Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ferma de vaci - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ferma de vaci

6 replies to this topic

#1 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 28 May 2006 - 02:47 PM

stie cineva cand se trec la mijloace fixe vacile?
este vorba despre o ferma de vaci, achizitionate pentru productia de lapte.sunt nelamurita in ce moment se trec la mijloace fixe.





multumesc,



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 May 2006 - 07:18 PM

Nu se trec la mijloace fixe.

OMF 1752/2005:
...
125. - ( ) În cadrul stocurilor se cuprind:
...
f) animalele si pasarile, respectiv animalele nascute si cele tinere de orice fel (vitei, miei, purcei, manji si altele) crescute si folosite pentru reproductie, animalele si pasarile la ingrasat pentru a fi valorificate, coloniile de albine, precum si animalele pentru productie - lana, lapte si blana;

Parerea mea! :wink:




#3 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 29 May 2006 - 06:07 AM

Avem mai multe categorii la vitei :0-6 luni, 6-12, 12-18 ,juninici gestante si dupa prima fatare se trec la mijloace fixe .



#4 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 29 May 2006 - 02:21 PM

multumesc valeria, si eu sunt din timisoara si ti-as fi recunoscatoare daca esti disponibila sa-mi dai amanunte suplimentare



#5 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 29 May 2006 - 02:33 PM

p.s. pt valeria, daca vrei sa discutam pe mess: adina2afadrian



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 May 2006 - 08:20 PM

ctanela a spus:

Nu se trec la mijloace fixe.

OMF 1752/2005:
...
125. - ( ) În cadrul stocurilor se cuprind:
...
f) animalele si pasarile, respectiv animalele nascute si cele tinere de orice fel (vitei, miei, purcei, manji si altele) crescute si folosite pentru reproductie, animalele si pasarile la ingrasat pentru a fi valorificate, coloniile de albine, precum si animalele pentru productie - lana, lapte si blana;

Parerea mea! :wink:

si tot din OMF 1752/2005:

7.2.3. Imobilizari corporale
Recunoasterea imobilizarilor corporale

88. - Imobilizarile corporale cuprind: terenuri si constructii; instalatii tehnice si masini; alte instalatii, utilaje si mobilier; avansuri si imobilizari corporale in curs de executie.

Deci ct.2134 din planul de conturi nou nu prea mai are sens pt.ca animalele si plantatiile nu sunt instalatii tehnice si masini...
O "mica" neconcordanta. Asa-i cand MF nu gandeste.
Eu zic ca in 2134 ar putea ramane numai plantatiile.



#7 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 31 May 2006 - 12:49 AM

Din cate stiu eu, la vaci productia principala este laptele, iar vitelul este productie secundara,la fel si la oi,mielul si lana sunt considerate productii secundare.Din aceasta cauza intra la mijloace fixe, altfel nu ar aparea in catalogul mijloacelor fixe la grupa a 2-a publicat in MO nr.46/13.01.2005






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL