Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare depozit bancar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare depozit bancar

22 replies to this topic

#1 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 04:15 PM

la firma unde lucrez s-a facut un depozit bancar de 50.000ron pentru o luna. Cum il inregistrez in contabilitate?
Multumesc



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 June 2006 - 04:31 PM

of mama
5121.depozit=5121.cont curent




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 04:32 PM

inregistrezi in contul 508, care are doua analitice :
5081-Alte titluri de plasament(inregistrezi cv depozitului)
5088- dobanzi la obligatiuni si titluri de plasament

Monografia este urmatoarea :

5081=5121 depozit
5121=5081 lichidare depozit la termen



#4 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 07:41 PM

eu tot ca Vlad inregistrez depozitul bancar.
este mai comod....si zau daca inteleg cum un depozit poate fii titlu de plasament...

caldura nu-mi da pace.



#5 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 08:57 PM

Am considerat suma constituita ca depozit, o investitie financiara pe termen scurt cedata.
La controlul efectuat de Adm. financiara sect. 3,nu au avut nimic de obiectat.

_____________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil

PS pentru Floris : Bine ai revenit, ti-am simtit lipsa



#6 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 10:54 PM

multumesc de urare.

:lol:



#7 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2006 - 08:59 AM

Septimiu a spus:

of mama
5121.depozit=5121.cont curent

esti sigur ca asa se face o inregistrare de genul acesta?



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 June 2006 - 03:35 PM

nu-mi spune ca treci banii prin 581 sau 5125 :D



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2006 - 06:39 PM

floris a spus:

eu tot ca Vlad inregistrez depozitul bancar.
este mai comod....si zau daca inteleg cum un depozit poate fii titlu de plasament...

caldura nu-mi da pace.
Cine e Vlad?

Septimiu a spus:

nu-mi spune ca treci banii prin 581 sau 5125
de ce nu ar merge prin 581?
581=5121.ct.crt
5121.dep.=581



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 June 2006 - 08:57 PM

stici ca 581 se folosesti cand in cadrul unitatii patrimoniale pleaca banii dintr-o parte si dureaza ceva timp pana ajung in alta parte ?
adica iau bani din casa si pana ajung la banca dureaza o ora sau invers... cel putin asa vad eu functionalitatea lui 581
dar daca se constituie depoziot nici nu se simte minscarea banilor :roll:



#11 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2006 - 11:15 PM

2678 = 5121
Depozitele sunt asimilate unor imobilizari financiare. In vechiul ordin 306, se definea astfel: "4.48. - ...........La alte creante imobilizate se cuprind garantiile, depozitele si cautiunile depuse de unitate la terti. "
Similara este si definirea contului 267.
Nu-mi mai aduc bine aminte, dar parca era si o monografie veche data intr-un act normativ care zicea la fel.
Mie mi se pare firesc sa inregistram asa deoarece un depozit nu poate reprezenta o disponibilitate baneasca (asa cum este contul 5121). Pe prioada depozitului banii sunt imobilizati si la dispozitia bancii.
Legat de folosirea contului 581, parerea mea este ca trebuie folosit pentru evitarea dublarii inregistrarii. Voi exemplifica pentr ridicari/depuneri de numerar in banca. Avem doua documente de inregistrat si anume documentul primar de banca care este extrasul si documentul primar de casa care este foaia de depunere/varsamant. daca se face inregistrarea directa 5131=5311 o singura data, la unul din documente, se poate repeta inregistrarea la al doilea. Pot fi chiar persoane diferite care inregistreaza casa si banca si sa nu fie nevoie sa depinda una de inregistrarile celeilalte. Inainte de introducerea contului, greseala de dublare a noteio contabile era des intalnita. Sper ca am fost explicita.



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 July 2006 - 10:06 AM

Septimiu a spus:

stici ca 584 se folosesti cand in cadrul unitatii patrimoniale pleaca banii dintr-o parte si dureaza ceva timp pana ajung in alta parte ?
adica iau bani din casa si pana ajung la banca dureaza o ora sau invers... cel putin asa vad eu functionalitatea lui 581
dar daca se constituie depoziot nici nu se simte minscarea banilor :roll:
miscarea banilor nu o simti nici in cazul unui schimb valutar intre contul in valuta si cel in lei al firmei la cursul de licitatie al bancii respective, iar operatiunea se intampla practic instantaneu (nu dureaza o ora ca dusul la banca) si totusi se foloseste 581. argumentul tau e cam subtire.



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 July 2006 - 01:44 PM

schimbul valutar il inregistrez cu 5125 "sume in curts de decontare"
dar... fiecare face cum stie si cum a inteles ca se face :wink:

cat despre 2678 = 5121... no coment



#14 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 01:25 PM

Text extras din: Precizare 1997 - privind reflectarea în contabilitate a unor operațiuni în valută, a diferențelor de curs valutar și a altor operațiuni

2. - (2) Disponibilitățile în valută, constituite ca depozite bancare la termen, conform contractelor încheiate cu societățile bancare, se înregistrează în contul 267 "Creanțe imobilizate", analitic distinct, la cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a României, potrivit art. 1 alin. (1) din Hotărârea Guvernului nr. 155 din 29 aprilie 1997 privind efectuarea și reflectarea în contabilitate a operațiunilor în valută. Aceeași regulă se aplică și în cazul deschiderii acreditivelor în valută.
La închiderea exercițiului financiar, diferențele de curs valutar, față de data înregistrării în contabilitate a depozitului bancar în valută, se înregistrează în contul de diferențe de conversie și se reiau la deschiderea exercițiului financiar următor.
La expirarea termenului și la lichidarea depozitului bancar, înregistrarea în contabilitate se efectuează la valoarea înregistrată la data constituirii depozitului bancar
.
Este adevarat ca actul normativ este abrogat dar in practica multe din monografiile contabile abrogate se mai folosesc inca.
Faptul ca unii sunt mai tineri in meserie nu ar trebui sa ii absolve de dorinta de a cauta in loc de a face comentarii "fara comentarii", tot asa cum bunul simt ar trebui sa fie regula de baza pe forum.



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 July 2006 - 02:06 PM

ce ai scris tu se refera la valuta
noi vorbeam de lei... cred
* inca nu mi-am dat seama de ce ar trebui sa aplic o chestie abrogata si nu mi-am dat seama si care e problema daca am zis "no comment" :shock:



#16 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 04 July 2006 - 02:53 PM

Eh , tinereii astia ! N-au nimic in cap .... mama lor ! :lol:

Faceam mai deunazi comparatie intre engleza britanica veche si engleza americana ( ba chiar cea britanica contemporana ) si ma miram foarte de deosebiri . Am deschis discutia pe acest subiect cu un coleg , care si-a dat cu parerea ca , englezii si-au simplificat atat de mult vocabularul in perioada coloniala , din nevoia de a se face mai usor de intelesi de catre ceilalti .

Well ..... noi , romanii , avem o cu totul alta optica . Nu vrem sa simplificam , suntem un popor de filozofi , in consecinta vrem sa pastram lucrurile cat mai complicate cu putinta .
Cred ca asta-i si motivul pentru care buna mea nu arunca niciodata nimic , chiar daca o multime din lucrurile pastrate nu mai pot fi nici utilizate si nu-i mai sunt de folos . Cred ca nu s-ar descurca intr-o camara ordonata si care contine doar ce-i e strict necesar :lol:

Si uite cum , fara sa-mi dau seama , am inceput sa filozofez :D
Tinerii din ziua de azi ......



#17 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 09:31 PM

Aici nu este vorba de tineri si mai putin tineri ci de tinerete in meserie tradusa prin experienta. Recunosc ca am apreciat eleganta exprimarii si modul deosebit de a ma pune la punct dar crede-ma ca nu este cazul. Am argumentat in primul post de ce mi se pare corecta folosirea lui 267 (depozitul nu reprezinta o disponibilitate baneasca ci niste bani imobilizati pe care momentan nu ii poti folosi. De altfel multe banci nici nu dau extras de cont pe un alt cont "de depozit", ci pur si simplu arata iesirea banilor din cont si apoi intrarea lor la scadenta depozitului).
Septimiu, principial vorbind, depozitele in lei se inregistreaza altfel decat cele in valuta? Era o alta varianta de inregistrare si mi-am argumentat-o.
Oricum nu voi face o polemica pe tema asta si nici nu merita subiectul in sine si nici timpul meu. Daca cineva a avut ceva de invatat din asta bine, daca nu, iarasi bine. Indiferent de varsta, suntem datori sa invatam tot timpul unii de la altii si apreciez oricand sfaturi si invataturi bune. N-am sa apreciez niciodata ironia si raspunsurile de sus de genul eu stiu asta si sunt destept. Dar deja asta este off topic....



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 July 2006 - 09:35 PM

eu stiu ca poti sa iti scoti banii din depozit cand vrei si pierzi dobanda... dar poate s-au schimbat unele chestii :roll:



#19 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 12:54 AM

eu inregistrez prin 581 depozitele; iar dobanda o trec direct in 5121 cont curent



#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 04:00 PM

Cornelia Cozos a spus:

Este adevarat ca actul normativ este abrogat dar in practica multe din monografiile contabile abrogate se mai folosesc inca.
Nu pot sa ma abtin :evil: :
Este cea mai nelalocul ei remarca citita pe forum :shock: .
Iar "monografiile care se mai folosesc inca" nu sunt o baza legala.
Spre stiinta: depozitul bancar nu reprezinta o imobilizare ( nici nu poate fi vorba de o comparatie cu acreditivul) atata timp cat sumele sunt oricand disponibile. Este un "pui" al contului principal al clientului bancii, in esenta este un analitic 5121.0x. Eventual depozitul pt. scrisoarea de garantie bancara ar putea fi considerat imobilizare. De banii aia nu poti sa te atingi pana la termen :twisted: .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL