Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nesimtire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nesimtire

31 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 07:06 AM

da, m-am oferit sa va ajut. imi mentin oferta. din pacate voi intelegeti ff prost acest lucru. din cand in cand ma trezesc cu mesaje de adaugare in lista de mess a unuia si altuia dintre voi si prima noastra conversatie este in felul urmator: "buna. ti-am gasit adresa pe conta.ro. am si eu nevoie de x sau y pentru un proiect sau o lucrare de licenta. te rog, daca ai sa-mi trimiti si mie".
mi se urca tot sangele in cap si vad rosu in fata ochilor cand citesc asa ceva. voi nu traiti in lumea reala? voi nu stiti decat lumea virtuala? ce sa-ti trimit pe e-mail? eventual o lucrare intreaga nu? nu ma mai apelati cu astfel de chestii, ca v-as aduna pe toti intr-un loc public si v-as da foc. adica eu acum 5 ani ma rugam de unii si de altii sa-mi dea voie sa-mi fac o copie dupa bilant si sa-mi arate si mie cum se intocmesc: facturi, NIR-uri, chitante, fisa contului, registrele: jurnal, inventar, de casa, cumparari si vanzari. si voi le vreti pe e-mail sau pe mess. asta este doar nesimtire crasa. si voi veti avea firme pe mana peste oarece timp? pai sa le faceti ce? sper sa intelegeti ceva, ca altfel ne ducem de rapa. fara munca nu realizati nimic in viata.



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 07:09 AM

uite hal de mail ce primesc: "Salut!
Sunt studenta in anul intii si am nevoie de un dosar pentru practica
in contabilitate financiara!Am citit ca poti sa faci un asemenea dosar,
ma-r interesa sa cumpar si eu un exemplar sau o copie!
Daca ai putea sa imi faci vinzarea asta,scrie-mi un raspuns si
eu te voi contacta la telefon!
Dosarul trebuie sa il prezint pe 29 iunie!
Pa pa!"




#3 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 14 June 2006 - 08:05 AM

Sfatul meu: decat sa ii dai unui om un peste, mai bine il inveti sa pescuiasca!
Eu l-as trimite direct la pescuit....

Uneori facerea de bine este f...re de mama~ hm...



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 08:08 AM

da, am observat. oricum nu le dau de-a gata, ca doar nu stau sa le fac proiectele.



#5 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2006 - 10:05 AM

Nu sunt de acord sa te enervezi....sa nu uitam ca fiecare are nevoie de ajutor.....



#6 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 10:29 AM

draga ramona, stiu ca au nevoie de ajutor, de aceea m-am si oferit. problema este ca prin ajutor ei inteleg sa le faci lucrarile sau sa le dai de-a gata si eventual pe degeaba, sau daca se ofera sa te plateasca iti da 500.000 mii lei vechi pe un proiect de conta de an, care sa contina: facturi, chitante, OP-uri, 100 de inregistrari contabile, registrul-jurnal aferent, fisa contului, balanta. tot ce am spus a fost ca trebuie sa puna osul la treaba. eu nu am nici timp si nici chef sa stau sa le fac proiectele. le-am facut si eu pe ale mele la timpul lor. si eu am fost ajutata, dar nu mi le-a trimis nimeni pe mail sau pe mess. eu nu inteleg acest lucru ca ajutor real. dar asa sunt studentii de azi la ASE. din pacate putini sunt cei care vor intr-adevar sa invete.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2006 - 10:31 AM

andreea, eu te inteleg perfect si cred ca ai dreptate sa fii furioasa.
sfatul meu : sterge-ti mesajul prin care te ofereai sa ajuti si sterge-ti/ dezactiveaza-ti din "profil" adresa de mess. te vei mai proteja, astfel, de oameni ca cei pe care esti atat de suparata.

asta-i lumea, unii incearca sa se strecoare incercand sa-si rezolve lucrurile pe moment, cu minim de efort, insa ignorand total ca aceasta atitudine are efect bumerang asupra lor si, prin urmare, consecintentele negative pe termen mediu si lung tot ei le vor suporta, iar impactul va fi major :
* nu slujba ca nu e pregatit profesional = nu bani = nimic...
* gasit slujba printr-o minune sau inselatorie = ceva bani = greseli in acte = amenzi mari = buzunar gol sau si mai rau ..



#8 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2006 - 12:17 PM

Andreea ,eu stiu ca sunt multi care nu invata si nu citesc doar pun intrebari... dar, asta este ..... incercam sa ne ajutam si asteptam la randul nostru sa fim ajutati.



#9 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 12:22 PM

ramona, incearca tu sa ajuti pe cineva in sensul in care am spus eu. sincer, daca un strain, nu copilul tau sau fratele tau, sau o ruda ff apropiata iti cere ajutorul in sensul fa-mi lucrarea ca eu am alte lucruri mai bune de facut, chiar i-o faci? si pe degeaba? eu nu dispun de timp. si decat sa-mi bat capul 2 zile cu un proiect, prefer sa mai caut o firma careia sa-i tin contabilitatea.



#10 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2006 - 12:28 PM

Da ai dreptate dar ,eu sunt genul de om care ajuta pentru ca si altii m-au ajutat pe mine.Nu sunt de acord ,sa le dau celor care nu vor sa citeasca totul de-a gata dar, pot sa îi îndrum unde pot sa se informeze.O zi buna.



#11 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2006 - 12:30 PM

Fiecare are dreptate in felul sau, doar ca pana la urma cand ajuti vei fi ajutat, de cine stie cine..poate chiar de pe forum...



#12 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2006 - 12:37 PM

din pacate, simt ca eu una zic si voi alta intelegeti. tocmai de aia sunteti prezenti pe site, nu? ca sa ajutati si sa fiti ajutati. dar nu mai comentez, ca nu are rost. otilia iti multumesc pentru intelegere si pentru sfat, dar nu am sa-l urmez pentru acel procent infim de oameni care chiar vor sa fie ajutati. uite asa am mai legat niste prietenii.



#13 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2006 - 12:42 PM

Eu zic sa ne oprim aici si sa nu ne mai adresam cuvinte .........AVEM LUCRURI MAI BUNE DE FACUT PE ACEST FORUM.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2006 - 01:13 PM

andreea a spus:

otilia iti multumesc pentru intelegere si pentru sfat, dar nu am sa-l urmez pentru acel procent infim de oameni care chiar vor sa fie ajutati. uite asa am mai legat niste prietenii.
lasi messu la dispozitia userilor = cam degeaba ai deschis topicul asta ... :roll: poate cativa interesati il vor vedea si, cine stie, se vor gandi de 2 ori inainte de a te mai deranja, desi slabe sanse, zic eu ... de ajutat poti sa-i ajuti si selectandu-i aici (pe forum) inainte de a le da posibilitatea sa te contacteze pe mess... si, eventual, sa-ti devina prieteni.
iarta-ma, dar nu te mai inteleg ... ori te deranjeaza rau ori nu - de vreme ce totusi nu iei nici o masura reala, care sa te protejeze ceva mai bine !



#15 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 01:44 PM

[da mi si mie te ro adresa de messenger.mi .ar placea sa ne consultam...snu pe teme din acestea stupide:)



#16 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2006 - 02:15 PM

Andreea,
Sunt totalmente de acord cu pozitia ta.Datorita unor ajutoare date," gratis" fara a pune mintea la contributie si osul la treaba, rezultatele se vad cu usurinta pe Forum (intrebari stupide, si lipsa totala de profesionalism si simt de raspundere).Daca ai rabdare si timp bineinteles ramai uimita ,vazand ce intrebari se pun de catre unii care vor sa se numeasca contabili.



#17 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 21 June 2006 - 02:30 PM

bine ati venit in clubul celor care sunt rugati sa ajute, ajuta si dupa aceea nici macar un cuvant de multumire nu primesc. trist, dar asta este.



#18 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 12:41 PM

Draga Andreea pur si simplu nu ii ajuta sau sterge-ti mesajul daca nu esti dispusa sa ajuti mai ales degeaba.Dar de aici si pana ai strange intr-o piata si a le da foc.. e cale lunga.Cine iti da tie acest drept???
Nici eu nu sunt de acord sa iei totul facut de-a gata dar fiecare cu parerea lui.



#19 adi5000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 June 2006 - 01:33 PM

La seminarul de la Brasov din ianuarie 2006 mi-am permis sa aduc multumiri din partea forumistilor care nu au participat la intrunire. Am adus aceste multumiri pentru cei care isi rapesc din timpul lor pentru a ajuta pe altii.
Totusi sa nu ne suparam pe cei care pun intrebari stupide... sa ne gandim ca poate multi au probleme la inceput de drum si acest site chiar le este de folos.
Inca o data multumiri pentru cei care raspund la intrebari.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 04:20 PM

adi5000 a spus:

Totusi sa nu ne suparam pe cei care pun intrebari stupide...
Adi, intrebarile stupide nu denota numai lipsuri majore in cunostinte ci, ce este mai grav, lipsa procesului de gandire fie din lipsa fizica a acestei capacitati, fie dintr-un dezinteres fara seama la adresa meseriei pe care multi dintre ei o practica deja, combinata cu lipsa crasa de responsabilitate de care zicea f. bine liliana.

hai sa-ti spun de ce ne deranjeaza :

1. incarca inutil forumul si ne e din ce in ce mai greu sa lucram cu el
2. cand iti cauti un servici, tu - ca bun profesionist, te izbesti de situatia in care ai contracanditat tot un economist, dar mai tanar si nestiutor, care cere cam 1/2 din salariul pe care il ceri tu - om mai in varsta si cu experienta... cateodata se dau teste, dar am vazut si destule cazuri in care nu, sau se dau 3 lulele - 3 surcele, sa nu se spuna ca nu s-a dat... urmarea ? patronul zice : si unul si altul sunt economisti (ca arati diploma), ala mai batran poate e mai bun profesional, dar cel tanar cere 1/2 din cat cere asta si tot economist e, tre' sa stie si el ce am eu nevoie ce doar a facut o facultate.. si il ia pe cel tanar, iar tu, om cu multa carte, ramai somer in continuare, cu toate consecintele (nu numai financiare) ce decurg de aici ... ... mai departe: acest tanar care pune intrebari stupide ii va face o gramada de tampenii. surprinzatoare sunt cazurile in care nici nu se descopera asta la un control ci chiar patronul o descopera cand ii iese vreun profit ciudat, cand apar fz. neplatiti, dar el stie bine ca i-a platit... s.a.m.d... ce se intampla in acest caz ?? il apuca durerea de cap, da anunt din nou si isi ia un contabil mai bun caruia nu-i spune ce se petrece. vine noul contabil, incepe sa lucreze si incet-incet apar nenorocirile la suprafata, situatie in care se duce la sefu' si ii zice ce si cum. acesta se face ca habar nu a avut, zice ca sa le corecteze, la bani in plus nici o sansa si atunci ce face contabilul ? ori o inghite si munceste degeaba ori pleaca si ramane iar somer si o ia iar de la capat cu aceeasi poveste... de-l apuca disperarea... din pacate, mai ales daca ai avut ghinion sa stai pe bara vreo 2-3 luni, ramai acolo ca ti-e groaza sa o iei de la inceput din nou, poate ai strans, deja, si niste datorii cu "minunata" ocazie a somajului ... si-ti zici : rau cu rau, dar mai rau fara rau, cel putin o perioada pt. care trebuie sa-i multumesti inconstientului si ticalosului de coleg care pune intrebari stupide, dar profeseaza deja ..






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL