Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu lauzie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu lauzie

4 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 January 2005 - 05:08 PM

Am si eu o nelamurire: am auzit ca o lauza, poate sta in concediu max 126 de zile. Dupa aceea, daca vrea, face cerere de intrare in concediu ingrijire copil pana la 2 ani.
Pentru concediul de lauzie tb sa aduca certificat medical si i se acorda procentul inscris pe spate (ex. 85%)? Inregistrarile si darile sunt aceleasi ca la concediul medical de boala?
Va multumesc!



#2 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 13 January 2005 - 05:20 PM

concediu pre si posnatal este in total 126 zile .in cocediul de crestere copil se intra dupa cel putin 42 zile concediul postnatal.
baza de calcul : 85% din media salariilor din ultimele 6 luni
nu se retine nimic ,iar sanatatea se calc astfel( 2*mediu brut*6.5%)/zile lucratoare in luna)totul * nr zile concediu medical si se retine din cas

s-a mai discutat subiectul pe form cauta concediu medical sau concediu crestere copil.




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 January 2005 - 05:24 PM

multumesc!
am cautat, dar nu am gasit, ca daca gaseam nu mai intrebam



#4 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 14 January 2005 - 10:09 AM

ai inteles ce ti-am scris? daca mai ai intrebari le astept, eu am 2 cazuri de concediu pt care recuperez sumele de la buget daca te mai pot ajut o fac cu placere.



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 January 2005 - 10:45 PM

da, multumesc!
a avut si mama un caz prin aug 2003. voiam sa fiu sigura ca nu s-au schimbat prea multe in legislatie. nu am acces la MO, din pacate, decat pe superlex, unde nu este updatat.
merci mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL