Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva de plata compensat cu Tva de recuperat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Tva de plata compensat cu Tva de recuperat

48 replies to this topic

#41 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 07 January 2005 - 04:32 PM

***
"Putinii oameni care au avut ce sa ne invete au aflat ca suntem copii inteligenti. Ei au fost, din pacate, doar niste picaturi minuscule de apa intr-un desert al ignorantei." The Mentor



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 04:45 PM

Draga cerc. te felicit din suflet pt. proces si bine ai revenit.
Ia in considerare ca cei de pe forum suntem caractere/personalitati diferite, unii mai calmi altii mai iuti... important este, dupa parerea mea, sa pastram masura unui comportament civilizat, ca aici poate fi locul in care sa ne lamurim multe... economice. Iarta-ne daca am fost rai cu tine si mai incearca-ne o data... ai sa vezi c-o sa ne placi.

O seara frumoasa




#43 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 09:11 PM

Buna! Sunt de aceeasi parere cu Otilia, tocmai am cerut rambursare de TVA si am control pentru aceasta. Am avut TVA de plata, nu am platit la termen, dupa care am avut mai multe luni TVA de recuperat (platesc TVA lunar, nu trimestrial), pe total a iesit TVA de recuperat 700.000.000 lei.
Am solicitat rambursare, si cei din control nu s-au legat de problema aceasta de compensare. O sa platesc penalitati si dobanzi pentru neplata la timp a TVA-ului de plata pana la primul decont cu TVA de recuperat.



#44 mariana molnar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 10 January 2005 - 11:37 AM

Vad ca v-ati cam incins si va multumesc tuturora ca m-ati ajutat. Si eu eram de aceeasi parere cu Angelica si Tatiana pana acum, dar se pare ca nu am avut dreptate. Asta e! Se poate sa mai si gresesti!!!
Faptul ca acest subiect a starnit atata interes, ma face sa cred ca mai sunt si altii in situatia in care nu le stiu pe toate, desi au impresia (ca si mine de altfel).
Si eu m-am batut cu caramida in piept ca nu se poate asta si uite ca m-am inselat. Va multumesc si sper ca din asta au invatat si altii, nu numai eu!!! :D
Multumesc Cerc pentru baza legala!!!



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2005 - 12:13 PM

Cred ca s-a confundat compensarea tva / tva cu tva/alte impozite. Diferite impozite nu se pot compensa intre ele decat cu acordul fiscului si cu cerere de compensare (ex. tva de recuperat cu imp. pe profit de plata...)

O zi buna.



#46 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 03:59 PM

No comment ! Daca aveti 4 pagini de raspunsuri pentru o inregistrare contabila 4423=4424 :twisted: imi inchipui cum o sa fie "confruntarea" pentru , io stiu, 456=1011 :mrgreen: Scoateti sabiile??
1. Tatiana , iti explic cand ne intalnim http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif ;
2. aNgelica ..fii mai angelique ... trage aer in piept si incearca sa mai reduci din gafele pe care le faci in ultima vreme; sunt convins ca sunt de la stres :(



#47 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 23 January 2005 - 12:40 PM

Am urmarit cu atentie subiectul deschis de mariana molnar si sincer m-am amuzat de unele opinii puse aici pe forum cu privire la compensarea TVA de plata de pe un trimestru cu TVA de rambursat din trimestrul urmator.TVA-ul de plata aferent unei perioade trebuie platit la data scadentei lui-pana la 25 a lunii urmatoare,daca societatea trebuie sa depuna decontul lunar,sau pana la data de 25 a primei luni din trimestrul urmator daca societatea depune decontul de TVA trimestrial.Eu zic ca este mai mult decat evident acest lucru ca se poate compensa,daca nu s-a platit intre timp,[size=16]dar pana la data cand trebuie sa devina de rambursat (25-a primei luni din trimestrului urmator)TVA-ul respectiv va trebui sa suporte niste majorari si penalitati de intarziere,nu?Succes!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#48 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 January 2005 - 06:46 PM

O observatie.
Fiscul opereaza o plata in contul celei mai vechi datorii. Asadar daca tva-ul de plata nu s-a platit urmand un tva de rambursat, urmatoarea plata facuta va achita tva-ul ramas de plata din primul trimestru(cu penalitatile corespunzatoare).
Totul se regleaza in evidentele fiscului care corespund (asa ar trebui) cu evidentele firmei.



#49 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 23 January 2005 - 11:09 PM

Asa este cum spui viorache:orice plata ce se face in contul unei datorii la DGFP,intai va stinge cea mai veche datorie,si diferenta care ramane va stinge pe cea curenta.
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL