nu vamuiesti nimic



#4 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 May 2006 - 12:20 PM

Cumpar un program de calculator. Este un import.
Firma a mai cumparat alte programe, de la alti furnizori externi, dar acelea au fost trimise prin posta, CD-uri + facturi, cu plata prin transfer bancar. Un comisionar vamal a facut operatiunile de vamuire.
Actualul furnizor are ca unica modalitate de livrare - internetul.
Revin cu intrebarea - pe baza caror documente vamuiesc si inregistrez in contabilitate ?



#5 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 June 2006 - 12:16 PM

Am primit un raspuns pe aceasta tema de la Autoritatea Nationala a Vamilor - director Marcel Simion Mutescu

"Potrivit dispozițiilor Legii nr. 141/1997 privind Codul vamal al României, reglementările vamale se aplică tuturor bunurilor introduse sau scoase din țară de către persoane fizice sau persoane juridice.

La art. 3 lit. y) din legea menționată la articolul precedent, se definesc bunurile ca fiind mărfuri, vietăți, orice alte produse, precum și mijloace de transport.

În consecință, autoritatea vamală nu efectuează operațiuni de vămuire decât pentru informațiile furnizate pe un suport informatic.

Pentru alte taxe și impozite reglementate prin Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, vă puteți adresa serviciului de specialitate din cadrul Ministerului Finanțelor Publice."






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL