Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ce ne subapreciem valoarea profesionala???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


De ce ne subapreciem valoarea profesionala????


323 replies to this topic

Poll: Cum credeti ca ar trebui sa ne facem mai apreciati intre alte profesii (248 membri au votat)

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#281 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 15 December 2006 - 09:10 PM

Nu te supara, irinel ... adissib are pe undeva dreptate ... depinde ce "palarie" porti pe cap sau din ce unghi ataci problema din fata ta.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#282 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 15 December 2006 - 11:00 PM

[[b]size=3]Domnilor colegi,ma simt nevoit sa intervin din nou "auzind" pareri si iar pareri[/size]
1-Hai sa fim seriosi nu poate fi postat un anunt undeva ,intr-un ziar pentru un contabil sau economist ce vreti voi si care sa ceara printre alte criterii profesionale si varsta (de exemplu pana in 35 de ani! cum am gasit multe prin ziare)sau sa fie un fotomodel?Eu nu cred ca un economist nu se respecta si nu umbla ingrijit,nu cred ca despre asta e vorba!!!.Apoi un economist cu o varsta mai mare vede altfel lucrurile in practica si le judeca ,decat un economist cu cativa ani vechime.Sa fim drepti si sa judecam corect.Noi cei mai in varsta ,cel putin eu nu ma sperii ca cineva imi ia locul.Eu imi cunosc valoarea mea si stiu ce pot face.Am experenta si in productie si in servicii si in trasporturi si in costructii si in comert international,etc..Am invatat pe multi tineri si nu numai ( de altfel si mesajul meu pe acest site este sa ajut cat pot pe oricine).As vrea sa stiu si eu un economist cu 2-3 ani vechime ce experenta are in atatea domenii??Dar prin acest mesaj nu vreau sa judec pe nimeni,si nu vreau sa fiu inteles gresit.
Intrebarea pusa de mine initial si la care astept o concluzie ce mi-as dori-o mult este sa ne solidarizam mai mult in breasla noastra si sa nu acceptam cu orice suma sa tinem o contabilitate la o firma.Sa stim sa ne valorizam si valorificam tot ce stim si sa nu ne compromitem in fata oricui patronas pentru o suma derizorie.Munca nostra e ff grea si plina de mare raspundere.Aici patronii refuza sa ne aprecieze valoarea reala.Cineva spunea ca daca nu ne convine salariul ce ni-l ofera sa-l refuzam pe acel patron.Sigur asa ar fi normal,dar.... cand vezi ca el accepta pe un altul la care ii ofera un salariu cu de 2-3 ori mai mic si care ii face o varza in contabilitate.
Hai sa va spun un exemplu patit de mine acum cateva luni:
-am mers la o firma la un intrviu pentru un post de economist.Cu mine se mai prezentase alte doua persoane:una iera de profesie inginer si facuse un curs pe undeva si cealalta avea liceul de contabilitate.
Eu am ASEUL si o vechime mare-nu are sens sa ma mai laud acuma aici-de fapt nu este lauda ci este o realitate.Una voia sa tina partea de contabilitate primara si inginera nu voia decat partea sintetica(!!!)Eu???? am ramas trasnit in gandul meu si mi-am zis ce sa cer?Patroana -era o femeie m-a intrebat eu ce vreau sa tin?Si am zis eu de regula accept partea primara daca tin si partea sintetica sau numai partea sintetica.Fiecare incepuse sa se laude cu CV-ul ei.Si EU am scos din geanta CV-ul meu.A ramas uimita la citirea lui-crezand ca-voi cere nu stiu ce salariu.Pana la urma pe cine credeti ca a ales?Pe cele doua doamne!!!No coment!!!!Iata domnule care este alegerea patronilor de 2 bani?Nu valoarea ta, nu experenta ta, nu nimic decat daca ceri un salariu mai mic! De regula nu-mi place sa ma umilesc,dar sunt umilit si am fost umilit ca si in cazul povestit.Iata cat pret pun pe un economist cu experenta patronii nostri.
-patronii nu stiu ca un economist ca sa aplice corect normele si legislatia in domeniul nostru trebuie sa fie la zi cu legislatia.Cum legislatia in acest domeniu este ff stufoasa si asezata pe nisipuri miscatoare-azi este o lege si maine te scoli cu alta -trebuie sa citesti si sa recitesti mereu.Ori ei nu stiu de acest lucru.Parca unui economist ii curge legislatia in cap asa instantaneu ce este votata de Parlament sau Guvern si nu are nevoie de timp sa o studieze si rasstudieze.De cine este platit pentru timpul ce il retine cu aceasta legislatie care nu e putina si nici prea clara nu este?
Desigur este mult de spus pe acest domeniu.O sa va mai spun si alte lucruri ,dar intr-o alta interventie.
Va multumesc! si muuuult successssss!!!!

Aceasta postare a fost editata de andreipa2003: 15 December 2006 - 11:01 PM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#283 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 16 December 2006 - 12:42 AM

Am urmarit acest topic de la inceput si vad ca "se lucreaza"serios pe aici.
De ce ne subapreciem valoarea profesionala? Tocmai pt.ca nu ne-o cunoastem si,din nefericire,mai sunt printre noi destui care nu au valoare,dar cred ei ca au si se dau importanti.Acestia ne fac breasla de ras,acestia sunt cei care coboara stacheta si catre care se indreapta multi patroni "de doi bani",pentru ca cer bani putini.
Sa va spun una,ca nu va vine sa credeti : a venit la mine un domn patron,nu avea declaratii si bilanturi depuse din dec.2004(de fapt nu avea nici un bilant depus,ci numai declaratii de inactivitate,desi avea balanta cu inregistrari,altele decat subscriere de capital si chelt.de contituire).
I-am facut toate declaratiile,trei bilanturi(sincer,nu m-am omorat cu furea,avea cateva inregistrari),dar i-am cerut 1000 RON. Sa cada pe spate. De ce? pentru ca avea o baza de comparatie cu "fosta". In fine,eu nu am cedat si asta a fost,am batut palma,s-a plictisit semnand atatea pagini,dar acum vine la mine sa-i tin evidenta in continuare.
Nu pot sa va descriu cum arata dosarul de acte contabile,dar pot sa va spun ca avea in balanta ct.321 si 322(va mai amintiti de ele,nu?),6711-Cheltuieli exceptionale si,la mijl.fixe-un birou de 2 mil.lei. Contul de profit(mai precis piedere)-nu a fost inchis niciodata-3 ani la rand ct.121 era acolo,cuminte,in balanta,cu sold debitor.Ce pot sa spun? Astfel de oameni ne discrediteaza pe noi si-i fac pe cei care ar trebui sa ne aprecieze munca,sa se intrebe: o meritam,sau nu? Putem face ceva impotriva acestor persoane? Eu am ajutat si ajut intotdeauna cu placere pe cei care nu stiu-dar intreaba. Aici insa este altceva-acestia care fac astfel de prostii-sunt plini de orgolii si,culmea! sunt siguri ca sunt foarte buni si stiu ce fac. Si se supara ca noi nu-i intelegem. Iar patronul care apeleaza la ei-de unde sa stie el ca ei habar nu au,daca el are cateva clase? Nu vreau sa jignesc pe nimeni,fiecare sac are peticul lui. Iar noi,in loc sa dam mina cu mina,ne razboim intre noi. Si sa citim foarte mult,pt.ca asta este karma noastra. Ce bine ar fi daca ar merge treaba cu instinctul. Dar aici nu se pune,imi pare rau pt.dl.Adissb.



#284 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 December 2006 - 01:35 AM

Parerea mea este ca nu noi ne subapreciem valoarea ci cei pentru care lucram. Biroul Economic este considerat neproductiv de aici rezultand si motivatia unei remuneratii mai mici in comparatie cu celelalte activitati, desi rezultatul final al muncii noastre este de fapt cartea de vizita a respectivei firme in care se oglindeste de fapt toata activitatea ei . Putini sunt cei carea apreciaza aceasta munca noastra la valoarea ei reala la fel cum, cam tot putini sunt cei care apreciaza si tin cont de evaluarea profesionala. E drept ca avem acea concurenta neloiala prin asa zisii ``contabili ieftini`` si la propriu si la figurat, care acceptand un salariu mai mic sunt mana de lucru preferentiala. Si cand ii mai vezi cat de importanti si mareti se cred si ei poate habar n-au de cele mai simple inregistrari contabile, nici gand sa le mai poti pretinde legislatie la zi si alte cele. Aasta este situatia reala de azi si cred ca va mai dura pana se va putea schimba aceasta mentalitate. Ca atare va urez multe succese profesionale!



#285 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 16 December 2006 - 10:18 AM

Nu pot sa ma abtin sa nu mai adaug ceva. Stiti cine mai participa la deprecierea valorii noastre... organele de control (in genere domnii de la garda) care trateaza societatile la fel indiferent de cat de bine pusa la punct este contabilitatea... si atunci de ce domnii patroni sa plateasca mai mult un contabil bun daca va fi judecat la fel cu cel care nu are contabil de loc... sau aproape deloc (Va vorbesc din experienta personala... cand in sediul firmei unde lucrez s-a facut un control la o societatea unde stiiam f.bine cum sta evidenta-varza si mai rau) si a fost judecata putin mai bland decat atunci cand vin la firma mea pentru ca ...avem cifra mare si nu se cuvine sa plece domnii cu te miri ce amenda mica.
Atata timp cat nu vom gasi o metoda de a ne promova munca subliniind ncesitatea calitatii meseriei de contabil nu vom obtine nimic. Trebuie ca domnii patroni sa afle despre ce inseamna sa faci contabilitate de calitate si sa vada rezultatul unei astfel de munci.Deci CEREREA trebuie educata in acest spirit.
__"*"__



#286 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 December 2006 - 11:16 AM

Vezi postareairinel, la Dec 16 2006, 10:18 AM, a spus:

Deci CEREREA trebuie educata in acest spirit.

Adevar grait-ai.

E necesar sa ne educam ( ma refer la intreaga populatie) si din punct de vedere economic, si politic, si sa ne mai civilizam putin... Poate atunci lucrurile o vor lua pe un fagas normal.
Insa acesta e un lucru greu, intrucat suntem bombardati cu informatii sterile ( vezi mass media comerciala) si nu mai ramane timp pentru cizelarea noastra ca oameni.
Julia S



#287 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2006 - 11:52 AM

Ar trebui sa luam exemplu de la firma de contabilitate despre care cineva spunea ca este foarte multumita.
Pai eu nu cred ca acea firma spera sa fie mai bine reprezentata de CECCAR sau altii, nu cred ca se lamenteaza de faptul ca e lipsa de informatie, etc..
Daca fiecare l afirma lui are un om pentru relatia cu clientii, unu8l pentru starngerea de info contabile si legi si unul care opereaza in calculator, serviciile ar fi pe masura, la fel si remuneratia si satisfactia clientilor.
Consider ca aceasat intrebare nu ar trebui sa atraga PLANGERILe despre sistemul ineficient, despre legi, etc...
Asa cum eu am vazut ca o firma lua 14 mil pentru 2 extrase si 1 factura unui client sau exemplul cu firma serioasa care instiinteaza cleintul si comunica eficient cu el...asta e ce t6rebuie sa afcem. Sa incercam cu totii sa cerem mai multi bani pe servicii cu adevarat bune.
Si patronii vor plati..pentru ca patronii isi perimit tot ce isi doresc cu adevarat...Daca ei considera ca merita..ori un serviciu bun va merita tot timpul.
Ar trebui sa ne uitam la firmele ce sunt laudate de patroni...ele sunt de urmarit si de la ele trebuie invatat.
Cine se va plange ca factori exteriori sunt de vina pentru tarifele lor mici, mai bine se lasa de treaba.
Ar trebui timp pentru invatat IFRS< IAS, directive, legislatie, cod fiscal, si apoi tarife mari..Ori majoritatea invata dinmers si apoi se plang...



#288 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2006 - 12:02 PM

Lectia pe care ar trebui data patronilor fara dare de mana ar terbui sa ii lasam cu contabilii lor de 2 lei. Sa nu ne interpunem si sa ne umilim noi.
Veti vedea ca dupa primul control vor veni ei la noi cu tarife oferite mai mari...


Referitor la profesia de contabil intr-o firma (nu de conta).
Cum va explicati ca sunt multe firme...cel putin in Buc unde contabilii cu 3- 5 ani vechime castiga si 31 mil net?
Altii (stiu eu pe careva are 26 de mil ca si contabil la 25 de ani cu 2 ani juma experienta).
Concluzia? Sunt firme care apreciaza astfel de contabili.. De ce? pentru ca sunt la curent cu tot ce e nou in contabilitate...



#289 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 18 December 2006 - 08:40 AM

Irinel te-ai grabit sa dai cu parul si sa faci pe interesantul. Iti multumesc pentru "compliment" si trebuie sa fie asa daca ma gandesc cu placere la ziua primirii banilor.
Ideea de baza era ca ar fi cazul sa te gandesti daca esti sau nu facut pentru meseria asta , si sa "te simti" in cazul in care nu esti. Cei cu vechime mai mare pe forumul asta isi aduc poate aminte de mine si de cat de "supereconomist" sunt.
Sunt curios cator oameni le-ai dat un raspuns concret si corect pe forumul asta si cu ce te ocupi...
Ajutam cum / cand putem....



#290 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 18 December 2006 - 10:18 PM

eu nu cred ca sint multi contabili care au cursuri facute la Casa de Cultura. cred ca sint multi care au facut cursuri pt CAP si acum sint contabili pe la primarii - cunosc multe cazuri. cred ca sint multi care au lucrat sau lucreaza in institutii ale statului si se cred contabili - desi multi sint functionari care invirt hirtii sau chiar casieri. nu cred ca daca ai facut o facultate economica esti economist, de multe ori ajungi sa fii angajat economist si nici planul de conturi nu il stii, fara sa vorbim de principiile contabile... am vazut multe cazuri in care inginerii au invatat contabilitate, poate chiar au facut si studii economice ulterior, si au fost contabili mai buni decit absolventii de ASE. si eu tot de la o d-ra inginer am invatat si rar am vazut contabili de profesie care sa o egaleze. ce vreau sa spun cu asta? ca nu trebuie sa diferentiem pe criteriile de studii, pt ca daca au alte studii, sint buni, inteleg fenomenul contabil si nu sint doar roboti, pot oricind sa suplimenteze studiile. trebuie sa diferentiem pe criterii de competenta, cei care fac actele varza ne fac profesia de ris. un patron dezamagit va crede ca toti contabilii sint prosti.
un patron trebuie sa fie avizat cu privire cel putin la posturile bilantiere esentiale - la semnificatia lor, nu sa stie ce se inregistreaza in contul 624 de exemplu. daca d-l conta-ro este patron, ma intreb cum poate analiza situatia sa economica daca nu intelege termenii contabili de baza - profit si pierdere, dividende, buget, stoc, cash-flow?
pentru ca patronii nu sint avizati si pentru ca sint contabili priceputi care nu au notiuni de marketing - sa-si promoveze profesia si sa explice in ce consta diferenta intre neaveniti si experti - de asta sintem marginalizati. cindva, patronii vedeau in contabil o vietate semi-mistica, acum vad o ciudatenie a naturii - un contopist. singuri noi sintem de vina, pentru ca nu te poti vinde pe tine insuti daca nu vezi lumea din jur din perspectiva unei afceri - cinstite, dar afacere. daca doar ne facem bine meseria, tot saraci si necunoscuti vom muri!
Adissib are dreptate pe undeva, daca nu ai feeling poti sa tocesti toata legislatia, e ca in matematica, de unde stii ce teorema aplici ca sa rezolvi o problema de geometrie? daca nu ai viziune matematica - degeaba ai invatat sute de teoreme. la fel e si la noi - pt ca si contabilitatea e pina la urma tot o stiinta desprinsa din stiintele matematice.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 18 December 2006 - 10:25 PM




#291 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2006 - 01:15 AM

Vezi postareaiimro2003, la Dec 18 2006, 10:18 PM, a spus:

eu nu cred ca sint multi contabili care au cursuri facute la Casa de Cultura. cred ca sint multi care au facut cursuri pt CAP si acum sint contabili pe la primarii - cunosc multe cazuri. cred ca sint multi care au lucrat sau lucreaza in institutii ale statului si se cred contabili - desi multi sint functionari care invirt hirtii sau chiar casieri. nu cred ca daca ai facut o facultate economica esti economist, de multe ori ajungi sa fii angajat economist si nici planul de conturi nu il stii, fara sa vorbim de principiile contabile... am vazut multe cazuri in care inginerii au invatat contabilitate, poate chiar au facut si studii economice ulterior, si au fost contabili mai buni decit absolventii de ASE. si eu tot de la o d-ra inginer am invatat si rar am vazut contabili de profesie care sa o egaleze. ce vreau sa spun cu asta? ca nu trebuie sa diferentiem pe criteriile de studii, pt ca daca au alte studii, sint buni, inteleg fenomenul contabil si nu sint doar roboti, pot oricind sa suplimenteze studiile. trebuie sa diferentiem pe criterii de competenta, cei care fac actele varza ne fac profesia de ris. un patron dezamagit va crede ca toti contabilii sint prosti.
un patron trebuie sa fie avizat cu privire cel putin la posturile bilantiere esentiale - la semnificatia lor, nu sa stie ce se inregistreaza in contul 624 de exemplu. daca d-l conta-ro este patron, ma intreb cum poate analiza situatia sa economica daca nu intelege termenii contabili de baza - profit si pierdere, dividende, buget, stoc, cash-flow?
pentru ca patronii nu sint avizati si pentru ca sint contabili priceputi care nu au notiuni de marketing - sa-si promoveze profesia si sa explice in ce consta diferenta intre neaveniti si experti - de asta sintem marginalizati. cindva, patronii vedeau in contabil o vietate semi-mistica, acum vad o ciudatenie a naturii - un contopist. singuri noi sintem de vina, pentru ca nu te poti vinde pe tine insuti daca nu vezi lumea din jur din perspectiva unei afceri - cinstite, dar afacere. daca doar ne facem bine meseria, tot saraci si necunoscuti vom muri!
Adissib are dreptate pe undeva, daca nu ai feeling poti sa tocesti toata legislatia, e ca in matematica, de unde stii ce teorema aplici ca sa rezolvi o problema de geometrie? daca nu ai viziune matematica - degeaba ai invatat sute de teoreme. la fel e si la noi - pt ca si contabilitatea e pina la urma tot o stiinta desprinsa din stiintele matematice.

Imi pare rau dar trebuie sa te contrazic . La toate institutiile publice deci, inclusiv la primarii, exista o procedura destul de stufoasa in ceea ce priveste ocuparea unui post de contabil sau economist care, indiferent de modul de desfasurare (adica prin promovare prin examen sau concurs) , cere obligativitatea constituirii unui dosar unde obligatoriu va trebui sa fie si diploma de specialitate. Deci nu stiu unde ai putut gasi tu contabili la primarii fara studii sau cu acele ``cursuri pt. CAP``cum tu le numesti. Mai ales ca institutiile publice sunt tinta auditilor cel putin o data pe an pe toate sectoarele de activitate inclusiv pe Resurse Umane.
Iar in ceea ce priveste studiile crede-ma , oricat de bun in meserie ai putea fii, fara studii vei fii mereu in dezavantaj fata de altii care le au.Si competenta despre care tu vorbesti o poti castiga doar prin f multa munca si studii.



#292 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 19 December 2006 - 07:57 AM

Dl.adiSSb imi pare rau ca nu iti cunosc portofoliu iar referitor la cine da cu parul ai dreptul sa mai reflectezi...insa intrebarea initiala era de ce ne subapreciem valoarea profesionala? ... pentru ca unii sustin ca nu ai nevoie decat de instinct pentru a face aceasta meserie ? sau nu e asa?
__"*"__



#293 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 19 December 2006 - 08:09 AM

Dl.adiSSb imi pare rau ca nu iti cunosc portofoliu iar referitor la cine da cu parul ai dreptul sa mai reflectezi...insa intrebarea initiala era de ce ne subapreciem valoarea profesionala? ... pentru ca unii sustin ca nu ai nevoie decat de instinct pentru a face aceasta meserie ? sau nu e asa? Asta e ceia ce m-a suparat pe mine; pe tine ce te-a suparat? Eu sustin ca atata timp cat nu ne vom solidariza sa-i facem sa inteleaga pe beneficiarii serviciilor noastra ca teancurile de hartii care asteapta dimineata sa fie semnate de catre ei nu sosesc pe banda si nici nu sunt rezultatul unor instincte, noi ne certam degeaba...iar tu prin afirmatia ta esti de partea celor ce nu ne inteleg munca. Imi cer scuze daca te-am jicnit pentru ca nu te cunosc si prin urmare nu pot sa-ti contest valoarea profesionala.
__"*"__



#294 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 19 December 2006 - 06:14 PM

Iar eu sus-tin ca si limba romana trebuie aproFUNData, chiar si d-e catre contabili.
Irinel, scu-za-ma, dar nu ma-m putut aptine! Nu o lua in nume personal....

Valoarea profesionala este totusi un activ necorporal, ar trebui sa ii dam o valoare de piata traductibila si prin valoarea "brandului" nostru, a credibilitatii....chiar ma gandeam intr-o zi cum au reusit analistii astia (din ciclul "expertii afirma ca...") sa evalueze numele/marca Petrom? Ma rog...

Pe scurt: daca te subapreciezi profesional, cum vrei ca ceilalti sa iti vada justa valoare?

Poate ca si in meseria noastra ar trebui aplicata "taxarea la secunda" sau macar "taxarea a posteriori"...(nebunaticilor, la ce v-ati gandit?)...ma refer la patroneii care vin si te roaga sa refaci ce a bulibasit un "meserias" inainte; in acest caz negociezi...."ia sa vedem....hm...pe exemplul dat de o stimata colega anterior...ai n declaratii nedepuse , 2 bilanturi nefacute/nedepuse, plus munca mea atatea ore ori tariful 50 euro/ora => pretul corect (aproape) al valorii noastre profesionale. Iar ca totul sa fie f. corect, iti faci si o asigurare de raspundere profesionala pe care i-o poti arata clientului respectiv, nu?

P.S. Daca nu ii convine pretul, va ajunge iar la un "meserias" care ii face varza si....iata, ciclul se repeta.

P.P.S. Vineri am avut un conflict de idei cu directoarea mea... :biggrin: ..saraca...
O colega a fost concediata si "sefa" nu ii dadea cartea de munca (pe motive stupide, practici comuniste). Personal am luat cartea de munca (era inchisa, fata nu avea debite) si i-am dat-o ex-colegei, iar directoarea m-a avertizat ca am "trecut peste cuvantul ei in fata colegilor, am refuzat o decizie a conducerii etc".
Dragii mei, cand stiu ca am dreptate (in toate cazurile, bineinteles :thumbup: ) si vad cate un Gigel/o Mulga d-asta ajunsa pe pile General Manager care crede ca "vorbe sefului e mai presus de lege/contract" etc iau foc.
Am fost parat la actionari, la Presedintele companiei...
Am zambit si am rugat-o sa imi dea un motiv pentru care as asculta un om incompetent.
Poate maine voi fi concediat (dar ma indoiesc, ii plimb prin toate tribunalele Romaniei si CEDO), dar macar nu las orice zero sa faca parada de imbecilitate.

Totusi, am contrazis si pe Presedintele companiei (om care e si senator in Franta, are n milioane de euro in business international) anul trecut, s-a enervat (pentru ca ii explicasem corect economia de piata din Romania) dar dupa sedinta SI-A CERUT SCUZE si mi-a zis ca apreciaza un om care lupta pentru ideile si dreptatea lui.

Prefer sa ma uit in oglinda si sa vad ca am coloana vertebrala dreapta si acelasi zambet fermecator.
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#295 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 19 December 2006 - 06:22 PM

[quote name='aikido' date='Dec 19 2006, 08:14 PM' post='112629']
Iar eu sus-tin ca si limba romana trebuie aproFUNData, chiar si d-e catre contabili.
Irinel, scu-za-ma, dar nu ma-m putut aptine! Nu o lua in nume personal....

Aikido,iti multumesc,ai exprimat un of al meu care dureaza de cand intru pe forum. Din nefericire,gramatica este o materie care nu prea se mai invata pe la scoli. Mare pacat,oricum.



#296 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 December 2006 - 10:29 PM

Probabil ar trebui in index.doc sau asa ceva si pt greselile gramaticale.
Intrebare: se poate scrie cu diacritice in acest forum? Si daca da, cum? Cateodata lipsa lor poate denatura mesajul.
Julia S



#297 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 19 December 2006 - 10:34 PM

Lasa,mai bine fara diacritice,asta sa fie singura pb.,ca le intelegem noi si ne mai amuzam putin.
Ceea ce nu pot spune despre adevaratele greseli gramaticale .
Sorry,asta e :thumbup:



#298 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 December 2006 - 02:13 AM

Eu nu cred ca ne subapreciem valoarea profesionala si iata de ce:
-notarii , avocatii si altii au pus restrictii srioase pentru cei acre doresc sa patrunda in rindul lor.Cit de normale sunt respectivele restrictii nu comentam
-restrictii sunt si la contabilitate :trebuie sa fi expert sau contabil autorizat ca si cind o facultate terimnata este o scoala generala.
-peste tot numai autorizari si paraacreditari :sa conduci un compartim contabil trebuie sa ai studi superoare (legea contabilitatii), conducatorul compartimentului de protectia muncii trebuie sa aiba STUDII SUPERIOARE TEHNICE.

Asadar numai conditionari

Nu pun in discutie un anume caz particular.Personal am doua licente :economic si drept , la stat ambele.Dar nu pot sa nu remarc dezvoltarea peste limitele normale a protectionismului.

Asadar ar trebui sa fim mai uniti si sa nu mai punem astfel de probleme de subevaluare.Fiind mai uniti , inclusiv cei din domeniul RESURSELOR UMANE ,unde mai sunt INGINERI care conduc astfel de compartimente, sau unde sunt caricaturi de ingineri care au idei ca pot conduce de la o sectie de productie chiar si un compartiment contabil.Asadar sa nu ne mai vaicarim atita si sa stringem rindurile.Credeti-ma lucrez in resurse umane si stiu ce afirm...
Draghici Dan



#299 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 05 January 2007 - 12:14 PM

Aikido iti multumesc pentru cele scrise si cu care sunt de acord in totalitate.

Irinel esti utilizatorul cu numarul 107.xxx si cu 40 de posturi din care un sfert la aceasta rubrica , de ce continui sa imi dai sfaturi?? Nu mai bine ai cere ajutorul ?

Pentru a concluziona :
Contabilii sunt ca tarfele ( e plastic dar adevarat )
1.sunt cei care se vand pe 200 de euro si dorm in firma ingropati sub harti , sunt tot timpul panicati si in dorinta de a invata trucuri noi :lostit (13):
2.sunt cei care se vand foarte scump si sunt cautati tocmai pentru ca detin secretele acelei arte de a "sclipi" atunci cand trebuie :pullhair: :lnr (1):
3.sunt cei care au fost 1 sau 2 dar acum sunt cuminti , au gsit locul caldutz, castigul mediu si intra pe un forum ca acesta doar sa se amuze ... :thumbup:

...parerea mea ....
Ajutam cum / cand putem....



#300 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 January 2007 - 06:00 PM

Ma bucur de subiect...
vreau sa spun asa:
1. CECAR - in afara de numarat banii de cotizatie, si de organizat examene, ce face?
Ar trebui sa se ocupe mai serios de contabilii autorizati si de expertzii contabili. Are CECAR nevoie de bani? OK. Sa ia o contributie fixa pe an de la fiecare. Sa organizeze cursuri obligatorii in timpul anului, contra cost, si fiecare contabil autorizat si expert sa fie obligat sa participe macar la 2 astfel de cursuri (seminarii) pe an in vederea pastrarii autorizatiei sau certificatului. Companiile pentru care voi lucrati sa va plateasca cursurile astea de informarea daca vor oameni bine pregatiti.
2. Contabili, experti in Romania.
Pina sa dati vina pe patronii vostri (mare majoritate de carton saracii) organizati-va. Lucram in Ro ca timpita de una singura 6-7 companii mici acasa, in week-end, si luam mai nimic pentru asta. Nu asa se face.
O firma de contabilitate nu va fi eficienta cu un singur autorizat pe post de patron si restul ingineri sau cursuri de contabil de 3 luni. O firma de conta ar fi bine sa aiba 3 - 4 parteneri experti sau contabili autorizati. Cind ceva nou apare in legislatie ai cu cine discuta, ai cu cine te consulta. Eu ma consultam in week-end in timp ce beam o cafea cu cite o prietena tot contabila cu casa plina de hirtii.... sa ma respecte un patron pe mine, care nu ma respectam nici eu? No way!!!!
Am ocazia sa lucrez contabilitate in alta tara.... alta viata... se zice " in contabilitate nimic nu e urgent... numai la spital e urgent...." deci nu suna patronii cind le tuna lor ci in timpul programului de lucru. Se intilnesc partenerii in meetinguri de 2 ori pe saptamina discuta ce e nou, discuta ce clienti creeaza probleme( nu aduc actele la timp, nu platesc la timp).... se iau masuri, frumos, elegant. Sint site-uri unde iti pui toti dragutzii care nu platesc la timp si ii vad toate firmele de conta....
Plata? Foarte simplu: la ora. Ora lucrata de accountant, ora lucrata de administratie cu indosariat, facut copii.. etc..., ora lucrata de partener. In timpul impozitelor ( ianuarie - aprilie) ora de consultatie, care te ustura nene patronule... vrei sa fii informat? vrei sa stii ce sa faci? costa... costa al naibii!!!

Va doresc sa fiti uniti... sa nu va fie frica sa va asociati intre voi....

Cam asta. Imi doresc sa revin in Romania, imi doresc sa fac contabilitate acolo.... ma bucur ca am site-ul asta si pot sa citesc parerile voastre...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL