Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata contabil

56 replies to this topic

#1 smara_radu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2006 - 10:22 AM

Salut!
Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu un sfat?
Am o firma nou infiintata (din luna februarie) cu un angajat - firma are ca si specific de activitate productie de automatizari (sisteme de lumini, monitorizari, etc). Firma de contabilitate pe care am gasit-o imi cere lunar 3.800.000 lei (din iulie va fi 4.800.000 lei), in conditia in care eu ma ocup de gestiune (NIR-uri, bonuri consum).
Vi se pare mult sau putin? Am auzit diverse pareri: ca ar fi cam mult sau ca ar fi ok.

Voi ce ziceti?



#2 smara_radu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2006 - 10:44 AM

Salut!
tot eu:) Am uitat sa precizez ca firma este deschisa la Brasov, prin urmare imi fac singura depunerea actelor.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2006 - 10:47 AM

e f bine ! acum inseamna 100 de euro + chelt. cu consumabilele (tusul, hartia, lumina...etc)
esti norocoasa daca numai gestiunea trebuie sa ti-o faci singura :D
dar casa cine o face ? tot tu, nu ?



#4 smara_radu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2006 - 10:54 AM

Nu, la negocierea contractului pe care l-am semnat cu ei, am stabilit ca eu tin partea de gestiune. E cam greu cu casa... imi prind urechile :)



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2006 - 10:54 AM

Depinde foarte mult de volumul de activitate, respectiv de munca in contabilitate. Banuiesc ca si registrul de casa ti-l faci tot singura. Personal, mi se pare cam mult, mai ales ca in provincie preturile sunt mai mici ca in Bucuresti. Poate ca un contabil bun angajat cu 2 ore pe zi, ti-ar face absolut toate actele si la un pret mai bun. Mai cauta oferte si de la alte firme de conta/contabili.



#6 smara_radu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2006 - 10:58 AM

E putin mai complicat: eu stau in Bucuresti, contabilul e in Bucuresti, dar firma e in Brasov (aici nu aveam unde sa imi deschid firma) - deci sunt constienta ca ma raportez la pretul de Bucuresti. Pana acum (de 2 luni de cand lucrez cu el) registrul de casa mi l-a tinut tot el.



#7 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 03:40 PM

spuneti-mi si mie va rog cam cat trebuie sa ceara un contabil doar pt intocmirea si depunerea declaratiilor pt un singur angajat al unei firme?
deci doar ce tine de angajat fara altceva...
multumesc anticipat!



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 10:53 PM

problema nu e nr. de salariati sau intocmirea declaratiilor. durerea e cu depunerea acestora, pt. ca sunt niste cozi de-ti vine s-o iei razna.
nu stiu care sunt tarifele percepute de curieri, desi m-ar interesa si pe mine partea cu curieratul.
daca vrei sa iesi mai ieftin, plateste un contabil sa-ti faca declaratiile si du-te tu sa le depui. intr-o luna maxim doua pun pariu ca renunti.
totusi sa stii ca a tine contabilitatea unei firme inseamna mult mai mult decat niste simple declaratii.



#9 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 11:18 PM

momentan



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 11:23 PM

nicole are dreptate !

eu nu ma duc sa depun decl. pt. mai putin de 1 mil. fiindca se pierde cel putin o zi cu ratb, metroul... maxi-taxi si prefer la banii astia sa stau acasa si sa fac conta pt. o alta firma mititica pe care o termin leger in max 8 ore cu decl. cu tot si fara depunerea lor.

adevarul ? :oops: pt. niste prieteni (un cuplu), la 1 mil. conta duc si decl. , fara banuti in plus - doar 300 mii pt. chelt. de transport ratb si o atentie pe care o dau cuiva ca-mi duce statele / actele la itm (acolo chiar nu ma duc), dar ma gandesc f. serios sa renunt fie si cu pretul prieteniei lor, daca asta ar presupune...
data trecuta am luat-o si pe prietena "inculpata" sa vada cum e, nu prea a avut de ales si a venit cu auto ca eram cu glezna in convalescenta dupa o entorsa urata, inca schiopatam... ea nu stia unde sa se duca cu ele... si a vazut !!! pai, deh ... numai cine nu a practicat sportul asta nu stie despre ce e vb cu adevarat !!
asta iarna, in ian, mi le-a adus tarziu si le-am depus pe 23 cand a fost gerul ala napraznic de - 20 grade, mi-a crapat pielea pe picioare si pe fata, de la umblat pe jos si stat prin statii... a fost luna in care s-a mutat si somajul sect. 3 din Parfumului pe Cheiul Garlei ..... pana am gasit locatia, am mers de nu mai stiam de mine, nimeni nu-mi putea spune exact unde e, pasajul ala blestemat era inchis (deci fara tramvai, numai pe jos)... nu cred ca a ramas sfant neinaltat !! atunci a fost prima data cand m-am suparat rau de tot si am zis "gata" !! dar, stiti cum e cu prietenii... ei isi cer iertare, tu ii mai ierti ca te necajesc... :wink:

asa ca, draga alinuta, cu depusul decl. e o adevarata aventura in romania... metoda on-line, acolo unde functioneaza = minunata !!



#11 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 11:33 PM

mersi otilia!



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:07 AM

pt. Otilia
stiu ce inseamna, desi eu merg cu masina. nu inghet prin statii, nu fac insolatie, dar coada e tot coada, ca sa nu mai votbim de sauna gratuita si imbranceala de la itm.
pt. alinuta
ca o curiozitate, daca vrei sa-mi raspunzi: cat intentionezi sa-i platesti persoanei respective pt. decl. si , mai ales, pt. depunerea lor?
bafta la licenta!



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:18 AM

nico :D , si masina costa, tu stii !! iar daca mai prinzi un trafic aglomerat, tot pierzi mult timp. fereasca D-zeu si de vreun accident facut in drumurile pe la depus decl., care altfel nu s-ar fi produs ca nu mai erai acolo, atunci... doar e mai bine ca stai la tine in masina, atat !



#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:32 AM

stiu cat costa benzina, stiu cat de greu gasesti un loc de parcare in centrul buc., dar toate astea sunt incluse in pretul contabilitatilor, nemajorat de 2 ani, desi declaratiile s-au inmultit.
cel mai mult ma deranjeaza ca toate aceste institutii atat de dragi noua si-au tot scurtat programul de lucru cu publicul (adica noi). inainte ma mai duceam sambata sau dupa-amiaza, acum e din ce in ce mai greu.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:41 AM

administratiile lucreaza si sambata si dupa-amiezile de luni-vineri. :D parca si ITM-ul lucreaza sambata...



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:43 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

administratiile lucreaza si sambata si dupa-amiezile de luni-vineri.  :D parca si ITM-ul lucreaza sambata...
a fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar povesti....



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 June 2006 - 11:46 AM

pai de anu asta nu se mai lucreaza sambata pt ca a aparut un orin care se refera la modul de combatere al birocratiei :shock:
bey ma leshi ? :lol: :lol: :lol:



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:49 AM

pe buneee ? ooppsss :oops: , sunt in urma cu evenimentele... ma scuzati, va rog !
e drept ca anu' asta nu am fost sambata la administratii, DAR am fost dupa amiaza si la S3 si S6, sa stiti :D am depus decl. si am platit taxe salariale... sic-sic.. :wink:

multumesc mult ca mi-ati zis, poate ma apuca dusul pe la AF sambata.. si ma duceam in sighet... :? ..... daca nu prea ma uit la programul afisat pe usa ](*,)



#19 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 01:14 PM

pt nicole:
e o chestie mai mult in familie ...angajatul e o persoana din familie care doreste sa-i mearga cartea de munca...iar de depunerea declaratiilor se ocupa prietena respectivului care nu e contabil si care a avut ceva timp la dispozitie sa se intereseze care pe unde se depun si cum se intocmesc.
Ca sa nu existe neintelegeri s-a propus o plata pt orele necesare intocmiri, suma echivaland cu 1,2 mil lei.
Mi s-a parut cam mult pentru o singura zi de munca, in conditiile in care persoana respectiva nu face fisele de salariat pt ca nu stie (si nu o acuz pt ca nu e in domeniu). M-am gandit totusi sa intreb pt ca fiecare persoana isi cunoaste munca si nu as vrea sa gresesc evaluand prea putin.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 01:27 PM

alinuta, cel mai important e sa-i convina persoanei resp.
nu te lua dupa noi fiindca noi putem face alte cele intr-o zi si putem scoate alti bani. noua nu ne convine, dar fetei in cauza s-ar putea sa-i convina f. mult si cateva sute de mii. depinde de ea. tu ofera-i ce crezi si vezi ce zice, daca nu-i convine, mai pui ceva, adica negociaza putin ... :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL