Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
carte de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


carte de munca

26 replies to this topic

#1 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 June 2006 - 10:53 PM

Un prieten si-a incheiat activitatea la o firma cu acordul partilor si acum asteapta emiterea deciziei si restituirea cartii de munca.

Exista un termen legal in care trebuie restituita cartea de munca?

Mai este necesara acea nota de lichidare prin care sa se ateste ca are sau nu datorii fata de firma? Cand trebuie s-o primeasca?

Cu multumiri.



#2 FARAON CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 19 June 2006 - 10:16 AM

decizia de desfacere se depune in termen de 5 zile de catre angajator la itm dupa care se opereaza in cartea de munca .Daca cartea este la angajotor (daca are drept de completare a carnetelor ) poate sa o primeasca imediat depinde de inspectorul de personal cat de rapid este daca cartea este la itm cam in 30 zile se completeaza si trebuie ridicata personal de la itm .Cat despre nota de lichidare poate o cere la noul angajator sa vada daca nu a avut datorii unde a lucrat .concluzia ar fi bine sa o ceara dar ce este important trebuie sa ceara baza de calcul cas in cazul in care beneficiaza de concediu medical la noul loc de munca este obligatorie pentru calcularea drepturilor aferente medicalelor .




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 June 2006 - 11:42 PM

chestia cu baza cas pt. eventuale concedii medicale este clar foarte utila.
dar nota de lichidare este obligatorie?
se poate trezi ulterior un fost salariat cum ca ar avea debite la lostul loc de munca de care sa nu stie? i se poate imputa ceva dupa data desfacerii contractului de munca si pe ce baza legala?



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2006 - 11:54 AM

nu stie nimeni?



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 04:33 PM

eu stiu ca nota de lichidare nu mai este obligatorie, dar unele firme o fac totusi. Obligatoriu este in schimb sa-i dai adeverinta din care sa rezulta baza de calcul pt cas si cartea de munca, este obligatoriu.
Cred ca scrie pe undeva prin codul muncii de cartea de munca, iar de adeverinta cu CAS scrie in HG 312/2006 – pentru modificarea NM de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin HG 174/2002



#6 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2006 - 04:43 PM

Am fost miercurea trecuta cu amicul la itm, am fost si ieri si azi, am identificat inspectoarea, surprinzator a fost foarte amabila, dar tot nu am rezolvat problema.

Firma nu a depus nici dupa 20 de zile decizia de incetare cu 55b la itm.

Nici nu stiu daca au emis-o sau nu.

Cartea de munca este la itm, dar nu poate fi incheiata in lipsa deciziei.

Prietenul meu nu stie ce sa mai faca.

Astept sugestii de la voi.

Cu multumiri.



#7 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 27 June 2006 - 04:48 PM

Citeaza

Firma nu a depus nici dupa 20 de zile decizia de incetare cu 55b la itm
...in lege..spune ca orice modificare survenita la contractul de munca se aduce la cunostinta ITM-ului in 5 zile....
Ciudat!!!!...i-a fost aprobata/semnata cererea de desfacere a ctr de munca cu acordul 55b???
nicol



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 04:53 PM

nu are o copie dupa cererea de incetare a contractului aprobata de patroni ? poate ca firma nu a facut inca platile pt luna resp si din cauza asta nu i s-a inchis cartea de munca. Stiu firme care platesc mai tarziu decat data lichidarii si cartea de munca o restituie mai tarziu.



#9 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 11:09 AM

mihavesa a spus:

eu stiu ca nota de lichidare nu mai este obligatorie, dar unele firme o fac totusi. Obligatoriu este in schimb sa-i dai adeverinta din care sa rezulta baza de calcul pt cas si cartea de munca, este obligatoriu.
Cred ca scrie pe undeva prin codul muncii de cartea de munca, iar de adeverinta cu CAS scrie in HG 312/2006 – pentru modificarea NM de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin HG 174/2002
Am gasit modelul de adeverinta (anexa 26), dar se refera la baza de calcul pt. contributiile la fondul de somaj.



#10 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 11:18 AM

nicoletalaz a spus:

Citeaza

Firma nu a depus nici dupa 20 de zile decizia de incetare cu 55b la itm
...in lege..spune ca orice modificare survenita la contractul de munca se aduce la cunostinta ITM-ului in 5 zile....
Ciudat!!!!...i-a fost aprobata/semnata cererea de desfacere a ctr de munca cu acordul 55b???
Chiar eu i-am facut cererea prin care solicitam acordul referitor la incetatea activitatii cu data x.

Patronul a scris pe ea "DA" si a semnat. Cererea a fost inregistrata in aceeasi zi la secretariatul societatii si el a luat o copie xerox.

Stiu ca orice modificare, in acest caz incetarea CIM, trebuie notificata ITM in termen de 5 zile, dar se pare ca angajatorii nu prea respecta acest lucru si nici inspectorii nu se grabesc sa-i amendeze pt. asta.

Am fost mirata de toleranta de care dau dovada inspectorii. Stiam ca sunt mai rai.



#11 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 11:26 AM

mihavesa a spus:

nu are o copie dupa cererea de incetare a contractului aprobata de patroni ? poate ca firma nu a facut inca platile pt luna resp si din cauza asta nu i s-a inchis cartea de munca. Stiu firme care platesc mai tarziu decat data lichidarii si cartea de munca o restituie mai tarziu.

Are o fotocopie dupa cererea aprobata si inregistrata.

Nu vad care este legatura intre neemiterea/neinregistrarea deciziei de incetare CIM si plata drepturilor salariale pt. luna respectiva.

Problema s-ar fi putut rezolva f. simplu, in opinia mea. Se emite decizie in aceeasi zi cu cererea, se inregistreaza decizia la ITM in termenul legal (5 zile), inspectorul poate incheia cartea de munca, aceasta poate fi restituita fostului salariat, iar la data stabilita pt. lichidarea drepturilor salariale, persoana se prezinta si ridica restul de bani, co neeectuat sau ce mai are de luat.

Gresesc cumva? Daca nu eu, atunci cine?



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 11:55 AM

are legatura. Unii inspectori nu opereaza cartile de munca daca nu se duce copie dupa OP de plata a comisionului si a statului, care de regula se duce dupa plata salariilor, nu este insa obligatoriu.

Ce ti-a spus acea inspectoare toleranta peste care ai dat ? Ar trebui sa faci o sesizare, o plangere.
Dar patronul cand a scris DA nu ti-a spus si cand sa vii dupa cartea de munca ?
Eu una cred ca nu are nici un interes sa nu ti-o dea, nu are ce face ea, poate doar din comoditate sa nu faca formele....

data viitoare sa-ti faci tu o copie dupa carte cand te angajezi undeva si sa ceri tu noul contract de mca ca sa previi astfel de situatii....



#13 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 July 2006 - 10:00 PM

mihavesa a spus:

Ar trebui sa faci o sesizare, o plangere.
Dar patronul cand a scris DA nu ti-a spus si cand sa vii dupa cartea de munca ?
Eu una cred ca nu are nici un interes sa nu ti-o dea, nu are ce face ea, poate doar din comoditate sa nu faca formele....

data viitoare sa-ti faci tu o copie dupa carte cand te angajezi undeva si sa ceri tu noul contract de mca ca sa previi astfel de situatii....
Cat timp trebuie sa mai asteptam pana cand sa putem face o sesizare pt. nerestituirea cartii de munca?

Discutia cu patronul nu a fost tocmai amicala, ba din contra s-a lasat cu amenintari cu procese de ambele parti (pt. motive diferite, evident).

Cand e vorba de lege, comoditatea nu este o scuza.

Si daca faceam o copie dupa cartea de munca, la ce-mi folosea?



#14 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2006 - 07:52 AM

daca aveai o copie o declarai pierduta si faceai un duplicat
cat despre sesizare.... nu stiu unde sau cum ar trebui facuta, nu poti sa o intrebi pe inspectoarea aia care spuneai tu ca a fost draguta cu tine ? din cate stiu eu reclamatiile se fac la sediul din radu voda, de unde s-au luat reg de evidenta a sal.



#15 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 03 July 2006 - 08:39 AM

maricica a spus:

mihavesa a spus:

nu are o copie dupa cererea de incetare a contractului aprobata de patroni ? poate ca firma nu a facut inca platile pt luna resp si din cauza asta nu i s-a inchis cartea de munca. Stiu firme care platesc mai tarziu decat data lichidarii si cartea de munca o restituie mai tarziu.

Are o fotocopie dupa cererea aprobata si inregistrata.


Cu acea fotocopie semnata si aprobata de patron , se putea duce angajatul la ITM si sa depuna o plangere impotriva firmei pt ca nu a depus decizia de incetare in termen . ITM era obligata sa someze firma sa depuna documentul . Inchiderea carnetului de munca se opereaza pe baza deciziei , n-are nici o legatura cu depunerea sau nedepunerea statelor de plata sau cu efectuarea platilor .



#16 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2006 - 09:40 AM

Intr-adevar:
Inspectorul de la ITM nu poate opera in cartea de munca daca n-are document - decizie de incetare a CIM. Acest document trebuie sa parvina de la SC-ul angajator semnat si stampilat de cei in drept. Nu se poate opera in cartea de munca o cerere de incetare a raporturilor de munca :shock: .
Comparativ, oricate aprobari ar avea pe ea o cerere de angajare nu poate constitui baza de inregistrare in cartea de munca.

Apoi nota de lichidare si mie mi se pare foarte utila: se poate trezi cu cine stie ca decizie de imputare si nu isi mai poate incasa restul de bani.
Declararea pierderii cartii de munca nu cred ca foloseste la nimic :? .



#17 lex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:romania

Postat 28 July 2006 - 07:46 AM

se pot gasi undeva pasii ce trebuie urmati sau care au loc dupa desfacareaCIM? cum se intocmeste demisia etc??
deci practic cartea de munca o primesti in termen de 30 zile de la desfacerea CIM, plus max 5 zile - alea de depunere a cererii de catre angajator? daca nu pot ridica personal cartea de la ITM pot lasa procura pt altcineva? se poate face o cerere pentru a urgenta treaba asta daca pleci din tara?



#18 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 November 2006 - 12:39 PM

Sa lamurim:
1. cand pleca un angajat din firma i se face decizie de incetare a CIM si nota de lichidare...conform carei legi?
2.daca angajatul pleaca in data de 30.11.2006 pot sa ma duc cu decizia la ITM sa o inregistrez in data de 20.11.2006?

Multumesc! :angry:



#19 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 November 2006 - 12:50 PM

..ii faci decizie de incetare conform Codului muncii. Este forma prin care se incheie un contract individual de munca dintre un angajat si angajator. In ceea ce priveste fisa de lichidare, cred ca aceasta este la latitudinea angajatorului, adica nu cred ca exista vreo reglementare care sa te oblige sa-i faci unui angajat nota de lichidare.


...si apoi, de ce sa inregistrezi incetarea inainte de a avea loc? Parca asa am inteles, pleaca pe 30.11 si vrei s-o inregistrezi pe 20.11...dar in 10 zile se pot intampla multe...se poate accidenta, poate lipsi..si multe, de unde stii cu ce articol o sa-i desfaci contractul? ..adica, nu vad logica...



#20 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 13 November 2006 - 12:56 PM

Din cate stiu, fara a-ti putea indica temeiul legal, camera de munca nu-ti inregistreaza decizia de incetare mai devreme de data efectiva a plecarii.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL