Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dupa examen 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dupa examen 2006

283 replies to this topic

#1 ileea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 04:15 PM

Cum vi s-a parut examenul?
[/b]



#2 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 04:27 PM

Din fericire nu ne-a .... asa cum ne-ai prezis. Noua nu ne pare rau, tie???
Toate cele bune si bafta tuturor si maine.




#3 Talisman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 July 2006 - 04:30 PM

N-a fost chiar rau, dar au dat niste chestii care nu erau in cartea de grile... Plus ca ponderea si notarea..., ne cam dezavantajeaza...
Ma rog... sa vedem maine cum ne-o fi norocul.



#4 adancovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 July 2006 - 05:35 PM

:shock: cam nasol...
bafta multa tuturor.



#5 ela s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 05:41 PM

Eu zic ca notarea nu o sa fie f riguroasa, ei nu trebuie sa taie la sange pt ca nu e concurenta.

Eu am avut subiectul 2. Au fost si dragute si urate.
M-a cam prins la conta la probleme, dar la fiscalitate si drept a fost bine.
Si mie mi-e cam frica de notare, dar nu cred ca principiul lor e sa taie si sa spanzure.

Bafta maine!
Deja sunt franta.



#6 BDANAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:IASI
  • Interests:ctb, foto, pict, info

Postat 01 July 2006 - 06:34 PM

Eu am avut grila 5. Sincer putea fi si mai rau mai ales ca dupa problema 400 la conta nu am mai apucat sa vad ce si cum :(. In fine va urez multa multa bafta si maine la partea a doua si rugati-va sa nu fie caldura mare! Vor fi 4+1 ore din cate am auzit.

Apropo la grila 5 fiscalitate are cineva solutiile la problemele de logica? Pe mine m au incurcat destul ca sa nu fiu sigur pe raspuns.



#7 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 01 July 2006 - 06:36 PM

Servus A avut cineva azi subiectul 5? La fiscalitate la judecata am o curiozitate la V si VI...daca isi mai are rostul acum...in rest a fost OK la noi, cu toate ca au depasit putin cu unele zona cartii de grile.
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#8 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 01 July 2006 - 06:43 PM

BDANAE, ce coincidenta...Eu la reprezentantul fiscal contrib mare, la V am zis, dupa indelungi deliberari, ca organul competent e Admin Sect 1, unde isi are sediul SC ALT, iar la VI ca acea contestatie va fi rezolvata de ANAF, care e superior ierarhic si cu atributii de rezolvare fiscala si a problemelor legate de vama, care tot de fiscalitate tin. nu stiu daca acum am fost prea clara, sunt cam obosita si mi-e gandul sa mai ingras putin porushorul pt maine.Pastram legatura pt detalii
Bafta tuturor
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#9 tavi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 July 2006 - 06:48 PM

Au fost cam 50% grilele la prima vedere. Cel putin eu am invatat dupa cartea din 2005 si nu am avut niste grile. Am avut subiectul 1. A fost relativ binisor, cred! :roll: Bafta maine!



#10 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 07:04 PM

Eu tot 5 am fost si din practica, caci acolo unde lucrez eu am deschis de curand o banca stiu ca bancile raporteaza la DGAMC, eu personal am inscris-o cu toate ca nu indeplinea conditiile de mare contribuabil, asa mi-au spus de la fisc ca societatile bancare apartin de DGAMC



#11 Lia Oberofer

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 July 2006 - 07:04 PM

Lia Oberofer a spus:

salutare la toata lumea! si la Alba Iulia s-a terminat examenul pentru ziua de astazi. Cu bune cu rele am parcurs jumatate din drum. Sa speram ca va fi bine ......(pana) la final. Eu am avut subiectul 3 si din cate am realizat cam multe nu au fost din carte. Cu dreptul a mers bine dar celelalte au ridicat ceva probleme.
Dar pana maine nici nu mai vreau sa mai aud de ceva, poate chiar inainte de culcare ma mai uit putin peste ele, dar in rest, ......nu cred ca mai are sens.

Bafta multa tuturor si sa speram ca ne auzim si maine.


Apropos, stie ceneva care este punctajul? Ca nu imi aduc aminte sa ni-l fi spus si noua.




#12 BDANAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:IASI
  • Interests:ctb, foto, pict, info

Postat 01 July 2006 - 07:24 PM

foxxy a spus:

BDANAE, ce coincidenta...Eu la reprezentantul fiscal contrib mare, la V am zis, dupa indelungi deliberari, ca organul competent e Admin Sect 1, unde isi are sediul SC ALT, iar la VI ca acea contestatie va fi rezolvata de ANAF, care e superior ierarhic si cu atributii de rezolvare fiscala si a problemelor legate de vama, care tot de fiscalitate tin. nu stiu daca acum am fost prea clara, sunt cam obosita si mi-e gandul sa mai ingras putin porushorul pt maine.Pastram legatura pt detalii
Bafta tuturor

E clar ca vor fi atatea raspunsuri cate grile de 5 au fost :(( . Eu am raspuns AFP sector 3 si Directia Vamilor care a emis acea declaratie.
Daca ulterior firma nu e multumita de rapsunsul la contestatie se merge mai sus. Cert e ca nu pot fi toate raspunsurile corecte. Eposibil sa fi gresit eu, cine stie?! Oricum nimeni pana acum nu mi a dat un raspuns sigur. A fost "bafta" celor de la grila 5.



#13 alexandru_dumytru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:dambovita

Postat 01 July 2006 - 07:46 PM

daca la finalul examenului, la locatiile unde a avut loc, au fost afisate raspunsurile corecte la textele grila, asa cum se procedeaza de obicei?
la Targoviste, nu! :roll:



#14 alexandru_dumytru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:dambovita

Postat 01 July 2006 - 08:08 PM

ileea a spus:

Cum vi s-a parut examenul?
[/b]
fata de cele anterioare, extrem de dificil, si nu inteleg de ce pentru ca este un examen de admitere iar finalitatea o sa fie dupa 3 ani, dupa efectuarea stagiului.



#15 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 July 2006 - 08:31 PM

eu am fost nr.3....comisia nu a fost asa aspra dar studiile de caz cel putin 2 la fiscalitate nu se regaseau in carte.Ca sa nu mai vorbim si de grile....si acolo erau "noutati" :cry: .....a mai avut cineva nr.meu? ce a scris la ultimul studiu de caz la fiscalitate? dar la cel cu indemnizatia bruta a presedintelui asociatiei de proprietari? eu am scris ca se retine 6.5% sanatate si 10% impozit pe venit(fiind conventie civila....m-am gandit ca presedintele asociatiei nu poate fi incadrat in baza unui contract individula de munca).....sa speram ca maine va fi mai usor...sau cel putin ca astazi :) ........
P.S: are cineva rezolvarea completa a problemelor la evaluare?????



#16 CAMPAN VALENTINA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti,str.Trapezului nr.2, bl M6, ap.257, sector 3

Postat 01 July 2006 - 09:30 PM

Eu am avut varianta 1. Sper sa iau nota de trecere dar mi-e un pic groaza pt maine. Oricum chiar daca e sa nu fiu admisa mi-a folosit acest examen ca experienta pt ca voi stii la anul ce am de facut, cit e de invatat, care sunt variantele de corectare etc. Caci voi reveni la anul mai pregatita nu scapa CECCR-ul de mine. Multumesc tuturor colegilor care au scris rezolvarile la subiecte , pupici pe obrajori !
IMI PLACE CONTABILITATEA !



#17 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 July 2006 - 09:37 PM

Si eu dorec sa multumesc TUTUROR care au postat rezolvarile precum si acestui site si forum pe care am citit dezbaterile....



#18 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 02 July 2006 - 03:29 PM

A trecut si ziua de duminica....si eu am avut sambata varianta 3..cam nasoale la fiscalitate.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#19 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2006 - 04:20 PM

Si eu multumesc celor care au postat /au trimis pe e-mail/au discutat pe acest forum ,a trecut si duminica .............a trecut si examenul asta!
Cu ce rezultate ramine de vazut!

Daca nu am luat ,asta este, experienta este utila pentru sesiunea viitoare de examene,trebuie sa vedem cind?(eu vb in nume personal cu daca nu am luat ,ptr ca incerc sa vad ce am facut si ce nu ,ce trebuia sa fac,si asa mai departe)

Impresia mea este ca s-a pus accent pe cursuri ,concluzia: cine a fost la cursuri a avut mai multe sanse ptr ca daca faceai cit s-a predat la cursuri intrarea este asigurata.

A doua impresie intre cartea de grile editia 2005 si editia 2006,sunt diferente ,pe care eu le-am sesizat la examen,am avut macar citeva grile de care nu am auzit.

Am fost nr 3 sambata si 4 duminica

Ce stiti de afisarea macar a grilelor ca sa vedem ce am facut?Macar partial ptr ca intervin studiile de caz si jumatate din nota este reprezentata de raspunsurile la studiile de caz



#20 alexandru_dumytru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:dambovita

Postat 02 July 2006 - 04:33 PM

tat. a spus:

Si eu multumesc celor care au postat /au trimis pe e-mail/au discutat pe acest forum ,a trecut si duminica .............a trecut si examenul asta!
Cu ce rezultate ramine de vazut!

Daca nu am luat ,asta este, experienta este utila pentru sesiunea viitoare de examene,trebuie sa vedem cind?(eu vb in nume personal cu daca nu am luat ,ptr ca incerc sa vad ce am facut si ce nu ,ce trebuia sa fac,si asa mai departe)

Impresia mea este ca s-a pus accent pe cursuri ,concluzia: cine a fost la cursuri a avut mai multe sanse ptr  ca daca faceai cit s-a predat la cursuri  intrarea este asigurata.

A doua impresie intre cartea de grile editia 2005 si editia 2006,sunt diferente ,pe care eu le-am sesizat la examen,am avut macar citeva grile de care nu am auzit.

Am fost nr 3 sambata si 4 duminica

Ce stiti de afisarea macar a grilelor ca sa vedem ce am facut?Macar partial ptr ca intervin studiile de caz si jumatate din nota este reprezentata de raspunsurile la studiile de caz
daca auzi ceva spune-mi si mie, ma intereseaza cele de ieri, astazi a fost mai lejer.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL