Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
politia comunitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


politia comunitara

9 replies to this topic

#1 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 12 June 2006 - 08:28 PM

un nou 'organ de control" - politia comunitara..
au descins la mai multe magazine si au cerut , acte firma, acte casa, facturi furnizori si nir aferente, inventare..eu nu am stiut ca si aceasta institutie are aceasta obligatie..ce parere aveti ..



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 09:31 PM

s-au trecut in registrul unic de control si daca da, care au fost obiectivele controlului?




#3 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 12 June 2006 - 09:31 PM

Am "patit-o " si eu anul trecut.Au inchis magazinul, au facut inventariere prin sondaj, si din cauza ca nu era administratorul firmei prezent, au lasat o invitatie pentru a doua zi.(acte cerute :Registru de casa lazi, Raport de gestiune zilnic, NIR-urile pentru produsele pe care le-au inventariat).


Dar... surpriza:in Registul unic de control nu a fost mentionat controlul.



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 09:33 PM

parca asta cautau cei de la Garda



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 09:34 PM

alinavoica a spus:

Dar... surpriza:in Registul unic de control nu a fost mentionat controlul.
aici s-a gresit. nu trebuia sa li se permita sa controleze absolut nimic pana nu se treceau in RUC.



#6 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 12 June 2006 - 09:36 PM

De acord cu tine.Insa a doua zi la sediul lor a fost administratorul societatii, care a venit fericit ca a scapat fara amenda.



#7 angeliq

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Petrosani
  • Interests:contabilitate

Postat 14 June 2006 - 04:57 PM

Conform codului de procedura fiscala trebuia sa li se ceara ordinul de serviciu si inainte de inceperea controlului sa scrie in Reg. unic de control scopul si obiectivele controlului.
Parere personala nu au ce cauta la controale fiscale. Eventual verificari bine intemeiate la plangeri penale. Urmate de toate demersurile legale: dreptul de perchezitie... dastea, ce nu tin de competenta lor.
Doar daca se vindeau bauturi alcoolice intr-o zona restrictionata (meci de fotbal, vizite oficiale, etc) dar si in cazul asta e o depasire de competenta sau o farsa.
Nu dati actele la fitescine. Poate costa mult.
relatiile cu statul roman sunt intotdeauna "cordiale....."



#8 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 14 June 2006 - 07:03 PM

Am revenit cu noutati: am avut iar control de la Politia Comunitara la una din societatii, si, de data asta a fost mentionat in RUC baza legala:Legea 215/2001; Legea 371/2004 ; HCL Ploiesti 162/2005 si imputernicire primarie.
De data asta s-au luat de faptul ca, programul de functionare afisat, nu era complet (au dat amenda de 200 ron).



#9 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 16 June 2006 - 01:42 PM

sincer sa fiu nu vad relevanta acestei hotarari cu ceea ce face politia comunitara. in fond ei sunt fostii gardieni publici parerea mea este ca ceea ce fac ei este un abuz!!! oricum nu cred ca au cunostintele necesare efectuarii unor astfel de controale



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 10:38 AM

care abia daca au reusit cu chiu cu vai sa termine liceul






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL