Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fnuass - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


fnuass

28 replies to this topic

#21 alinamelter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 12 December 2006 - 08:14 PM

Eu fac altcumva. Daca am de recuperat de ex. (o suma mai mica si nu mai fac dosar) 70 RON pentru un concediu medical din luna noiembrie si in luna noiembrie am de plata in declaratia 100 suma de 50 RON trec la deductibil numai 50 RON. urmind ca in luna decembrie sa trec la deductibil diferenta de 20 RON. Eu asa am procedat de fiecare data si nu am avut probleme. Daca as trece deductibil suma de 70 ron, la preluarea declaratiei mele in fisa sintetica nu-mi preia ca as avea de recuperat 20 de RON. Eu asa am trecut anii trecuti o sg. data cand am avut CAS de recuperat si de atunci m-am ars, dar am si invatat. Suma deductibila se trece la pana la concurenta sumei de plata. Asa mi s-a spus de la finante si au avut dreptate.
In ceea ce priveste declaratia la FNUASS cind nu am in luna de plata deoarece am recuperat de luna trecuta nu trec nicaieri pt. ca nu nici nu as avea unde si cum. Asa ca o completez normal si cred ca Casa de Asigurari de Sanatate judeteana nu are evidenta platilor mele devreme ce eu platesc la Finanate si plata mea apare acolo. Poate se centralizeaza la nivel national sau altcumva. Eu asa imi explic de ce nu mi-a venit nimic de la Sanatate ca as avea de plata ceva din lunile in care nu am platit deoarece aveam de recuperat o bucatica ca in exemplul meu de mai sus (20 RON).

Aceasta postare a fost editata de alinamelter: 12 December 2006 - 08:23 PM




#22 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 13 December 2006 - 09:01 AM

Te rog mult, Alina, lamureste-ma putin si pe mine! Daca in luna noiembrie am avut de plata la FNUASS 32 lei si un CM de recuperat 122 lei, cum fac? Nu mai trec nimic pe decl. 100 ca as avea de plata, si nici pe decl. la fnuass, si tot asa luna de luna pana recuperez cei 122 lei? :thumbup:




#23 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 13 December 2006 - 09:10 AM

Voi urma sfatul tau.
Multumesc frumos, Cris Raicu. :thumbup:
mdtru



#24 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 13 December 2006 - 11:47 AM

Alina, cei de la finante ti-au indicat un temei legal pt care " Suma deductibila se trece la pana la concurenta sumei de plata"?

Vezi postareariquiqui, la Dec 13 2006, 09:01 AM, a spus:

Te rog mult, Alina, lamureste-ma putin si pe mine! Daca in luna noiembrie am avut de plata la FNUASS 32 lei si un CM de recuperat 122 lei, cum fac? Nu mai trec nimic pe decl. 100 ca as avea de plata, si nici pe decl. la fnuass, si tot asa luna de luna pana recuperez cei 122 lei? :thumbup:
Pe declaratia 100 treci la randul 62, la suma datorata 32 ron, la suma deductibila 122 lei si iti ramane o suma de recuperat de 90 ron. Daca exista o baza legala pt cele spuse de Alina, faci cum a zis ea, vezi postul ei. Desi..sincer, ma indoiesc sa fie, este doar o forma de a "jmecherii" programul administartie, pt ca in fisa sintetica pe platitor sa-ti apara frumos sumele de recuperat.
In declaratia de FNUASS iti calculeaza programul singurel, iti va aparea suma datorata lunara de 32 ron si deductibila de 122 din concediu medical, de rcuperat 90 ron. Luna urmatoare treci cat este contributia datorata in luna, cfrm statului.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#25 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 13 December 2006 - 02:06 PM

Multumesc mult Cris, mi-am dat si eu seama intre timp ca programul imi calculase totul corect, dar, deh, pana te luminezi, cu atatea programe, declaratii, legi, hotarari, ordonante de urgenta, documentari peste documentari, parca nu mai intelegeam nimic! S-a rezolvat, multumesc! :thumbup:



#26 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 15 December 2006 - 04:32 PM

a primit cineva banii pe fnuass solicitati de la sanatate?
am depus cerere la sanatate in august si nici pana azi n-au intrat banii in cont.
cei dela finante nu stiu nimic dau din umeri iar sanatatea nici atata, la ei doar se inregistraza cererile.



#27 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 15 December 2006 - 08:10 PM

Vezi postareapop dana, la Dec 15 2006, 04:32 PM, a spus:

a primit cineva banii pe fnuass solicitati de la sanatate?
am depus cerere la sanatate in august si nici pana azi n-au intrat banii in cont.
cei dela finante nu stiu nimic dau din umeri iar sanatatea nici atata, la ei doar se inregistraza cererile.
Da am primit te rog sa nu te grabesti abia am primit pe luna iunie. Din luna iulie au fost probleme cu codul de boala trebuia sa aiba 3 cifre au chemat medicii inapoi si au completat corect concediile deci o sa primim la anul ca anuil asta nu ami avem timp.iar al finante nu au nici o treaba nu ei vireaza diferenta
did



#28 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 December 2006 - 12:12 AM

SUPER....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#29 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 16 December 2006 - 12:20 PM

dragele mele CORNELIA COZOS si BRIGITTA,as vrea sa va propun o simulare in legatura cu declararea lui 0,75 in rd.62 in decl 100,pentru ca vad ca si voi,ca si mine, ati declarat sumele in 100 la rd respectiv,cf.O260/2006
sa presupunem ca avem urmatoarele situatii
rd 62
DATORAT/DEDUCTIBIL/DE PLATA/DE RAMBURSAT
09-20.........100.................................80=sdD4315
10-30...........50+80..........................100=sdD4315
11-20...........10+100......................... 90=sdD4315
12-30...........20+90...........................80=sdD4315
01-30...........10+80...........................60=sdD4315
in februarie primesc 100lei pe care i-am cerut in dosarul de rambursare,la 31.10 si nu mai am CM
02-30..............0.............30.................0
sau cum fac decl100/02?
la 28.02 am sdCct4315=-60+30+100=70=sdC4315 si platesc 70lei la 25.03.2007
acesti 70 lei =10/11+10/12+20/01+30/02
oare tr sa o fac:
02-30.............60................................30?
deci in fisa rol,la finante,eu figurez la 28.02.cu 30 lei de rambursat,declarati de mine,dar probabil ca acolo se vede si faptul ca in februarie mi-au intrat cei 100 lei,deci pe total,le datorez 70 lei pe care ii platesc la 25.03.Cum ziceti sa fac decl100 ptr luna 02?Poate v-ati gandit voi la un mod de lucru?
dupa cum desigur ati remarcat,rd62 are toate coloanele active,ceea ce nu se intampla decat, cred,la impozitul pe profit.Modul de completare nu seamana nici cu somajul nici cu CAS de anul trecut-ca sa ma refer la pozitii unde intalnim sume deductibile.Nu putem face nici o analogie cu TVA-ul unde raportam numai rambursatul din luna
deci la 30.11 am de recuperat 90 in balanta=sold debitor ct4315
daca depun dosar de rambursare la 31.10,cand am de primit 100 si banii ii primesc in februarie 2007,cum completez Decl.100 ptr.11?Mai adum in coloana de deductibil suma de 100,ptr.care am cerut rambursare?Sau pot sa intreb si altfel:cand ma opresc sa mai preiau in coloana de deductibil sumele anterioare de rambursat?Atunci cand am primit 100 lei de la casa?Daca nu preiau 100lei in coloana de deductibil,am de plata 10 lei/11,ii platesc,sau nu?
Mie mi se pare corect sa nu-i platesc,in fond ei au datorie la mine si e normal sa nu le dau niciun ban daca datoria mea la ei e mai mica decat datoria lor la mine.Asta se vede clar in soldul contului 4315.
Si mie mi se pare bizar modul in care in O260 ni se spune cum se completeaza rd62
Mai mult decat atat,cand am fost cu dosarul de rambursare la Casa,a trebuit sa duc si copii dupa DECL.100 si cea care mi-a verificat dosarul,vazand cum am completat rd 62, mi-a spus ca nu a mai vazut la altii acest mod de completare.Eu i-am spus ca putini stiu sa completeze acest rd62,dar nu m-am putut opri sa ma intreb daca eu fac bine?
Singura justificare pentru modul in care ni se cere sa completam rd62,este ca banii ni se ramburseaza mai
tarziu.Gandind asa,de ce sa platesc eu 10lei/11+10lei/12+20lei/01,cand am de primit bani de la ei?ii platesc,atunci cand,pe cumulat, am datorie.Si ma opresc sa-i mai preiau in deductibil,in luna cand ii incasez.
Daca observati,nu este ca la recuperarea sumelor din CAS.In anii trecuti,daca aveai 1 leu de recuperat,trebuia sa-l ceri,nu puteai sa-l recuperezi din sumele viitoare de plata.Acum poti sa-l ceri,sau sa-l
recuperezi.Si platesti,atunci cand 4315 are sold creditor,suma din sold.
In cazul asta,e induiosator cum ca min.de finante s-a gandit la contribuabil
Totusi nu ma pot opri sa ma intreb,ce-o fi in fisa rol,daca chiar au gandit corect programul de preluare a sumelor din rd.62?Banuiesc ca li se comunica momentul si suma pe care ne-au rambursat-o,caci altfel cum sa stabileasca fiscul datoria noastra si intarzierile?Ma doare capul!!!!
Abia astept sa primesc o rambursare si apoi sa ma duc sa-mi analizez fisa rol sa vad ce-o fi in ea???!!!Pana atunci,insa,habar n-am cum e modul de lucru.
Va rog mult sa aveti putina rabdare si sa cititi ce-am scris!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL