Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna urgent!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


diurna urgent!!!!!

76 replies to this topic

#41 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 28 February 2007 - 11:03 AM

Vezi postareaGMC, la Feb 28 2007, 10:38 AM, a spus:

Buna,
S-a modificat diurna de la 105.200 la 13 RON?
Limita maxima se calculeaza tot prin inmultirea cu 2,5??
Va multumesc

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 March 2007 - 10:41 PM

ocoleanui



#42 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 28 February 2007 - 11:21 AM

Vezi postareas_isabel, la Feb 28 2007, 10:57 AM, a spus:

Diurna Ungaria 32 USD.
Eu folosesc biletele (avion, tren) pentru a confirma durata deplasarii.


eu m-am uitat in Hot 518/1995 actualizata iar in Ungaria nivelul diurnei este de 35 eur, in nici un caz nu poate fi exprimata in USD din moment ce este membru UE. Iar dc nu esti institutie publica o inmultesti cu 2.5 ca sa obtii nivelul diurnei ded. adica 87.5 eur
:lostit (13):




#43 alicia_d_i

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Arad

Postat 05 March 2007 - 03:55 PM

Vezi postareasorin.vaslui, la Feb 10 2007, 10:00 PM, a spus:

Faci 625=5311 cu suma corespunzatoare. Nu o treci pe statul de plata ci platesti pe baza ordinului de deplasare.
Va multumesc frumos tuturor celor ce mi-au raspuns.



#44 alicia_d_i

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Arad

Postat 05 March 2007 - 05:39 PM

Ne scuzati si pe noi cei micuti si la inceput de drum.
Situatia se prezinta in felul urmator:
S-a incheiat un Contract de prestari servicii in Germania, iar pt a-l onora am delegat oameni. Perioada contractului este de 6 luni. Cheltuielile de transport si cazarea sunt asigurate.
Am inteles ca pentru deplasarile externe nu se foloseste Ordinul de deplasare ci Decontul de cheltuieli. Adevarat?? Daca da, atunci eu care voi fi delegata in momentul platii diurnei voi intocmi Dispozitie de plata pt onorarea Diurnei?
Diurna de 35 Euro este deductibila?
Avand in vedere ca vom incasa in contul de Germania, pe baza facturii, teoretic ar trebui sa operez in contabilitate aici extrasul de cont? - acel in germana : :lostit (13):
Documentele din germania daca trebuiesc introduse in contabilitatea de aici trebuie traduse? Banuiesc ca da :pullhair:
Si ar trebui sa fac si registru de casa in valuta????
HELP :frusty:



#45 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 06 March 2007 - 02:02 PM

Are cineva legea cu plafoanele de diurna pt soc comerciale pe parcurs intern???



#46 alex707

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 March 2007 - 08:15 PM

Conform H.G. 1860/21.12.2006 cap. II art. 9 "Persoana aflata in delegare sau detasare intr-o localitate situata la o distanta mai mare de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca primeste o indemnizatie zilnica de delegare sau de detasare de 13 lei, indiferent de functia pe care o indeplineste si de autoritatea sau institutia publica in care isi desfasoara activitatea."
Conform H.G. 1860/21.12.2006 cap. II art. cap. IV art. 28 "In situatia in care personalul aflat in delegare nu se cazeaza in conditiile prevazute la art. 26, cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei."
Conform Cod fiscal (ultima modificare) conform art. 21 alin. 3 litera c) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice. (s-a abrogat partea care spunea ca firma trebuie sa fie pe profit pentru a deduce aceste cheltuieli -> deci sunt deductibile INTEGRAL in limita sumei de 2,5 x 13 lei = 32,50 lei/zi + 30 lei/zi = 62,50 lei/zi daca se cazeaza la rude sau in masina sau mai stiu eu unde)

Fisiere atasate





#47 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 13 March 2007 - 04:56 AM

imi pare rau, alex707, cazarea si transportul sint deductibile integral, atit pentru salariati cit si pentru administratori, incepind cu 01.01.2007. doar diurna este plafonata. art 21 al 2 lit e codul fiscal (modif de L 343/2006)

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 13 March 2007 - 04:58 AM




#48 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 13 March 2007 - 06:19 AM

pentru 2007, cazarea salariatilor si administratorilor este deductibila integral, cod fiscal art 21 al 2 lit e. Asta inseamna doar in baza de documente justificative. nu merge la rude etc

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 13 March 2007 - 06:19 AM




#49 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 13 March 2007 - 09:38 AM

si pana la urma tot nu am inteles cum e treaba cu diurna care depaseste nivelul de 2.5 in cazul microintreprinderilor. Clar se considera venituri asimilate salariilor dar ce contributii vor fi calculate?
multumesc

ce se intampla cu cheltuielile cu transportul care depasesc cei 30 ron/noapte in cazul micro? sunt considerate tot venituri asimilate salariilor?

multumesc



#50 marteli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buftea
  • Interests:contabilitate firme mici

Postat 14 March 2007 - 02:28 PM

Legat de decontarea cheltuielilor pentru deplasarea in strainatate am si eu niste nelamuriri.
1 .la societate s-a facut o deplasare la un furnizor extern pentru incheierea unui contract .Au participat 2 persoane de la societate si inca o persoana pe post traducator.Ce cheltuieli pot inregistra?
35*2.5 /zi diurna pentru cele doua persoane
cheltuieli cu biletele de calatorie.
Pentru traducator ce cheltuieli se pot deconta.Nu are delegatie.
Au avut loc si 2 intalniri de afaceri la masa pentru care exista 2 bonuri de la restaurantele respective,nu sunt stampilate.se pot deconta?
Alte sugestii pentru decontare.Respectivii au primit 1000Eur/pers avans
Multumesc anticipat
elenat



#51 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 March 2007 - 02:32 PM

Vezi postareaforumist, la Mar 13 2007, 09:38 AM, a spus:

si pana la urma tot nu am inteles cum e treaba cu diurna care depaseste nivelul de 2.5 in cazul microintreprinderilor. Clar se considera venituri asimilate salariilor dar ce contributii vor fi calculate?
multumesc
toate aferente salariilor
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#52 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 14 March 2007 - 02:41 PM

Dar daca firma e de acord cu cheltuielile pe care le face el, de ce sa le consideri cheltuieli salariale? Sunt cheltuieli nedeductibile si atat.



#53 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 March 2007 - 05:13 PM

Vezi postareageut, la Mar 14 2007, 02:41 PM, a spus:

Dar daca firma e de acord cu cheltuielile pe care le face el, de ce sa le consideri cheltuieli salariale? Sunt cheltuieli nedeductibile si atat.
de acord cu exprimarea. dar hai sa incercam sa incadram in spiritul codului fiscal:
1. eu sustin ca sunt venituri de natura salariala, astfel: toate veniturile si cheltuielile, trebuie incadrate intr-un capitol din acest cod (ele nu pot ramane pe dinafara); daca ele nu se incadreaza la un anumit tip de venit dintr-un anumit capitol cu siguranta ca vom cauta la alt capitol si asa mai departe; deci, daca nu le regasim la capitolul impozit pe profit, le cautam la capitolul impozit pe venit (de ce? pt ca sunt "venituri" ale salariatilor si trebuie sa vedem cum le justificam diferenta acordata; stim de limita maxima impusa de lege dar "nu stim inca" ce reprezinta diferenta peste 2,5); iar ce legatura are recunosterea de catre firma ca si cheltuieli, in conditiile in care exista o lege (INSTRUMENT DE MASURA SI CONTROL) pe care trebuie sa o respectam sau cel putin sa nu ne facem ca nu am vazut-o sau ca nu vrem sa auzim de ea (in adevaratul sens al CUVANTULUI?)
2. tu sustii ca sunt nedeductibile: cum argumentezi?

multumesc anticpat
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#54 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 15 March 2007 - 10:36 AM

Exista in codul fiscal, sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata:

Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
b) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice;


Eu intotdeauna le-am inregistrat pe cheltuieli nedeductibile si niciodata n-am avut probleme pe tema asta nici cu administratia, nici cu auditorii de la KPMG.



#55 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 16 March 2007 - 02:45 PM

Eu am raspuns la mesaj, dar se pare ca moderatorii au ratacit postarea mea.



#56 alex707

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 March 2007 - 01:50 PM

Se pare ca nu ma fac inteles. Din punct de vedere legal o firma privata poate inregistra in baza DELEGATIEI diurna 2,5xnivelul stabilit ca diurna pentru firmele de stat si in cazul in care nu se cazeaza la hotel, motel, pensiune etc. legal i se poate achita 30 RON/zi pentru aceasta. Aceste cheltuieli sunt deductibile fiscal. Daca se cazeaza la hotel si ca urmare exista documente justificative acestea se deconteaza integral (LOGIC). Cheltuielile la restaurante sunt deductibile integral atata timp cat se incadreaza in limita cheltuielilor de protocol. De aici mai departe salariatului i se poate acorda orice suma cu titlu de diurna (DIURNA se justifica doar cu ordinul de deplasare care sa contina stampila unde s-a facut deplasarea) insa nu este deductibil fiscal diferenta peste ce depaseste plafonul legal stabilit, deci se impoziteaza ca profit al firmei nu ca venit al salariatului si deci nu se include in baza de calcul a impozitelor si contributiilor salariatului decat unde este stabilit prin lege.



#57 ana_sim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 March 2007 - 02:36 PM

Vezi postareaGMC, la Feb 28 2007, 11:38 AM, a spus:

Buna,
S-a modificat diurna de la 105.200 la 13 RON?
Limita maxima se calculeaza tot prin inmultirea cu 2,5??
Va multumesc

da, s-a modificat incepand cu 01.01.2007. limita maxima 2,5 este doar pt institutiile publice



#58 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 26 March 2007 - 04:54 PM

intrebarea mea se referea strict la cazul microintreprinderilor care sunt inregistrate ca platitoare de impozit pe venituri si o sa dau si un exemplu ca sa fie mai clar. firma la care lucrez ofera o diurna de 60 ron/zi pt deplasarile in Romania. diurna deductibila este 32.5. Cf codului fiscal diferenta este asimilata veniturilor din salarii. in afara de impozitul pe veniturile din salarii ce alte contributii mai trebuie calculate la cei 27.5 cat este diferenta?



#59 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 March 2007 - 09:27 PM

Am si eu o intrebare care e putin legata de domeniul "diurna". Daca un salariat face o deplasare la o conferinta la care are totul asigurat (masa, cazare etc.) mai putin taxa de participare la conferinta. Se poate deconta? Si daca da in ce baza? Am uitat: societatea e platitoare de impozit pe micro.



#60 ankiss20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 March 2007 - 04:03 PM

am si eu o dilema
se da diurna si pt zilele de sambata si duminica????






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL