Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Camine de batrani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Camine de batrani


7 replies to this topic

#1 and2home

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 January 2005 - 04:33 PM

DACA MA POATE CONSILIA CINEVA PENTRU DESCHIDEREA UNUI CAMIN DE BATARNI DE CE ANUME AM NEVOIE,LEGISLATIE,AVIZE,DACA SUNT CUMVA SCUTITI DE ANUMITE TAXE



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 06 January 2005 - 04:45 PM

Este simplu. Fiind vorba de asistenta sociala, in baza Ordonantei nr. 26 din 30 ianuarie 2000, cu privire la asociatii si fundatii, constitui o fundatie.




#3 izabela123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 September 2013 - 07:04 PM

Buna ziua, am si eu doua intrebari: 1.un SRL care are cod caen 8730 activitati privind caminele de batrani la depasirea cifrei de afaceri de 65.000 euro se inregistreaza in scopuri de tva? 2. ce activitate pot desfasura pe la un camin de batrani pe SRL si ce pe fundatie? Multumesc



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 September 2013 - 08:11 PM

In cazul depasirii plafonului de scutire, firma trebuie sa se inregsitreze ca platitoare de tva in termen de zece zile de la data de intai a lunii urmatoare celeia in care sa inregistrat depasirea.
Acum daca ati inceput sa lucrati pe srl, continuati asa si pe fundatie faceti doar actiuni de adunare de fonduri si donatii punctuale pentru acoperirea unor nevoi urgente ale respectivelor persoane, in anumite momente din an.



#5 izabela123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 September 2013 - 06:13 PM

Buna seara, daca am o fundatie care are ca obiect de activitate un azil de batrani trebuie sa am si un srl cu acelasi obiect de activitate? Din cate am citit conform OG 68/2003 privind serviciile sociale o societate comerciala nu poate functiona fara o fundatie. Avocatul imi spune ca nici o fundatie nu poate functiona fara srl. Ma poate lamuri si pe mine cineva ce activitati ar trebui sa am pe fundatie si ce pe srl?



#6 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 September 2013 - 09:37 PM

Nu. Serviciul social se poate acorda de catre asociatii si fundatii, cultele religioase si orice alte forme organizate ale
societatii civile, deci fara sa fie si o firma.



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 September 2013 - 09:53 AM

Daca vrei sa percepi taxa pentru anumite servicii, vei avea si activitate economica pe ONG (legea iti da voie, atata timp cat este prevazut in statut), si vei deveni platitor de impozit pe profit daca depasesti 10.000 de euro cifra de afaceri.

Daca vrei sa faci o afacere cu azile , din care sa ai si castig in dividende , atunci da, ar fi mai bine sa ai o firma pentru asa ceva.



#8 izabela123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 September 2013 - 09:57 PM

Multumesc pentru raspuns!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL