Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna urgent!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


diurna urgent!!!!!

76 replies to this topic

#21 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 23 August 2006 - 11:30 AM

Limita legala este data de HG 518/1995 actualizata pe care o anexez..
Limita max. este de 2,5 ori data societatea are profit.


Observ ca nu pot atasa HG.... :( :(
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#22 Iulya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2006 - 11:35 AM

Pentru institutiile publice limita de cazare in Franta, Germania si Austria este de 150euro/zi.




#23 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2006 - 09:32 AM

Septimiu Postat Aug 15 2006, 11:53 PM
" si la platitoare de impozit pe profit... ce depaseste 2.5 se impoziteaza cu 6.5 % sanatate "


Septimiu te rog sa-mi spui si mie unde scrie asta? Eu am cautat si n-am gasit. Ma intereseaza pt ca am o asfel de situatie.
Stiu ca la platitoarele de impozit/profit diurna care depaseste 2.5 este chelt nedeductibila si platesti 16% impozit/ pe profit

Multumesc



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 October 2006 - 12:03 PM

prin legislatia referitoare de asigurarile de sanatate



#25 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 October 2006 - 12:32 PM

Buna Septimiu!!!
Te referi cumva la ORDIN 221/04.11.2005/actualizat-sectiunea asigurati salariati????
Art.5-(1) Contributia lunara a persoanelor asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6.5%, aplicata asupra veniturilor salariale- sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit.
............
(3) Venituri asimilate salariilor cuprind:
i) sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2.5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, pentru salariatii din institutiile publice;



#26 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2006 - 03:23 PM

Vezi postareaanagruion, la Oct 26 2006, 12:32 PM, a spus:

Buna Septimiu!!!
Te referi cumva la ORDIN 221/04.11.2005/actualizat-sectiunea asigurati salariati????
Art.5-(1) Contributia lunara a persoanelor asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6.5%, aplicata asupra veniturilor salariale- sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit.
............
(3) Venituri asimilate salariilor cuprind:
i) sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2.5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia primita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, pentru salariatii din institutiile publice;



In paragraful anterior se refera la entitati neplatitoare de impoz/propfit-> microintreprinderi.
Vad ca Septimiu ne lasa pe noi sa ghicim.
Stie careva la ce act se refera Septimiu?



#27 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 October 2006 - 11:20 AM

Salutari! Eu sunt nou pe aici si am si eu o problema cuu diurna. Iata cazul la mine: un angajat de al firmei pleaca in delegatie la un client in tg jiu. pleaca la 5 am lunea si se intoarce vineri la 7 pm. eu nu ii dau nici un avans la plecare. el la tg jiu a plecat cu trenul. s-a cazat la niste prieteni in tg jiu. la intoarcere mi-a spus sa ii decontez biletele de tren, sa ii acord diurna (2.5 ori 10.52 lei) si m-a intrebat daca pentru cazare nu primeste nimic. Intrebarea mea este: ii pot acorda ceva pentru cazare fara documente justificative? in ce cuantum? Potrivit carei legi,ordonate,etc
Va multumesc



#28 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 27 October 2006 - 12:53 PM

Da si tu o cautare dupa cuvantul diurna si o sa gasesti o multime de subiecte pe aceasta tema.
Uite unul :

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...1&hl=diurna



#29 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 30 October 2006 - 12:20 PM

Vezi postareaIRINA05, la Oct 27 2006, 12:53 PM, a spus:

Da si tu o cautare dupa cuvantul diurna si o sa gasesti o multime de subiecte pe aceasta tema.
Uite unul :

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...1&hl=diurna

degeaba dau ca nu merge butonul



#30 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 October 2006 - 01:37 PM

Vezi postareaalexdolofanul, la Oct 27 2006, 01:20 PM, a spus:

Salutari! Eu sunt nou pe aici si am si eu o problema cuu diurna. Iata cazul la mine: un angajat de al firmei pleaca in delegatie la un client in tg jiu. pleaca la 5 am lunea si se intoarce vineri la 7 pm. eu nu ii dau nici un avans la plecare. el la tg jiu a plecat cu trenul. s-a cazat la niste prieteni in tg jiu. la intoarcere mi-a spus sa ii decontez biletele de tren, sa ii acord diurna (2.5 ori 10.52 lei) si m-a intrebat daca pentru cazare nu primeste nimic. Intrebarea mea este: ii pot acorda ceva pentru cazare fara documente justificative? in ce cuantum? Potrivit carei legi,ordonate,etc
Va multumesc
Da-i 4 diurne,decontezi biletele de tren,iar pt.cazare,fara sa te ajut pre mult cu prevdeerile legale,iti spun cum facem noi: la extern se acorda 75% din plafonul stabilit de Lg.518,la intern nu sunt plafoane,dar aflam care este tariful la hotel de 2** si dam 75% din valoare.



#31 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 30 October 2006 - 05:25 PM

Vezi postareaGAMA, la Oct 30 2006, 01:37 PM, a spus:

Vezi postareaalexdolofanul, la Oct 27 2006, 01:20 PM, a spus:

Salutari! Eu sunt nou pe aici si am si eu o problema cuu diurna. Iata cazul la mine: un angajat de al firmei pleaca in delegatie la un client in tg jiu. pleaca la 5 am lunea si se intoarce vineri la 7 pm. eu nu ii dau nici un avans la plecare. el la tg jiu a plecat cu trenul. s-a cazat la niste prieteni in tg jiu. la intoarcere mi-a spus sa ii decontez biletele de tren, sa ii acord diurna (2.5 ori 10.52 lei) si m-a intrebat daca pentru cazare nu primeste nimic. Intrebarea mea este: ii pot acorda ceva pentru cazare fara documente justificative? in ce cuantum? Potrivit carei legi,ordonate,etc
Va multumesc
Da-i 4 diurne,decontezi biletele de tren,iar pt.cazare,fara sa te ajut pre mult cu prevdeerile legale,iti spun cum facem noi: la extern se acorda 75% din plafonul stabilit de Lg.518,la intern nu sunt plafoane,dar aflam care este tariful la hotel de 2** si dam 75% din valoare.

multumesc foarte mult pentru raspuns. dar pe ce baza acordati 75& din valoare?



#32 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 October 2006 - 05:42 PM

Vezi postareaalexdolofanul, la Oct 30 2006, 07:25 PM, a spus:

multumesc foarte mult pentru raspuns. dar pe ce baza acordati 75& din valoare?
HOTĂRÂRE Nr. 518 din 10 iulie 1995
privind unele drepturi și obligații ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar- Text actualizat
……………………….
Secțiunea a II-a
Cazarea

ART. 9
(1) Plafonul de cazare se acordă în raport cu categoria de diurnă în care se încadrează personalul, la nivelul prevăzut pentru fiecare țară în care are loc deplasarea, potrivit anexei.
(2) Plafoanele de cazare la care are dreptul personalul participant la diferite manifestări cu caracter internațional sau la alte acțiuni se acordă la nivelul corespunzător tarifelor practicate de către hotelurile în care au loc manifestările respective, pe baza comunicării primite din partea organizatorilor sau a reprezentanțelor
(3) În situația în care cazarea nu poate fi asigurată la unități hoteliere sau altele asemenea, personalul poate să închirieze și locuințe, însă cu plata unei sume în limita a 75% din plafonul de cazare. (4) Eventualele plăți pentru cazare, care depășesc plafoanele stabilite în condițiile prezentei hotărâri, se aprobă, în cazuri temeinic justificate, de către conducerile unităților trimițătoare, pe baza documentelor de plată.
(5) Prin cheltuieli de cazare se înțelege, pe lângă tarifele sau chiria plătite, și eventualele taxe obligatorii pe plan local, precum și costul micului dejun, atunci când acesta este inclus în tarif.
..................



#33 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 31 October 2006 - 03:51 PM

multumesc mult,



#34 alicia_d_i

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Arad

Postat 08 February 2007 - 10:45 AM

Vreau sa intreb cum trebuie evidentiata diurna pe styatele de salarii pt muncitorii angajati la firma din Romania si care isi desfasoara activitaeta in afara tarii?!



#35 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 10 February 2007 - 10:00 PM

Faci 625=5311 cu suma corespunzatoare. Nu o treci pe statul de plata ci platesti pe baza ordinului de deplasare.



#36 Lili Pet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2007 - 11:18 PM

sau daca le dai bani in avans la plecare inregistrezi 542=5311 apoi 625=542



#37 ILDI38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 February 2007 - 08:52 AM

Stie cineva cat este diurna pe o zi de deplasare in Ungaria? cum dovedesc acum ca am stat macar o zi daca nu se pune stamplia in Pasaport la vama?Am numai factura de la hotel.sper ca ajunge.



#38 GMC

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 February 2007 - 10:38 AM

Buna,
S-a modificat diurna de la 105.200 la 13 RON?
Limita maxima se calculeaza tot prin inmultirea cu 2,5??
Va multumesc



#39 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 28 February 2007 - 10:47 AM

pentru Ungaria diurna ded. este 35 euro*2.5
:)



#40 s_isabel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 28 February 2007 - 10:57 AM

Diurna Ungaria 32 USD.
Eu folosesc biletele (avion, tren) pentru a confirma durata deplasarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL