Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent,declaratia 205! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


urgent,declaratia 205!

106 replies to this topic

#41 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 11:29 AM

in primul rand trebuie sa obtii un NIF pt persoana respectiva. Pt asta trebuie sa faci un dosar, nu stiu exact ce contine, ar trebui sa te adresezi adm fin unde are firma romana sediul



#42 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 11:33 AM

1. Daca pentru niste dividende pentru care s-a platit integral in 2004 impozitul aferent (5%) iar o parte din aceste dividende s-au platit in 2004, o parte in 2005 si o parte in 2006 atunci ce suma sa trec in declaratia 205 pentru anul 2005?
Mentionez ca pentru anul 2004 s-a depus declaratia 205 trecandu-se la impozit intreaga suma a acestuia care s-a platit catre stat chiar daca catre beneficiari plata dividendelor s-a facut doar partial.
Nu mi se pare chiar corect sa trec in declaratia 205 pentru 2005 valoarea impozitului pe dividende platite beneficiarilor in 2005 deoarece aceasta suma este deja inclusa in suma declarata pe 2004 cand s-a si platit integral impozitul.


2. Si acum o intrebare legata de alta situatie: Daca in anul 2005 nu au existat dividende, declaratia se depune totusi pana la 30 iunie trecandu-se la sume valoarea zero?


Raspunsuri :

1. de obicei in decl 205cpt 2005 se trec dividendele distribuite in cursul anului 2005

2. nu se depune pe zero, nu se depune deloc




#43 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 June 2006 - 02:40 PM

pana la sfarsitul lui iunie se depune decl. 205 pentru divid anul 2004(impozitate si ridicate in 2005) sau pentru cele din 2005 (impozitate in 2006)



#44 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2006 - 03:51 PM

pentru cele ridicate in 2005
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#45 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 June 2006 - 04:11 PM

multumesc

dar daca nu am ridicat divid, tot trebuie sa depun declaratia?



#46 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 04:15 PM

De ce nu vreti sa cititi nimic si asteptati totul de la Forum? Am sa incalc regulamentul cerand scuze si voi scrie cu litere mari

DECALARATIE INFORMATIVA
PRIVIND IMPOZITUL RETINUT PE VENITURILE CU REGIM DE RETINERE LA SURSA, PE BENEFICIARI DE VENIT ANUL 2005

Clar? s-a lamurit tot poporul?

___________________________________________
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#47 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 June 2006 - 04:16 PM

da....nu eram sigura...multumesc



#48 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 06:53 PM

buna ziua, va rog mult sa ma lamuriti in legatura cu declaratia 205,nu am mai depus asa ceva pana acum. O firma a avut create dividende la sfarsitul anului 2004, am platit impozitul pe dividende in dec.2005 si dividendele tot in dec.2005.La sfarsitul anului 2005 nu am mai creat dividende.Trebuie sa depun declaratia 205 pana la 30.06.2006? Multumesc mult



#49 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 07:01 PM

Da, trebuie sa depui declaratia 205 pana maine 30.06.2006, pentru dividendele platite in anul 2005 (aferente anului 2004).



#50 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 08:14 PM

lilianarodica nu ar trebui sa fii asa suparata. Rolul forumului este sa ne clarificam nedumeririle si sa ne asiguram prin discutii ca am inteles si interpretat corect ceea ce am citit. De altfel eu inteleg din denumirea declaratiei ca declar integral dividendele repartizate si impozitul calculat chiar daca nu au fost platite catre asociati. Insa la Admin Fin Sect 3 s-a spus ca trebuiesc declarate numai cele care au fost efectiv platite catre asociati in 2005 pt ca pe ei ii intereseaza veniturile efective ale acestora din 2005. Restul dividendelor repartizate din 2004 dar neplatite in 2005 ce se vor plati in urmatorii ani de vor declara in 205 aferenta anilor respectivi. Vi se pare corect?



#51 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 June 2006 - 10:11 PM

mi se pare ca daca nu ai luatr dividende inseamna ca nu ai avut venituri din dividende



#52 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 11:56 PM

De acord Septimiu, insa atunci cum ramane cu ce se intelege din denumirea Decl 205?



#53 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2006 - 06:54 AM

Eu inteleg asa lucrurile. Legea 31/1990 imi spune ca trebuie sa platesc dividendele repartizate in termen de 8 luni de la depunerea bilantului, daca nu societatea va fi penalizata. Soc. nu are fonduri banesti sa distribuie dividendele (in cazul SA este mai complicat dar la o microintreprindere cu un asociat mai merge). Deci eu ca sa respect cat de cat legea pana la 25 decembrie an n voi plati doar impozitul aferent dividendelor repartizate in anul n-1, nu platesc dividendele nete sau societatea face un contract de imprumut cu actionarul pentru dividendele lasate la dispozitia societatii (in contract se poate/nu se poate stipula dobanda la imprumut ), trec impozitul aferent acestora in D 100 pe luna noiembrie an n si fac D 205 in anul n+1 ptr.anul n.Sper sa nu ma dea afara patronul pentru logica mea !!!!!!!!!!!!



#54 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 30 June 2006 - 07:37 AM

Iata ce precizeaza Ordinul 2017/29.12.2005 referitor la Declaratia 205:
-declaratia se depune pana la 30 iunie a anului curent, pentru veniturile platite in anul fiscal expirat;
- ... col. 1 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se numele si prenumele persoanelor fizice carora li s-au efectuat plati in cursul anului fiscal;
- col. 3 - se inscrie suma reprezentand totalul venitului impozabil/castigurilor realizate de fiecare beneficiar de venit, intr-un an fiscal;
- col. 4 - se inscrie suma reprezentand totalul impozitului pe venit calculat si retinut cu ocazia platilor efectuate in cursul anului pentru fiecare beneficiar de venit.
mdtru



#55 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 June 2006 - 07:49 AM

deci e clar



#56 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2006 - 09:01 AM

da, mie una mi se pare corect.
Prin aceste declaratii noi evidentiem ce AR TREBUI sa platim, nu ce am platit. Declaratiile nu au legatura cu platile.
Spre ex, daca intr-o luna constitui imp pe salarii (impozitul tot cu retinere la sursa), dar nu il platesc, ce fac ? il declar in luna in care il platesc ? Nu, il declar in luna in care il constitui.

In conta, una e constituitul si alta este plata. Sunt doua momente diferite care se evidentiaza diferit.



#57 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2006 - 12:58 PM

Se pare ca tot nu avem o parere unanima. Inclin sa-i dau dreptate lui Septimiu atunci cand citesc instructiunile de completare si gasesc cuvantul "platit" insa din denumirea declaratiei si din explicatia despre cum completam col. 3 "se inscrie suma reprezentand totalul venitului impozabil/castigurilor realizate de fiecare beneficiar de venit, intr-un an fiscal" inclin sa cred ca este vorba de totalul dividendelor repartizate chiar daca nu au fost si platite pt ca ele reprezinta "totalul venitului impozabil" sau "castig realizat". Oricum mi se pare ca instructiunile de completare a col. 1 se contrazic cu cele pt col. 3 care nu au nici o legatura cu sumele din col. 4 care ar putea fi si 0 daca, conform opiniei lui Septimiu, trecem dividendele repartizate in 2003 si platite in 2005 pt care s-a platit impozitul in 2004. Este o parere. Opinia voastra care este?



#58 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2006 - 01:28 PM

Parerea mea?

Daca se declara cu D205 doar dividende PLATITE si impozitul aferent LOR iese o mare aiureala : nu se mai mentine corelatia cu D100 a platitorului.

Incurca tocmai detalierea din coloana 4 a declaratiei. De ce trebuia mentionat totalul impozitului retinut cu ocazia platilor? Si plata de pana la 31.12 daca nu exista ocazia platilor? Va apare o diferenta de impozit retinut/ platit.

E cert o baza de date centralizata pentru veniturile persoanelor fizice :twisted:. De-aia este informativa si nu fiscala :D .



#59 adrianol77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2006 - 10:01 AM

Ne amendeaza ...rau daca depasim termenul de 30 iunie??



#60 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 July 2006 - 10:07 AM

pai ... deja a trecut... oricum aflii :D






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL