Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
e posibil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


e posibil?

12 replies to this topic

#1 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2006 - 08:27 AM

lucrez in invatamant, deci contractul este pe 8 ore.
vreau sa ma angajez pe perioada verii.
intrebarea mea: este posibil sa ma angajez full time, avand in vedere ca sunt in continuare in invatamant?(urmeaza vacanta)



#2 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 26 May 2006 - 08:54 AM

NU , dar poti opta pentru 6 ore si program inegal avand un salariu mai mare.




#3 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2006 - 12:12 PM

cum adica...6 ore si timp inegal??



#4 MarcNiculescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCUREȘTI
  • Interests:PERFECȚIONARE

Postat 26 May 2006 - 12:59 PM

Este de dorit cind se da un raspuns sa fie invocate si prevederile legale!
Raspunsul meu ... Codul muncii nu interzice existenta , in paralel, a altui contract individual de munca, fie cu norma intreaga sau cu timp partial. Dar ... studiati posibilitatea angajarii pe perioada vacantei cu contract de prestari servicii pe Codul civil, pentru a evita plata unor obligatii la bugetul statului.
Marcel



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2006 - 06:18 PM

sau un CIM cu timp integral sau partial, dar pe durata determinata (2-3 luni cat tine vacanta), mentionand noului angajator faptul ca asta nu este functia de baza.



#6 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 26 May 2006 - 07:02 PM

La programul de lucru in clauzele c.i.m. daca nu treci intervalul de lucru ,
la un control inopinat al ITM , poti sa spui ca esti in timpul programului daca angajatorul are nevoie de tine 8h (te-ai prins?),dar varianta cu CONTRACT CIVIL este mai buna asa cum s-a mentionat mai sus .



#7 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 01:13 PM

in cazul unui contract de prestari servicii, cum se calculeaza salariul? la fel ca in cazul unui contract normal,bineinteles fara a tine cont de deducerea de baza? sau cum?



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2006 - 07:06 PM

faci confuzie intre un contract de prestari servicii si un contract de munca. la un contract de prestari servici nu exista notiunea de salariu sau deducere.



#9 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 10:22 PM

si atunci...?



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2006 - 10:27 PM

revin cu sugestia pe care ti-am facut-o anterior:CIM cu timp integral (ai zis ca vrei sa lucrezi full time) si pe perioada determinata (daca vrei sa lucrezi doar pe perioada vacantei) sau nedeterminata (daca le vei putea duce pe amandoua dupa terminarea vacantei). cat timp tu negociezi un salariu cu angajatorul, nu este problema ta ce taxe plateste acesta.



#11 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 10:30 PM

multumesc.ai putea sa-mi spui si unde scrie asta?ce lege..?



#12 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 06:55 AM

cricutz a spus:

multumesc.ai putea sa-mi spui si unde scrie asta?ce lege..?
Constitutia Romaniei art. 41 alin(1).
Nimeni nu va poate ingradi dreptul la munca. Puteti avea oricate contracte individuale de munca ( integrale sau partiale) pe durate determinate sau nedeterminate, cat puteti duce ! Doar ca o obligatie ar fi sa va stabiliti locul de munca de baza (probabil invatamant) iar la ceilalti angajatori, negociati salariul net ( vezi nicole33).



#13 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 08 August 2006 - 12:23 PM

Incazul prestarilor de servicii se foloseste conventi?mai exista?>ce contributii se platesc?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL