Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata dividende conditionata de plata impozite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Plata dividende conditionata de plata impozite

25 replies to this topic

#21 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 20 June 2006 - 10:32 AM

In cautarile mele am dat peste aceasta lege

Legea 76 din 17 iulie 1992 privind masuri pentru rambursarea creditelor rezultate din actiunea de compensare, regimul platilor agentilor economici, prevenirea incapacitatii de plata si a blocajului financiar
(textul actului...)
Publicat in Monitorul Oficial nr. 172 din 22 iulie 1993
Emitent: Parlamentul
*) Republicata in temeiul art. II din Legea nr. 43 din 29 iunie 1993, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 149 din 6 iulie 1993, dinduse articolelor o noua numerotare.

ART. 10
Incepind cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, sint considerati in incapacitate de plata agentii economici, indiferent de forma de organizare si tipul de proprietate, care au plati restante a caror scadenta a fost depasita cu 30 de zile calendaristice.
Incapacitatea de plata se constata si se comunica debitorului de orice creditor, dupa expirarea acestui termen.
Pentru obligatiile legale datorate de agentii economici bugetului de stat, starea de incapacitate de plata se constata si se comunica de Ministerul Finantelor.

ART. 17
Agentii economici declarati in incapacitate de plata conform art. 10, care isi continua activitatea, vor adopta masuri de imbunatatire a lichiditatii, printre care, in mod obligatoriu:
a) vor sista orice plata in avans pentru aprovizionari;
B) vor sista orice repartizare si plata din profitul net, din anii precedenti sau anul curent, inclusiv a cotei ce revine salariatilor;
c) vor sista orice plata privind sporuri, indemnizatii sau premii pentru personalul de conducere al unitatii in cauza. In categoria personal de conducere se includ: directorul, directorii adjuncti, contabilul sef si celelalte functii asimilate acestora.

Din pacate aceasta lege a fost abrogata de OU 10/1997 care pune ceva in loc dar nu exact ce cautam

Ordonanta de Urgenta 10 din 19 aprilie 1997 cu privire la diminuarea blocajului financiar si a pierderilor din economie
(textul actului...)
Publicat in Monitorul Oficial nr. 72 din 22 aprilie 1997
Emitent: Guvernul
Art. 1. - (1) Societatile comerciale si regiile autonome au obligatia efectuarii, la scadenta, a tuturor platilor datorate catre orice creditor, inclusiv cele pentru achitarea creantelor bugetare.
(2) Scadenta platilor se stabileste conform clauzelor inscrise in contractele comerciale, in contractele de credit sau potrivit dispozitiilor cuprinse in legi speciale privind plata obligatiilor bugetare, dupa caz.

Art. 11. - La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
c) Legea nr. 76/1992 privind masuri pentru rambursarea creditelor rezultate din actiunea de compensare, regimul platilor agentilor economici, prevenirea incapacitatii de plata si a blocajului financiar, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 178 din 28 iulie 1992, cu modificarile ulterioare, si republicata in Monitorul Oficial al Romaniei , Partea I, nr. 172 din 22 iulie 1993.


Mai caut dar deja nu mai este nici o graba.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2006 - 12:23 PM

viorache :) , nu cred ca astea sunt cele de care vb eu... in cel vizat de mine chiar exista cuvantul "salarii" si formularea" furnizori utilitati" ... asa imi amintesc... offf ! :?




#23 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 June 2006 - 05:06 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

viorache  :) , nu cred ca astea sunt cele de care vb eu... in cel vizat de mine chiar exista cuvantul "salarii" si formularea" furnizori utilitati" ... asa imi amintesc... offf ! :?
nu cumva era vorba de reglementarile interne ale unor banci care nu mai sunt printre noi? eu acolo am auzit chestia asta.



#24 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 June 2006 - 05:49 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

viorache  :) , nu cred ca astea sunt cele de care vb eu... in cel vizat de mine chiar exista cuvantul "salarii" si formularea" furnizori utilitati" ... asa imi amintesc... offf ! :?

:lol: Hai ca esti simpatica. N-o fi asta?

ORDONANȚĂ nr.15 din 23 ianuarie 1996
privind intarirea disciplinei financiar-valutare

....
Disponibilitățile în lei obținute ca urmare a aplicării prevederilor alin. 1 se vor utiliza pentru achitarea datoriilor restante, în următoarea ordine:

a) plata energiei electrice, termice și a gazelor naturale;
B) celelalte datorii, potrivit prevederilor Legii nr. 76/1992, republicată.
Art. 2. - Agenții economici au obligația de a prezenta societăților bancare cu capital de stat și privat de la care solicită ridicarea drepturilor salariale, cu 3 zile lucrătoare înainte de plata chenzinei a doua, o declarație privind: situația disponibilităților în lei și în valută existente în toate conturile bancare proprii, a datoriilor mai vechi de 60 de zile către furnizorii de energie electrică, termică și gaze naturale, precum și modul de utilizare a disponibilităților care exced necesarului de lichidități pentru plata salariilor, în scopul achitării obligațiilor de plată mai vechi de 60 de zile către furnizorii de energie electrică, termică și gaze naturale.

Declarația se va prezenta sub semnătura persoanelor împuternicite să angajeze agentul economic respectiv, care răspund de realitatea datelor prezentate.

La solicitarea eliberării efective a drepturilor salariale, agenții economici vor prezenta dovada efectuării plăților către furnizorii de energie electrică, termică și gaze naturale, în condițiile prevăzute la alin. 1.
...

Pe vremea aia furnizorii de utilitati erau "de stat". Trebuia sa se asigure ca au ce cheltui.



#25 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 21 June 2006 - 09:35 AM

Domnule Apetre,
Am amanat cat am putut replica la mesajul dvs. de la acest subiect care ma preocupa. Asta pentru ca vreau sa fiu politicos si sa nu jignesc pe nimeni .
Intre timp am rasfoit o parte din mesajele dvs.de pe acest forum si mi-ati facut impresia unui om competent. Dumneata, in schimb, ma crezi un mare prost. Dar aici intervine o problema, pentru ca, de fapt, amandoi ne inselam enorm de mult.
Din ce ati scris acolo cadem de acord numai la propozitia "Contabilul tine contabilitatea.", care este o platitudine. In rest, la o analiza mai atenta, nu sta nimic in picioare.
Prin acest mesaj reusiti sa ma jigniti pe mine, in primul rand, apoi pe moderator, pentru ca nu m-a pus la punct, apoi pe patroni, facandu-i "bezmetici" in bloc si, in final, (desi sunteti pe un forum de contabilitate) pe contabili pe care ii reduceti la niste simple masini. Bagi in ei cifrele si scoti din ei balantele. Atat. Pentru asta s-au inventat calculatoarele.
Domnule Apetre, contabilii sunt oameni. Au si ei pareri, unele bune, unele de-a dreptul geniale, unele pur si simplu proaste, au sentimente, au nevoi, au obligatii, au drepturi. Spuneti-le ca nu platesc impozite si taxe zecilor de mii de contabili care infrunta cozile trezoreriilor luna de luna, ca sa achite impozitele patronilor lor. Apoi ajung franti la birou si, in loc de o incurajare, primesc un "Ce-a durat atata!?". Spuneti-le ca nu tin decat contabilitatea, atat, zecilor de mii de contabili care stau la coada luna de luna in canicula, pe ploaie, pe vant, pe ninsoare, ca sa depuna constiinciosi declaratiile la toate organele statului. Spuneti-le sa-si dea demisia contabililor nemultumiti si veti crea o penurie acuta de contabili la nivel de tara pentru ca, de fapt, toti contabilii sunt nemultumiti.
Apoi, dupa ce puneti la punct ce face un contabil- tine contabilitatea.atat (!)- va contraziceti singur adaugand ca "Da, poate să-i acorde bezmeticului asistență, poate să-l îndrume să nu faca ilegalitați,..."
Dupa care incercati ceva ce nu-mi este foarte clar. Scrieti "Un jurist ar putea spune pe unde se încadrează "mijloc de presiune", "ascunderea de informații", etc.". Ce e asta, incercati cumva sa ma intimidati ? Iti inchipui ca o sa-mi fie frica de dumneata ? Sau sunteti cumva s.r.i.-stul acestui forum si noi nu stim ?! Pe mine nu ma intereseaza ce ai facut dumneata inainte de 89 dar poate ma lamuresti si pe mine unde am scris eu ca am ascuns informatii (sub mocheta, in pod,in beci) si ce inseamna "etc." de la final.
Desi am scris ca am citit cu ochii mei textul de lege (la fel si Otilia si o alta colega mi-a confirmat la telefon acest lucru) dumneata dai sentinta : "Nu exista o astfel de prevedere." sau, cu alte cuvinte, nici macar nu stiu sa citesc bine.

In alta ordine de idei, si in opinia mea contabilul (functie de executie) tine contabilitatea, dar subordonat unui sef birou contabilitate care, la randul lui, este subordonat directorului economic (functie de decizie). Directorul economic mai are in subordine biroul financiar, biroul revizori (unde se impune), casieria (prin biroul financiar) si, cu dubla subordonare, biroul resurse umane. Acesta este cazul general. Casierul nu primeste si nu elibereaza numerar in nici o imprejurare decat cu avizul directorului economic. Daca patronul (sau altcineva) vine la casierie si cere un avans spre decontare iar casierul nu are avizul sefului lui atunci il trimite pe patron la plimbare. Bineinteles ca patronul poate sa schimbe directorul economic daca decizia lui nu are nici o baza.
In cazul particular in care chiar patronul manipuleaza numerarul firmei, aceasta il asaza pe patron, paradoxal, in relatie de subordonare fata de directorul economic-strict pe aceasta linie. Daca patronul executa plati in numerar fara avizul directorului economic acesta, respectand legea, va refuza contabilizarea acelor documente iar casierul-patron va depune numerarul la loc in casierie. Aceasta pentru ca in "bucataria" directorului economic nimeni nu da ordine in afara de el (purtand toata raspunderea pentru asta). Daca patronului nu-i convine aceasta situatie are la dispozitie optiunea de a-l concedia pe directorul economic.
In cazul de fata patronul nu numai ca nu m-a concediat dar a restituit numerarul firmei si, mai mult, a achitat intre timp toate obligatiile catre bugetul statului (mai putin luna mai si o codita la tva aprilie), regland soldul registrului de casa in acest fel. De mare folos a fost, desigur, si forta coercitiva a statului care a actionat in aceeasi directie.

Va recomand d-le Apetre sa va ganditi indelung la mesajele pe care le scrieti, inainte de a apasa enter, si va urez mult succes (sincer) in anii care v-au mai ramas pana la pensie.



#26 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 June 2006 - 12:06 PM

nicole33 a spus:

nu intentionez sa filosofez cu pe tema incompatibilitatilor, dar nu-l vad pe patronul buticului de la coltul blocului (max.10 mp) care vinde el si cu nevasta-sa si nu sunt in stare sa faca 1-2 nir-uri pe zi sa mai angajeze:un casier sa le tina casa (reg.casa), un curier sa le depuna declaratiile, un om sa le faca banca (macar o data pe luna cand plateste salariile si la sf. lunii sa ia extrasele), un sofer sa le aduca marfa de la angro si enumerarile ar putea continua.
Ai uitat de o "metresa" :lol: Hai ca nu-i chia asa!

nicole33 a spus:

Bietul contabil le face pe toate: si nir-uri si registru de casa, le scoate raportul fiscal lunar din casa de marcat, le intocmeste si depune toate declaratiile, le inventariaza marfa la sfarsit de luna, le face ordinele de plata pe care tot el le duce la banca, pe langa restul atributiilor care decurg normal din tinerea contabilitatii unei firme (inclusiv semnarea bilantului)+reprezentare in cazul controalelor de orice fel). si sa nu ma intrebi cu cat este platit pt. toate aceste activitati
Asta asa e si din pacate o fac cei mai multi dintre colegii nostrii ... Si poate ca, pentru moment, nici nu exista o iesire.
Dar putem face cel putin un lucru: sa constientizam anormalitatea. Si poate, o data si-o data ...

Va spun din experienta, unul din primele lucruri pe care-l invata patronul, este sa-si scrie RC; Ma fac ca nu aud frazele de tipul "Vreau un contabil sa faca tot, ma scape de orice hartie, ca nu vreau sa aud de ele, etc." Il intreb simplu "Cum iti vei tine socoteala banilor?"; Si aproape invariabil raspune: "Am un carnetel!". Pot sa-i explic ca tot un carnetel e si RC, ca nu e o filozofie de facut, pot sa-i dau eventual si un excel, poate are acasa copilul un PC ... Mai facem si un scenariu despre cum procedam daca vine garda, (primul lucru pe care vil cere e RC), cum sa pot eu sa-l fac in fiecare zi asa incat la aparitia garzii sa fie scris? Continuam pe tema "evidentelor duble" ca doar nu o data garda a dat amenda pe existenta a fel de fel de caietele cu evidente paralele;

Si inchei spunand ca de fapt, daca sunt cinstit, nici nu prea am toate informatiile ca sa fac eu RC; Ca de fapt banii sunt la el!;
Ce pot eu sa fac este doar sa aproximez un RC pe baza a catorva documente ce ajung la mine;

Asta doar pe tema RC; Asa ca ... eu zic ca se poate ...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL