Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent,declaratia 205! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


urgent,declaratia 205!

106 replies to this topic

#21 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 02:40 PM

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine:
Includem in declaratie si impozitul retinut pentru dividendele platite persoanelor fizice nerezidente ?



#22 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 27 June 2006 - 08:05 AM

am si eu o situatie asemanatoare cu raisa....dividente aferente anului 2003, cu impozit 5% achitat in 2004, platite in 2005....le declaram cu impozit retinut 5%??? si pe alt rand in declaratie cele aferente anului 2004 cu impozit 10%?

cine stie?




#23 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:11 PM

Doamnaaa, mie nu vrea sa-mi ia de doua ori acelasi CNP, pentru dividende din ani diferiti impozitati diferit :cry: .



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:21 PM

naspa... mi-am tras un 4. :cry:

ca sa vedeti ca nu e pt. verificarea detaliata a impozitului (inreg. ca suma totala, nu da nici o cota legala), daca erau separate sumele, se vedea care din ce an (perioada) provine, dupa cota de impozit... cred ca e numai pt. cei 6,5 % .. unde e cazul.



#25 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:34 PM

M-am gandit sa trec doar sumele platite pentru 2004 in 2005 ( cu impozitul 10% ). Si eventual sa fac o rectificativa ( cu toate restantele achitate) mai tarziu... dar nu prea tarziu :D . S-o ia de buna pe care vor :twisted: .



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:37 PM

iata o f. buna solutie de criza :D , traiasca rectificativa care nu genereaza accesorii !



#27 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:52 PM

Tocmai voiam sa va intreb daca mai este valabil programul meu pt. decl 205 - instalat in 2005. Am intrat (sa nu va mai deranjez) pe mfinante... Tadaaa... kit de instalare actualizat la 23.06.2006, versiune 1.0.1. Deci termenul este 30.06 la o declaratie anuala si se face actualizare pe 23.06. :shock: . Poate ma insel eu si e vorba de altceva?



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:58 PM

nu mai am nota 4 !! :smt041 am nota 10 !!

fboji, eu am facut decl. pe 15-16 iunie si am depus-o pe 21, iar ver. 1.0.1 pe care am lucrat i-a acelasi CNP de cate ori vrem ACU' AM VERIFICAT inca o data... stiam eu ce stiam ..



#29 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 03:12 PM

Am instalat si la incarcare date da eroare: CNP eronat, inregistrare anulata . Cum spui ca ia de mai multe ori?
Am mai rulat o data si l-a luat.
Acum am alta problema: am citit atenta denumirea declaratiei. ... privind IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE ANUL 2005 nu pentru dividende platite in 2005 ! uitati-va atent!



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 03:30 PM

fboji, pusesem ordinul aici, dar e mare rau si il ai si in instr. de la programul declaratiei.

am dat cateva citate si eu, pe pag anterioara...



#31 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2006 - 07:43 PM

fboji a spus:

Acum am alta problema: am citit atenta denumirea declaratiei. ... privind IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE ANUL 2005 nu pentru dividende platite in 2005 ! uitati-va atent!

si asta nu inseamna ca se refera la div.2004 in totalitatea lor, indiferent ca au fost platite partial, total sau deloc?



#32 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 28 June 2006 - 01:12 PM

va rog sa ma ajutati cu un raspuns
decl.205 se depune si pt impozitul retinut la sursa in cazul unui contract de comision cu cu cetatean strain, platit in cursul anului 2005, dar care a fost declarat in 100
multumesc



#33 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 01:23 PM

da, trebuie completat, dar ai nr de identificare fiscala pt pers resp ? altfel nu ai cum sa-i treci cnp-ul



#34 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 28 June 2006 - 04:21 PM

astia de la admin. fin. sunt nebuni. Mi-au zis ca trebuie sa fac decl.205 pentru dividendele de pe anul 2005 chiar daca nu sunt platite,iar in lege spune clar ca se depune pentru veniturile platite in anul fiscal expirat.
Nu mai inteleg nimic. :( :cry:



#35 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 28 June 2006 - 05:50 PM

Pentru Daniel-Mircea! Da includem si pentru pers.fizice nerezidende, chear azi am depus declaratia 205 pentru admin si asociat unic nerezidend nu cu CNP ci cu NIF( a ridicat div in 2005 din profit 2004 si impozitate divid cu 10%). Spor la treaba.



#36 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 28 June 2006 - 07:32 PM

Parerea mea este ca 205 este o cheie de verificare pentru impozitul pe dividente declarat prin declaratia 100... deci... tot parerea mea este ca declaram dividentele pentru care s-a platit impozitul, chiar daca acestea au ramas la dispozitia firmei.
__"*"__



#37 DUMITRESCUGD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:BUC
  • Interests:AFACERI

Postat 29 June 2006 - 08:05 AM

Eu vad in ordinul 2017/29.12.2006 urmatoarea fraza:

Declaratia se depune, dupa cum urmeaza:
-pana la data de 30 iunie a anului curent, pentru veniturile platite in anul expirat.
.........................

Se spune cumva aici ca se depune pentru impozitul retinut chiar daca venitul nu a fost platit?

Cei de la finante nu stiu de ce apare in fiecare zi soarele si vor sa se dea profesori in completarea declaratiei?

Daca mai gaseste cineva un text mult mai explicit referitor la aceasta declaratie de caca...(scuzati cuvantul declaratie) sa ne spuna si noua, poate fi chiar si de la ...finante.
iespertu' "conteaza" (117=457analitic EU 1.000.000 eur)



#38 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 29 June 2006 - 08:33 AM

pai nu am
cum trebuie sa procedez? este vorba de un pf din china
multumesc



#39 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 29 June 2006 - 08:33 AM

Salutare tuturor.

Am si eu niste nelamuriri vis a vis de aceasta declaratie si anume:

1. Daca pentru niste dividende pentru care s-a platit integral in 2004 impozitul aferent (5%) iar o parte din aceste dividende s-au platit in 2004, o parte in 2005 si o parte in 2006 atunci ce suma sa trec in declaratia 205 pentru anul 2005?
Mentionez ca pentru anul 2004 s-a depus declaratia 205 trecandu-se la impozit intreaga suma a acestuia care s-a platit catre stat chiar daca catre beneficiari plata dividendelor s-a facut doar partial.
Nu mi se pare chiar corect sa trec in declaratia 205 pentru 2005 valoarea impozitului pe dividende platite beneficiarilor in 2005 deoarece aceasta suma este deja inclusa in suma declarata pe 2004 cand s-a si platit integral impozitul.


2. Si acum o intrebare legata de alta situatie: Daca in anul 2005 nu au existat dividende, declaratia se depune totusi pana la 30 iunie trecandu-se la sume valoarea zero?



#40 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 09:34 AM

va rog sa ma ajutati intr-o problema. ca beneficiar am o persoana nerezidenta. nu reusesc deloc sa completez corect NIF. daca stie cineva cum trebuie completat, pls raspuns.

multumiri anticipate :oops:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL