Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
spor vechime - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


spor vechime


36 replies to this topic

#1 Nedelcu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Gaesti

Postat 15 June 2006 - 01:35 PM

As dori si eu sa stiu daca pentru persoanele din firma la care lucrez (15 angajati) este obligatoriu plata sporului de vechime, si daca da cu ce procent? Firma este un SRL si are cvapital privat
Salut



#2 alinanicola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:Tg. Jiu

Postat 15 June 2006 - 02:07 PM

Nu, legea nu obliga angajatorul la plata sporului de vcehime, este doar o optiune.




#3 Nedelcu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Gaesti

Postat 15 June 2006 - 02:30 PM

Multumesc
Salut



#4 Humelnicu Tiberiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:botosani
  • Interests:informatii

Postat 01 September 2006 - 05:33 PM

Vezi postareaalinanicola, la Jun 15 2006, 03:07 PM, a spus:

Nu, legea nu obliga angajatorul la plata sporului de vcehime, este doar o optiune.
stii cumva baza legala pntre ca au venit cei de la itm si mi-au dat sarcina sa calculez spor de vechime



#5 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 05:46 PM

Nu exista nici o lege! Salariul de baza se stabileste cf. Codului muncii! Sporul de vechime este o relicva a sistemului de "retribuire a muncii" adaptata in prezent pentru sistemul bugetar si unele R.A. si S.C. care o mai pastreza; (provine din "sporul pentru vechimea neantrerupta in aceeasi unitate", folosit pentru "a lega" personalul de locul de munca, introdus in legislatia "retribuirii muncii" cu data de 01 martie 1970!!)



#6 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 23 February 2007 - 07:01 AM

Daca nu am stipulat in contractul col. de munca pe societate sporul de vechime si atunci trebuie sa il acord, tinande CCM la niv. natiomal? Multumesc!



#7 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 28 February 2007 - 05:19 PM

Buna ziua! Dragi ,,parteneri" de suferinta :lostit (13): poate imi usurati cumva si mie suferinta acordandu-mi un programel :) de calculare a vechimii. Stiu ca exista, am cautat pe google si nu am gasit . Merci !



#8 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 04 March 2007 - 12:53 AM

Vezi postareacr1st1na, la Feb 28 2007, 07:19 PM, a spus:

Buna ziua! Dragi ,,parteneri" de suferinta :lostit (13): poate imi usurati cumva si mie suferinta acordandu-mi un programel :) de calculare a vechimii. Stiu ca exista, am cautat pe google si nu am gasit . Merci !

pe www.itmtimis.ro se poate calcula salariul si cu vechime...se poate incerca



#9 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 04 March 2007 - 10:40 AM

Daca nu te supar iti dau eu un programel poate te ajuta in sensul asta-dar da-mi o adresa de mail.
Succes!

Vezi postareaota, la Mar 3 2007, 10:53 PM, a spus:

Vezi postareacr1st1na, la Feb 28 2007, 07:19 PM, a spus:

Buna ziua! Dragi ,,parteneri" de suferinta :lostit (13): poate imi usurati cumva si mie suferinta acordandu-mi un programel :) de calculare a vechimii. Stiu ca exista, am cautat pe google si nu am gasit . Merci !

pe www.itmtimis.ro se poate calcula salariul si cu vechime...se poate incerca

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 06 March 2007 - 07:13 PM

sporul de vechime se aseaza la salariul de incadrare?



#11 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 07 March 2007 - 10:48 AM

Daca unitatea are salariati calificati incadrati cu sal.de 440 lei,atunci angajatorul are obligatia sa aplice sporul de vechime.Daca salariatul are aplicat procentul de 1,2 1,5 repectiv 2 la cei 440 lei, atuci angajatorul nu mai este obligat la plata sporului de vechime. Eu asa am inteles din noul contract de munca la nivel national, voi ce ati inteles?



#12 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 March 2007 - 11:22 AM

Sporul de vechime nu are legatura cu salariul de 440 lei. Se acorda sporul oricarui angajat care are peste 3 ani vechime.



#13 rotaru.giorgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 01:47 PM

Vezi postareageut, la Mar 7 2007, 11:22 AM, a spus:

Sporul de vechime nu are legatura cu salariul de 440 lei. Se acorda sporul oricarui angajat care are peste 3 ani vechime.

Dar exista o lege in care sa se explice clar?!!
sa se faca diferenta intre spor de vechime in campul muncii si spor de vechime intr-o firma (mai exact fidelitate)?!!!



#14 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 March 2007 - 02:03 PM

Vezi postarearotaru.giorgiana, la Mar 7 2007, 01:47 PM, a spus:

Vezi postareageut, la Mar 7 2007, 11:22 AM, a spus:

Sporul de vechime nu are legatura cu salariul de 440 lei. Se acorda sporul oricarui angajat care are peste 3 ani vechime.

Dar exista o lege in care sa se explice clar?!!
sa se faca diferenta intre spor de vechime in campul muncii si spor de vechime intr-o firma (mai exact fidelitate)?!!!
Sporul de fidelitate se poate aplica prin contract colectiv pe unitate si este un spor suplimentar. Sporul pt vechimea in munca nu are legatura cu vechimea in unitate si esti obligat sa il dai .
iuliana



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 March 2007 - 02:08 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 7 2007, 10:48 AM, a spus:

Daca unitatea are salariati calificati incadrati cu sal.de 440 lei,atunci angajatorul are obligatia sa aplice sporul de vechime.Daca salariatul are aplicat procentul de 1,2 1,5 repectiv 2 la cei 440 lei, atuci angajatorul nu mai este obligat la plata sporului de vechime. Eu asa am inteles din noul contract de munca la nivel national, voi ce ati inteles?
Ai inteles prost. Coeficientii de ierarhizare au legatura cu calificarea in muca, cu calitatea muncii si nu afecteaza sporul de vechime. Sunt notiuni separate. Sporul de vechime se poate include in salariul negociat, adica un muncitor necalificat cu 440lei are 10% spor, deci noul sal de incadrare este 440+44, 484. Un muncitor calificat cu , cu 528 lei (adica 440 * 1.2) daca are 10% spor vechime va avea un sal de incadrare de 528+44.
Sporul de vechime se poate acorda si individualizat separat pe statul de plata. In acest caz se aplica doar la salariul realizat, nu se includ in baza de calcul concedii medicale, etc.
Problema este, oricum, intens discutata pe alte topicuri. Ar trebui sa dati cautare inainte de a formula intrebari.
iuliana



#16 rotaru.giorgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 02:43 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 7 2007, 02:03 PM, a spus:

Vezi postarearotaru.giorgiana, la Mar 7 2007, 01:47 PM, a spus:

Vezi postareageut, la Mar 7 2007, 11:22 AM, a spus:

Sporul de vechime nu are legatura cu salariul de 440 lei. Se acorda sporul oricarui angajat care are peste 3 ani vechime.

Dar exista o lege in care sa se explice clar?!!
sa se faca diferenta intre spor de vechime in campul muncii si spor de vechime intr-o firma (mai exact fidelitate)?!!!
Sporul de fidelitate se poate aplica prin contract colectiv pe unitate si este un spor suplimentar. Sporul pt vechimea in munca nu are legatura cu vechimea in unitate si esti obligat sa il dai .


eu vreau legea care mentioneaza asa ceva.
pt ca nu am gasit pe nicaieri iar la camera de munca habar nu avea nimeni, inclusiv inspectorul!!!!



#17 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 07 March 2007 - 03:16 PM

contractul colectiv de munca pentru anii 2007-2010

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 07 March 2007 - 08:30 PM

ramy



#18 rotaru.giorgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 03:28 PM

ms!!!
sa inteleg ca-i obligatoriu pt sal minim, daca sal este mai mare se poate presupune ca procentul este integrat in sal de incadrare, dar la coloana cu sporuri ce scriem?! :lostit (13):



#19 tonikuta

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 March 2007 - 07:18 PM

Vezi postarearotaru.giorgiana, la Mar 7 2007, 03:28 PM, a spus:

ms!!!
sa inteleg ca-i obligatoriu pt sal minim, daca sal este mai mare se poate presupune ca procentul este integrat in sal de incadrare, dar la coloana cu sporuri ce scriem?! :pullhair:

daca sal este mai mare se poate presupune ca sporul de vechime este inclus in salariu, dar atentie, la ITM noua ne-au cerut liste semnate de fiacre angajat in care spune ca stie ca in salariu este inclus acel spor de vechime.

si ce te faci daca angajatul nu vrea sa semneze, si vrea acel spor peste salariul pe care il are deja? (intrebare retorica). :biggrin:



#20 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 17 March 2007 - 09:04 AM

Citat din regulament:
"Mesajele.
Fiecare user este responsabil de continutul mesajelor sale.
Conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra.
Orice informatie introdusa de dumneavoastra va fi stocata in baza de date.
Nu raspudeti doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda.
Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul respectiv.
Nu se accepta abaterea de la profilul unui forum.
Evitati glumele si ghionturile amicale ce provoaca o multime de mesaje offtopic.
Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul).
Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
Nu folositi exagerat pictogramele emotive.
Pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi exclusiv functia : mesageria privata.
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte. "
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL