Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai este obligatoriu de intocmit NIR? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mai este obligatoriu de intocmit NIR?

63 replies to this topic

#1 ionutseba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 02:12 PM

Stie cineva daca mai este obligatoriu de intocmit NIR? Eu am auzit ca nu mai este obligatoriu...



#2 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 19 June 2006 - 02:17 PM

Legislatie publicata in Monitorul Oficial?!
Numarul si data actului, te rugam frumos.

mdtru



#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 June 2006 - 02:22 PM

eu stiu ca da. tu de unde ai auzit ca n-ar mai fi obligatoriu?



#4 ionutseba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 02:26 PM

michi dtru a spus:

Legislatie publicata in Monitorul Oficial?!
Numarul si data actului, te rugam frumos.

nu stiu unde a fost publicata o astfel de prevedere. am auzit la o colega de serviciu si ma gandeam ca poate stie cineva de aici de pe forum o lege care stipuleaza lispa obligativitatii NIR-ului



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 03:15 PM

chiar credeti ca ar fi posibil asa ceva ?? nu va ganditi ca NIR-ul e doc. de intrare in gestiune ?? cu ce sa-l inlocuim, ca NE TREBUIE un asemenea doc. justificativ...



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 19 June 2006 - 03:33 PM

ionutseba a spus:

Stie cineva daca mai este obligatoriu de intocmit NIR? Eu am auzit ca nu mai este obligatoriu...

Poate ai auzit ca nu mai este obligatoriu sa-l scrii pe formularul tipizat , manual . Se poate scrie direct dintr-un program , dar de facut trebuie sa-l faci .



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2006 - 04:16 PM

Sunt doar 6 cazuri in care nir-ul este obligatoriu;
In rest, înregistrarea în contabilitate se face pe baza documentului de livrare.

Extras din Omf.1850/2004:

Citeaza

NOTĂ DE RECEPȚIE ȘI CONSTATARE DE DIFERENȚE
(Cod 14-3-1A și 14-3-1/aA)  
1.
b) Se folosește ca document distinct de recepție în cazul:  
1   - bunurilor materiale cuprinse într-o factură sau aviz de însoțire, care fac parte din gestiuni diferite;  
2   - bunurilor materiale primite spre prelucrare, în custodie sau în păstrare;  
3   - bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;  
4   - bunurilor materiale care sosesc neînsoțite de documente de livrare;  
5   - bunurilor materiale care prezintă diferențe la recepție;  
6   - mărfurilor intrate în gestiunile la care evidența se ține la preț de vânzare cu amănuntul sau en gros (14-3-1/aA).  

În alte cazuri decât cele menționate la lit. b), recepția și încărcarea în gestiune, după caz, și înregistrarea în contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care însoțește transportul (factura, avizul de însoțire a mărfii, etc.).  

Asta scrie in lege.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 04:17 PM

si nu e suficient, marian ? :D



#9 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2006 - 04:40 PM

Lipsesc: materiile prime, materialele ... (stocurile in general).
Si poate mai sunt si "alte cazuri" ... ca altfel nu faceau precizarea ...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:22 PM




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 05:19 PM

am inteles ce spui, marian, dar fie doar cele 6 cazuri si tot mi se par arhisuficiente sa mentina in uz NIR-ul, asta zic :)

materiile prime si materialele sunt cuprinse in la pct. b, 2., "bunurilor materiale primite spre prelucrare" ..



#11 ionutseba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 05:54 PM

multumesc mult pestru raspunsuri

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:22 PM




#12 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 19 June 2006 - 06:20 PM

deci daca iau niste materiale de la metro.nu mai e nevoie sa le fac receptia in gestiune pe baza nir ului?



#13 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2006 - 06:20 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

materiile prime si materialele sunt cuprinse in la pct. b, 2., "bunurilor materiale primite spre prelucrare" ..
Iti spune ceva chestia de mai jos?
"8032 Valori materiale primite spre prelucrare sau reparare."

Sau, reformulez, le ce oare ca se refera fraza:

"În alte cazuri decât cele menționate la lit. b), recepția și încărcarea în gestiune, după caz, și înregistrarea în contabilitate se fac pe baza documentului de livrare care însoțește transportul (factura, avizul de însoțire a mărfii, etc.)."



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 08:58 PM

marian.apetre a spus:

Iti spune ceva chestia de mai jos?
1. ironia gratuita nu face bine nimanui; cu siguranta o formulare mai politicoasa ar fi mai bine venita ...

2. nu crezi ca pct. b.2. se refera SI la materii prime si materiale ?? ok, analogia facuta poate fi cea corecta.
DAR :
daca asta nu e mai convingatoare :
NOTA DE RECEPȚIE ȘI CONSTATARE DE DIFERENȚE
(Cod 14-3-1A și 14-3-1/aA)

1. a) Servește ca:
- document pentru recepția bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- act de proba în litigiile cu cărăușii și furnizorii, pentru diferențele constatate la recepție;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.

atunci asta ar trebui sa fie :
nu stiu cata experienta de gestiune ai, dar sa stii ca daca te-a prins garda fara nir la intrarile de materii prime, obiecte de inventar, materiale consumabile stocate si altele, chiar daca fiecare categorie e pe factura separata ... ai pus-o de-o amenda !!

pt. incarcarea in gestiune e necesar NIR fiindca :
* ne sunt necesare toate datele pe care le contine si care pot sa nu se regaseasca pe fact. fie doar pt. faptul ca delegatul de pe factura poate fi diferit de gestionar (adica soferul sa fie delegatul),
* mat. prime si nu numai ... se pot stoca si va trebui sa figureze in gestiunea cuiva, sub semnatura... daca nu fac nir cum controlez intrarile in gest. ? fact. am numai ex. albastru si ala trebuie sa stea la conta, aviz poate nu am la acea fact. ca nu e cazul... fac copie dupa factura si asta ii las gest. ca document justificativ DE INTRARE IN GESTIUNE?

eu fac nir si obiectelelor de inventar, semnat de sefu' la gestionar (daca nu am gestionar la firma, nu am activitate care sa presupuna un gestionar) si apoi bon de consum sa le dea el cand vrea si cui vrea spre folosire si asta sa se vada din acte, sa nu avem discutii ...
ca veni vb, si pt. ob. de inventar exista cont in afara bilantului (8039) ... zici ca nu se face nir la ele ... daca e pe analogii cu conturi extrabilantiere.



#15 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 19 June 2006 - 10:00 PM

Otilia,
faptul ca consideri ceea ce zice garda litera de lege, te descalifica, inseamna ca nu esti contabil! Garda de multe ori greseste, dovada si sutele de contestatii castigate de contribuabil (dar probabil ca nu sti ce sunt alea din moment ce consideri garda un fel de "guru' al cunostiintelor legislative)
- Spui ca "ai pus-o de amenda" (in baza carei legi si care articol din aceasta lege)
- Spui ca ne sunt necesare toate datele din NIR, care sunt acele date si pentru ce ne sunt necesare. La un eventual control, gestionarul trebuie sa demonstreze, ca, ceea ce este in fisa de magazie (unde exista semnatura de inregistrare a operatiunilor de intrare si iesire) exista si pe teren

felicitari marian.apetre, ai observat un lucru care nu-l vede nici chiar un "moderators". Si cand te gandesti ca aceasta prevedere este in vigoare de un an si jumatate.
Chiar sunt curios daca cineva a fost amendat pentru ca nu a intocmit NIR la materiile prime sau auxiliare.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:35 PM

dianex,
faci afirmatii hazardate in ceea ce ma priveste si numai respectul fata de forum ma opreste, deocamdata, sa-ti raspund cum ai merita. habar n-ai cine sunt, ce experienta am, daca am avut sau nu controale de la garda, chiar procese cu garda ... vorbesti in plus si asta nu te onoreaza, ci dimpotriva.

dianex a spus:

Otilia,
faptul ca consideri ceea ce zice garda litera de lege, te descalifica, inseamna ca nu esti contabil!
nu am zis ca ce zice garda e litera de lege... citeste si analizeaza mesajul in ansamblu si, poate, ai sa intelegi ... cat despre faptul ca as fi sau nu contabil, e mai bine sa te controlezi cand faci afirmatii

dianex a spus:

Garda de multe ori greseste, dovada si sutele de contestatii castigate de contribuabil (dar probabil ca nu sti ce sunt alea din moment ce consideri garda un fel de "guru' al cunostiintelor legislative
iar afirmi aiureli despre mine ...

dianex a spus:

- Spui ca "ai pus-o de amenda" (in baza carei legi si care articol din aceasta lege)
am dat extrasul de lege si lucrurile sunt similare cu dic si/sau chitanta. se lasa libertatea de nu se face chit. pt. sumele incasate care nu reprezinta venituri din exploatare si daca nu faci chit. iti aplica alin. "pt. sumele incasate ", deci in general.

dianex a spus:

- Spui ca ne sunt necesare toate datele din NIR, care sunt acele date si pentru ce ne sunt necesare. La un eventual control, gestionarul trebuie sa demonstreze, ca, ceea ce este in fisa de magazie (unde exista semnatura de inregistrare a operatiunilor de intrare si iesire) exista si pe teren
nu numai la un eventual control intrarile se verifica pe baza de nir, dar nu a fost control sa nu-mi faca verificarea intrarilor pe nir-uri. daca nu iese gestiunea nici nu e alta cale de stabilire a raspunderii pe inventar scriptic.

dianex a spus:

-  felicitari marian.apetre, ai observat un lucru care nu-l vede nici chiar un "moderators".
punctat, ca sa nu mai existe nici o indoiala ca e atac la "moderators" :shock: in 9 luni de cand te-ai inscris ai binevoit sa ne onorezi cu doar 2 mesaje, dintre care unul cu elemente ofensatoare la adresa mea... esti tare, ce sa zic...



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:42 PM

ionutseba a spus:

Stie cineva daca mai este obligatoriu de intocmit NIR? Eu am auzit ca nu mai este obligatoriu...
vad ca ulterior v-ati legat de materiale auxiliare etc., dar citind intrebarea de mai sus primul lucru care mi-a venit in minte a fost ca este vorba de receptia marfurilor, ca asta este activitatea de baza a unei firme de comert, nu sa-si cumpere pixuri sau hartie de scris pt. consumul propriu.
nu inteleg rostul acestei polemici si nici jignirile care au fost aduse unuia sau altuia din membrii acestui forum.
voi continua sa inregistrez intrarile de marfa intocmind NIR-uri si nu cred ca fac munca patriotica



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:47 PM

nicole, n-a zis nimeni ca nu se fac nir-uri la marfa, era vb de alte cazuri si eu am vb despre mat. prime, despre ob. de inventar la care consider ca trebuie facut nir, de asemenea, din motivele pe care le-am spus.

eu am vb politicos si asta se poate vedea in mesaje, dar se pare ca marian nu se poate stapani nu ironizeze pe cineva, iar dianex a fost sub orice critica la capitolul bun simt, permitandu-si afirmatii incalificabile la adresa mea... fiind atac la persoana si chiar la moderator, am dreptul sa-i si steg mesajul, dar vreau sa-l informez si pe Alex (administratorul si proprietarul site-ului) si sa vedem daca nu mai sunt necesare si alte masuri .
dupa ce ca muncim mai mult decat orice alt user si o facem pe gratis, de dragul meseriei, din solidaritate profesionala si chiar umana, dupa ce ca ne straduim cat putem mai mult sa aiba toti cei interesati un forum de specialitate functional, mai suntem jigniti si ca "moderators"... foarte frumos, asta meritam, nu -i asa ? ...



#19 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:54 PM

intrebarea a fost pusa initial la modul general si se putea intelege orice, abia ulterior s-a intrat in detalii.
si ca sa fiu sincera pana l-a capat nici eu nu fac Nir la ob. inventar sau la consumabile pt. ca practic nu le stochez. calculez uzura integral la momentul achizitiei (603=303), iar consumabilele le consider ca si consumate imediat (604=401)



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 11:03 PM

nicole, :) la firmele mai mari, cu mai multe compartimente, de regula se iau consumabile in cantitati care sa ajunga pt. o perioada mai mare de timp ceea ce poate presupune o stocare a lor si o evidenta de gestiune. la 604 e firesc sa nu faci nir.
pt. inreg. obiectelor de inventar folosim contul 303 care este un cont de stocuri (chiar daca ii faci iesire cu aceeasi data prin 603=303). intocmirea nir mi se pare cel putin prudenta daca nu si obligatorie. asta fiindca cineva trebuie sa raspunda de receptia lor si nu vb de capsatoare pe care si eu le trec direct pe 604, ci de un calculator sau componente ale lui (unitate, monitor), de imprimanta.. de mobilier, de vreun telefon mai tare, etc... de ce sa nu ai un act de receptie semnat de cineva autorizat sa raspunda de primirea lui ? asta poate stopa orice problema ulterioara pe aceasta tema.

NIR-ul "1. a) Servește ca:
- document pentru recepția bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune; "
asta e baza legala pe care mi-au invocat-o toate controalele. nici eu nu vreau sa fac acte daca nu sunt necesare, dar pt. un amarat de nir chiar nu are sens sa ajung prin tribunale cu ei ... nu merita ! am trecut prin asa ceva si cand am terminat, nici nu m-am mai putut bucura, asa nervi si stress acumulat aveam. o parte din parul meu alb e de atunci. in general, daca exista o portita cat de mica, eu ma faresc sa le-o las deschisa. contrar a ceea ce afirma cu atat tupeu dianex, am trecut prin n-spe controale si stiu f. bine ce inseamna toata plaja de la unul mai leger pana la unul rupere de oase.

in plus :
" Fișele de magazie servesc pentru evidenta cantitativă, pe feluri de stocuri," ele nu sunt doc. de intrare in gestiune, cf. legii. pe cand NIR-ul este; are si evidenta valorica a intrarilor, nu doar cea cantitativa si asta ii confera o importanta sporita fiindca gestionarul nu ia in primire cantitati fara valoare, el raspunde si de valoarea bunurilor din gestiune, nu doar de cantitatea lor, iar, spre deosebire de intrari numai pe baza de factura, aviz.., pe nir da cu subsemnatul si pt. valoare si ia cunostinta de ea in mod clar.

una peste alta, se poate polemiza fara jigniri !!!
orice om inteligent poate suporta f. bine o ironie facuta cu rost, cu bun simt si cu umor de calitate, ne putem contrazice / sustine punctele de vedere fara sa fim atacati si descalificati profesional pe motive imaginate / presupuse de unul sau altul ! pe acest forum, a fi civilizat (respectuos) este obligatoriu !! cine nu e in stare sa se comporte astfel, cu siguranta nu are loc aici. am mai avut noi "clienti" din astia si tot am rezolvat-o, intr-un fel sau altul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL