Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum amortizez un autoturism cumparat? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum amortizez un autoturism cumparat?

16 replies to this topic

#1 crisssti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti, sector 3
  • Interests:pfa

Postat 16 May 2006 - 05:00 PM

Salut! Am tot vazut diverse discutii pe forum vis-a-vis de amortizari. Totusi, am si eu cateva neintelegeri:
- cum amortizez un auto cumparat? se ia in calcul si TVA-ul in suma totala de amortizat (eu nu sunt platitor de TVA)? care sunt metodele de amortizare (liniara sigur, dar se poate si accelerata? pentru a pune cat mai mult pe cheltuieli).
- care-i perioada de amortizare a unui auto?
- amortismentul se calculeaza pentr fiecare luna in parte sau se scade la sf. anului?

Multumesc



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2006 - 09:09 PM

parerea mea...desigur...
amortizarea se calculeaza si inregistreaza lunar;
daca esti neplatitor de tva valoarea de intrare este valoarea facturata inclusiv tva;
se poate amortiza accelerat dar nu am un precedent personal asa ca vorbesc din auzite...trebuie depusa o cerere pentru aprobare in termen de 30 zile de la achizitie...repet...nu sunt sigura care este procedura...

Madalina



#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2006 - 09:24 PM

cat despre perioada de amortizare...depinde de auto...banuiesc ca este vorba de mijloc de transport auto...care se incadreaza in grupa 2.3. mijloace de transport, subgrupa 2.3.2. mijloace de transport auto.
in functie de tipul lui...autoturism auto pt marfa...etc...sunt intervale de timp pentru amortizare si poti alege limita minima pentru a deduce lunar o suma mai mare...te sfatuiesc sa consulti catalogul...
am postat fisierul ...sper sa te ajute.
Madalina



#4 crisssti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti, sector 3
  • Interests:pfa

Postat 19 May 2006 - 09:28 PM

Iti multumesc tare mult Madalina. Ma ajuta mult catalogul tau. L-am tot cautat pe internet dar nu prea l-am gasit. Multumesc inca o data.
Cat despre amortizarea accelerata, cred ca mai bine renunt, asa ca sa nu bata la ochi :wink:. Se mai pot face si alte cheltuieli.



#5 crisssti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti, sector 3
  • Interests:pfa

Postat 19 May 2006 - 09:39 PM

Si daca tot suntem la capitolul amortizari, as mai avea o intrebare. Am mai discutat-o cu cineva si mi-a spus ca-i cam trasa de par.
Imi cumpar un PC, numai ca mi-l cumpar pe componente (din simplul motiv ca-mi fac eu ce sistem vreau). Cum se inregistreaza el in gestiune: ca si obiecte de inventar (in general valoarea componentelor este sub 15 mil) sau ca un tot unitar asa cum scrie in lege (15/1994 art 3). Normal teoretic mie mi-ar conveni sa-l consider piese, numai ca la un control o sa-l vada ca si ansamblu :P. Colegul cu care am vorbit zicea ca nu am "voie" sa cumpar un PC pe piese daca nu am deja achizitionat unul, piesele considerandu-le de schimb.

Ar mai exista si o a 3-a varianta (mintea mea e pusa numai pe "magarii" pentru ca statul nu-mi ofera nici o satisfactie pentru cati bani ii dau) sa iau in contract de comodat un PC vechi si sa spun ca l-am imbunatatit p-ala. Dar, in cazul asta nu sunt sigur daca pot sa-mi inregistrez piesele ca si cheltuiala. (eu cred ca da, dar as fi recunoscator daca cineva mi-ar trimite un pasaj de lege).

CU multumiri. :)



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2006 - 01:14 PM

daca pe factura de achizitie este trecut sistem si valoarea lui depaseste 15 mil il consideri mijloc fix si il supui amortizarii. daca ai componente, detaliat, fiecare cu pretul ei, le inregistrezi ca si obiecte de inventar...referitor la soft, din cate stiu, se inregistreaza ca activ necorporal si se amortizeaza pe 3 ani.
e ok contract de comodat pentru calculator, iar investita ulterioara, respectiv componente noi le poti deduce fara probleme...e ca si cum inchiriezi un spatiu pt sediu si apoi il imbunatatesti...dar e bine sa se specifice in contractul de comodat ca tu vei suporta aceste cheltuieli de intretinere, reparatii....
Madalina



#7 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2006 - 11:46 PM

Nu-i asa de simplu cristi; chiar daca pe factura componentele sint scrise individual, daca se poate demonstra (si de obicei se poate) ca funtioneaza impreuna, ca un ansamblu atunci valoarea lor se aduna in costul de achizitie al ansamblului, iar daca sare de 15 milioane...
Varianta cu piesele de schimb e discutabila, functie de anumiti factori:
- din ce inteleg tu nu "sustii" ca schimbi o piesa sau doua, ci pe toate si atunci clar bate la ochi;
- daca schimbi o piesa (sa zicem procesorul) PII 300MHZ cu un alt procesor PIV de 3GHZ aia nu e piesa de schimb (reparatie) pentru ca, conform legii, IMBUNATATESTE performantele tehnice si deci e modernizare; in caz de comodat/inchiriere imbunatatirile se amortizeaza pe perioada ramasa din contractul de inchiriere -> care ar putea de exemplu fi 1 an in loc sa amortizezi pe 3 ani.



#8 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 09 July 2006 - 12:23 PM

Am un autoturism achizitionat prin preluarea unui leasing financiar de la o persoana fizica din care a trecut 19 rate de leasing (un an si jumatate) iar eu mai am de achitat 20 de rate de leasing.
Intrebarea este daca pot amortiza doar 48luni-18 luni=30 luni sau trebuie sa amortizez in 48 de luni.
Valoarea ce trebuie amortizata e corespunzatoare valorii istorice a autoturismului din 2004 de exemplu 10.000 lei sau cea ramasa corespunzatoare celor 30 de luni ramase 6.250 lei de exemplu ?? Va multumesc. :idea:



#9 Edy_economistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 November 2006 - 10:18 PM

buna seara sunt novice in ale contabilitatii si v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea da si mie o mana de ajutor in rezolvarea urmatoarei probleme:Amortizarea lunara a mijlocului de transport in valoare de 1.200.000 lei (durata normata de functionare este de 5 ani

:angry:
And remember, money is no object... unless you intend to spend it.



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 November 2006 - 10:43 PM

1.200.000 lei noi sau vechi? :angry:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#11 Edy_economistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 November 2006 - 10:45 PM

Vezi postareamony23, la Nov 15 2006, 11:43 PM, a spus:

1.200.000 lei noi sau vechi? :thumb_yello:

cred ca vechi e o tema de la scoala :biggrin: la noi nu e deocamdata cu leu nou :angry:
And remember, money is no object... unless you intend to spend it.



#12 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 November 2006 - 10:48 PM

[quote name='Edy_economistu' date='Nov 16 2006, 12:18 AM' post='107692']
Amortizarea lunara a mijlocului de transport in valoare de 1.200.000 lei (durata normata de functionare este de 5 ani

Nici un mijloc de transport auto de valoarea aceasta,nu are durata normata de 5 ani.La 1.200.000 RON,nu poate fi decat un vehicul de mare tonaj,sau un autobuz,iar acestea au durata 4-8,sau 5-9,iar pt.amortizare,ca sa nu ai probleme la deductibilit.chelt.,alege limita maxima a duratei.Pt.a stabili % de amortiz.anuala,imparti 100 la durata(de ex.100/8=12,5,deci 12,5% aplicat la val.ta si impartit la 12 luni,iti va rezulta o amortiz.lunara de 12.500 RON,iar la o durata de 9 ani,amortiz.lunara va fi de 11.111).
Sper ca ai trecur corect valoarea mijl.de transport.



#13 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 15 November 2006 - 10:49 PM

1. Foarte urat, tinere student, ca-ti rezolvi temele pe forum, in loc sa citesti cumintel din carti.
2. Una din conditiile pt a fi mijloc fix este ca valoarea > 1500 ron ( cinspe meleoane).
3. Si acum, precum scrie in ceasloavele de contabilitate: amortizarea lunara = valoarea mijl fix / durata de functionare / 12 luni. Ai formula, poti rezolva si singurel.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#14 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 November 2006 - 10:50 PM

Vezi postareaEdy_economistu, la Nov 16 2006, 12:45 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Nov 15 2006, 11:43 PM, a spus:

1.200.000 lei noi sau vechi? :thumb_yello:

cred ca vechi e o tema de la scoala :biggrin: la noi nu e deocamdata cu leu nou :angry:
Revin la raspunsul meu,daca valoarea este in lei vechi,atunci mijlocul tau de transport nu este mijloc fix.Dar ce este,o bicicleta?



#15 Edy_economistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 November 2006 - 10:56 PM

Vezi postareaGAMA, la Nov 15 2006, 11:50 PM, a spus:

Vezi postareaEdy_economistu, la Nov 16 2006, 12:45 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Nov 15 2006, 11:43 PM, a spus:

1.200.000 lei noi sau vechi? :thumb_yello:

cred ca vechi e o tema de la scoala :biggrin: la noi nu e deocamdata cu leu nou :angry:
Revin la raspunsul meu,daca valoarea este in lei vechi,atunci mijlocul tau de transport nu este mijloc fix.Dar ce este,o bicicleta?

cam asa arata problema :) punctele 2 si 3 am stiut sa fac dar ala habar n-am
2. Cumpara un mijloc de transport pe baza facturii .../data in valoare de 70.000.000 lei TVA 19%.
3. Achita datoria fata de furnizor prin viramente bancare cu ordinal de plata numarul …/data
4. Inreg. Amortizarea lunara a mijlocului de transport in valoare de 1.200.000 lei (durata normata de functionare este de 5 ani)
And remember, money is no object... unless you intend to spend it.



#16 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 November 2006 - 11:13 PM

Vezi postareaEdy_economistu, la Nov 16 2006, 12:56 AM, a spus:

"4. Inreg. Amortizarea lunara a mijlocului de transport in valoare de 1.200.000 lei (durata normata de functionare este de 5 ani)"
In sfarsit,ne-am prins.Deci nu mijl.de transp.era de 1.200.000,ci val.amortizarii,asa va sa zica.
Pai da-o incolo de treaba,daca ai stiut primele 2 pct.,cum de nu l-ai stiut pe acesta? 6811=2813=1.200.000 lei ROL(sau 120 lei RON). :angry:



#17 Edy_economistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 November 2006 - 11:17 PM

pai primele 2 le-am stiut pentru ca achizitii si plati am facut la scoala dar d-alea nu prea :D
And remember, money is no object... unless you intend to spend it.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL