Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neplatitor tva catre platitor tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neplatitor tva catre platitor tva

6 replies to this topic

#1 imihaic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:ORADEA

Postat 28 June 2006 - 03:20 PM

am o societate neplatitoare de tva si una platitoare (actionariat partial comun).Cum pot justifica marfa pe care sc neplatitoare o da cu plata la vanzare sc platitoare de tva (nu vreau punct de lucru nou(multe taxe, casa de marcat si nivelul vanzarilor nu justifica cheltuiala)in magazinul acesteia.consignatia, alte metode?



#2 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 28 June 2006 - 03:41 PM

poti sa faci un proces verbal de custodie ptr justificare

Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 04:15 PM

Bine ai revenit stimate Domn, sper sa fie de bun augur.
Cu amicitie



#4 imihaic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:ORADEA

Postat 28 June 2006 - 04:18 PM

inregistrare in clasa 8 ?
si realizarea vanzarilor?
se prefera realizare castigului mai mare la sc neplatitoare de tva (actionariat comun) intrucat sunt taxe mai mici



#5 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 03 July 2006 - 09:59 PM

imihaic a spus:

inregistrare in clasa 8 ?
si realizarea vanzarilor?
se prefera realizare castigului mai mare la sc neplatitoare de tva (actionariat comun) intrucat sunt taxe mai mici

da in clasa 8
la vanzare anulezi PV si face factura soc. neplatitoare... e cam trasa de par dar se practica

lilianarodica a spus:

Bine ai revenit stimate Domn, sper sa fie de bun augur.
Cu amicitie

saru' mana si mersi ca nu am fost uitat ... am fost tot timpul aici mai mult sau mai putin, doar ca nu am mai scris mesaje si cred ca stii de ce

Numai bine !!!
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#6 imihaic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:ORADEA

Postat 04 July 2006 - 07:27 AM

am fost la finante , biroul de consultatii cu contribuabilii si acolo m-au sfatuit sa fac un contract pentru vanzare pe masura vanzarii si sa facturez marfa.
firma platitoare trece la achizitie tva neexigibil iar in momentul vanzarii este direct colectat si deci nu ar influenta societatea platitoare de tva.



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 July 2006 - 06:13 PM

Pentru Pestesa:
Sper sa va vad mai des pe Forum, sunteti o persoana agreabila si intotdeauna raspunsurile din punctul meu de vedere sunt la obiect.
Numai bine






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL