Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diurna

7 replies to this topic

#1 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 July 2006 - 07:09 AM

ca administrator poti sa ai diurna mai mare de 35 euro pe zi(deplasare Franta).
va rog sa ma ajutati si pe mine ,el spune ca are dreptul.



#2 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 10 July 2006 - 08:14 AM

35 euro/zi este diurna deductibila.Peste acest nivel este cheltuiala nedeductibila.

maria



#3 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 10 July 2006 - 09:57 AM

eu stiu ca daca societatea are profit in exercitiu curent sau antecedent si societatea are capital integral privat, atunci poate lua diurna cit hotaraste administratorul, deci si peste diurna stabilita la nivelul societatilor cu capital de stat.



#4 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 10 July 2006 - 12:09 PM

In legea in care sunt prevazute diurnele acordate (nu am acces la program legislativ si nu mai stiu nr.) se precizeaza ca pentru deplasari administratorul va deconta doar transportul si cazarea si nu are dreptul la diurna.



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 01:10 PM

eu stiu ca asta este valabila doar pentru asociat unic nu si pentru administrator



#6 moisei

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:noutati legislative

Postat 10 July 2006 - 01:39 PM

HG 518 / 1995 privind deplasarile in strainatate

si :
Codul fiscal:
3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
B) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenți. Cheltuielile de transport, cazare și indemnizația acordată salariaților, în cazul contribuabilului care realizează pierdere în exercițiul curent și/sau din anii precedenți, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;



#7 alinaghisoiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 10 July 2006 - 04:50 PM

"violeta S" a spus:

ca administrator poti sa ai diurna mai mare de 35 euro pe zi(deplasare Franta).
va rog sa ma ajutati si pe mine ,el spune ca are dreptul.


buna am si eu o intrebare.vad ca ai legatura cu delegatii in franta, spune-mi te rog pt cei din firma ta care au fost in franta ce acte au fost necesare? :D
alina



#8 Florian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2006 - 12:51 AM

Buna. Va rog am si eu o intrebare (nu lucrez in domeniu :) ).
In cazul firmelor private care trimit personal in strainatate, diurna alocata este cea specificata de legea 518/1995 (la zi HO 1.162 din 23 iulie 2004), la modul ca diurna poate fi de pana 2.5 ori mai mare decat plafonul stabilit de lege dc firma are profit? ...asta am inteles pana acum din ce am citit...insa aceasta diurna poate sa fie mai mica decat valoarea stabilita de ultima modificare adusa legii si publicata in M.Of. nr. 695/2 aug. 2004??? Sau daca legea prevede un prag minim atunci institutiile private (firmele) trebuie sa acorde aceasta diurna specificata de lege sau mai mare dc firma are profit?
Vreau sa stiu dc o firma poate (are dreptul de a) acorda pt angajatii trimisi in strainate o diurna mai mica decat spune legea?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL