Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TOT FACTURA DE EXPORT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TOT FACTURA DE EXPORT

3 replies to this topic

#1 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 07 July 2006 - 07:43 AM

Buna dimineatza,
Am si eu cateva nelamuriri privind inregistrarea in conta a actelor de exp:
s-a emis o proforma catre un partener extern astfel incat acesta sa achite o parte din obligatii.
Mai trebuie sa emit si o alta factura de data asta asa numita INVOICE pe aceeasi valoare dupa care cei din conta noastra sa se poata scadea?care e modul de lucru in aceasta sit?
Dupa ce s-a emis aceasta PROFORMA a avut loc un export faptic, cu livrari de produse ptr care s-a emis logic, o factura externa (INVOICE) in cazul careia s-a avut in vedere faptul ca prin PROFORMA respectiva partenerul extern achitase ceva din valoarea produselor livrate ulterior.
Cum regularizam sumele?
va rog un raspuns urgent si detaliat
Multumesc



#2 CARMENCITTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 July 2006 - 07:59 AM

Pentru factura Proforma emisa la incasarea avansului , nu mai trebuie emisa nici o alta factura tinand cont ca ea este urmata de un export definitiv , cu invoice-ul aferent.Serveste numai ca document justificativ de incasare a avansului .
-Pentru Invoice-ul exportului definitiv, se taie evident o fatura in lei la cursul zilei .
Contarile ar fi cam astea :
1) Incasare avans:
5124=419

2)-exportul insotit de factura in lei
4111=7xx
3)regularizare avans
419=4111

-diferenta de curs aferenta avansului :

665=419 -daca este diferenta negativa
419=765 daca diferenta este pozitiva


Cam asta ar fi




#3 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 07 July 2006 - 08:18 AM

Multumesc ptr raspuns
o precizare
Factura aceea proforma a fost pe o anumita valoare,mai mult de 50% din val comanda, cum a fost intelegerea
suma:11.989 EURO, val totala comanda 23.023EURO
s-a facut un export ulterior in care s-au livrat efectiv cateva din piesele pe care se percepuse avans.
S-a incasat avans si ptr niste piese car nu au fost inca executate
la intocmirea facturii externe ptr piesele efectiv livrate s-a avut in vederea faptul ca prin avans se incasase o parte din valoarea acestor piese suma evidentiata in factura (INVOICE)
ei, in ac situatie cum se procedeaza mai departe?
Rog un raspuns urgent



#4 LianaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 July 2006 - 10:32 PM

Iti inchizi avansul 419 = 4111 proportional cu cat a reprezentat avansul din cat ai livrat tu efectiv. Ex ai livrat de 15.000 Eur rezulta
419 = 4111 15.000 * (11.989/23.023) = 7.811 eur si diferentele de curs aferente






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL