Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilete de spect. art contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilete de spect. art contabile

3 replies to this topic

#1 rcori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 June 2006 - 05:16 PM

as vrea sa ma ajute cineva cum inreg in conta : am primit pe baza de proces verbal 100 bilete pt un spectacol eu am comision din vz acestora, dar le pun direct pe marfa sau 5328=462 pa baza pv apoi 371=5328 punere in vz si 607=371 bon consum ????
Este bine ? si daca fac retur 25 de bilete ???????
Va multumesc



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 04:41 PM

mie mi s-ar parea logic sa inregistrezi 5328 = 462 sau 401, dupa caz.




#3 rcori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 18 July 2006 - 12:52 PM

mihavesa a spus:

mie mi s-ar parea logic sa inregistrezi 5328 = 462 sau 401, dupa caz.
mersi dar as vrea mai mult daca se poate



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 01:30 PM

eu as face asa :
5328 = 462 sau 401, apoi plata 401 sau 462 = 5121 sau 5311

vanzarea efectiva a biletelor :

411 = 5328
704
4427

si 5311 sau 5121 = 411.

Acum problema se pune daca e microintreprindere. Pt ca asa cum am facut eu este valabil mai mult pt cele platitoare de imp profit pt ca nu am decat venitul evidentiat.
Cum ai inceput tu sa spui, sa-l treci prin 607 ..... s-ar evidentia si cheltuiala si venitul, atunci venitul ar fi mai mare si impozitul pe venit ar fi de 3% din venitul tau (care include comisionul si valoarea tichetelui).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL