Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
problema cu un dvi va rog ajutati-ma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


problema cu un dvi va rog ajutati-ma

4 replies to this topic

#1 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 04 July 2006 - 09:27 AM

am o problema cu un dvi nu stiu exact cum sa-l prind in conta la ce valoare mai exact
arata asa

semiremorca 9000 eur*3.4766=31289 (exact suma ce am platit-o pe baza fact.proforme)
valoare statistica 32332 (formata din 31289+1043). la acest 1043 nu am decont de chelt, nu am delegatie, nu am nimic .

baza pt tva 33180.67 adica val.catalog 9544 eur (tva 6304)

la ce valoare sa prind semiremorca tinand cont ca nu am nici o baza la cei 1043 ron
multumesc pt ajutor



#2 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 July 2006 - 09:38 AM

presupunind ca "valoarea statistica" este valoarea la care vama iti calculeaza taxele si tva, respectiva remorca iti intra in patrimoniu la pretul de achizitie... si nu valoarea statistica. Si pretul de achizitie este format din pretul din DVI ori curs valutar plus transport, plus taxa vamala, comision, asigurare, etc.

parerea mea :)




#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 04 July 2006 - 09:46 AM

Pretul de achizitie este cel din factura externa x cursul
Valoare de intrare = pret de achizitie + transport + taxe si comisioane vamale si ce-o mai fi ......



#4 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 04 July 2006 - 09:54 AM

si atunci este in regula sa prind in conta doar "partial" din dvi respectiv cei 9000 eur din fact externa si tva pe care l-am platit si sa ignor suma de 1043 ron la care nu am documente
multumesc



#5 DaviD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 04 July 2006 - 11:55 AM

banuiesc ca cei 1043 ron sunt accize.
uita-te cu atentie la detalierea de pe dvi.
valoarea de catalog e data de suma de pe dvi cu codul 010 impartita la cursul de schimb de pe dvi.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL