Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract de munca

7 replies to this topic

#1 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 July 2006 - 03:03 PM

cineva si-a deschis o firma de curand si este un singur angajat (administratorul)care vrea sa-si bage cartea de munca iar pe contact.salariul sa fie cam de 150ron.
intrebarea mea este ce functie sa-i treaca pe carte,avand in vedere ca nu are o diploma de liceu si tinand cont ca este administ.firmei.
nu am lucrat cu asa ceva pana acum si nu stiu ce sa-i raspund,tocmai de aceea poate ma ajuta cineva in aceasta problema.

multumesc



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2006 - 05:42 PM

administrator




#3 dorina moisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 July 2006 - 07:48 PM

Daca e asociat unic nu poate sa-si faca contract de munca trebuie sa-si faca contract de asigurare la Casa de pensii, iar pentru salariu de 150ron nu se poate nici in cazul in care sunt mai multi asociati pentru ca pt o jumatate de norma suma este mai mare( vezi salariu minim garantat)
Ca functie nu e nici o problema ca administrator nu sunt conditii restrictive



#4 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2006 - 07:53 AM

Dorina,am vrut sa spun 1500 ron pe carte .
deci sa inteleg ca pe cartea de munca ii poate trece administrator si ca trebuie sa-si faca contract de asigurare la casa de pensii,avand in vedere ca este asociat unic,iar sal de mai sus este ok
ai idee unde vine casa de pensii a Sect.3 si ce acte ii trebuie pt depunerea acestui contract?
si cum pot intra in posesia acestui formular?



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 07 July 2006 - 10:39 AM

casa de pensii a intregului bucuresti este pe calea vitan
pe linia lui 123 si 124, o statie inainte de mall vitan cum mergi de la unirea catre mall.



#6 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2006 - 12:50 PM

merci Andreea



#7 cc&ap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2006 - 02:02 PM

trebuie sa-si fac contract cu casa de pensii doar daca este asociat unic, caz in care nu o sa mai scrie nimic in cartea de munca, neputindu-se angaja in propria firma.
Daca sunt mai multi asociati( sau el este doar administrator nu si asociat) atunci isi inregistreaza contractul de munca la Cam.de munca cu ce sal vrea (min. 370) si functia administrator



#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2006 - 02:25 PM

violeta S a spus:

Dorina,am vrut sa spun 1500 ron pe carte .
deci sa inteleg ca pe cartea de munca ii poate trece administrator si ca trebuie sa-si faca contract  de asigurare la casa de pensii,avand in vedere ca este asociat unic,iar sal de mai sus este ok
ai idee unde vine casa de pensii a Sect.3 si ce acte ii trebuie  pt depunerea acestui contract?  
si cum pot intra in posesia acestui formular?
Stai ca nu e chiar asa simplu!
1. Daca vrea sa aibe carte de munca, adica sa fie angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, numeste ( el fiind si administratorul firmei) pe cineva cu delegatie din partea firmei - cu acesta semneaza contractul de munca. Pe contract trebuie trecut codul ocupatiei, nu pur si simplu ce o fi!
Si apoi cu actele firmei trebuie sa deschida dosar la ITM ca angajator, la inspectorul la care va fi repartizat.
Si apoi luna de luna va merge cu statele si declaratii de salarii in o gramada de locuri :? . Dar scapa de grija contractului la sanatate, la casa de pensii. ( cam putine avantaje dupa cate hartii o sa fie de facut).
2. Daca isi face contract direct la Casa de pensii nu va avea carte de munca si cand i-o trebui un credit... Plus ca atunci trebuie sa-si faca si la sanatate contract...
Chichite sunt destule, asteapta si alte idei :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL