Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU DE ODIHNA! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU DE ODIHNA!

10 replies to this topic

#1 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 July 2006 - 09:58 AM

BUNA ZIUA, TUTUROR!
EXISTA CEVA ACT NORMATIV RECENT (RESP DIN 2006), PRIN CARE SA SE PRECIZEZE CA S-A MODIFICAT NUMARUL MINIM DE ZILE AFERENTE CONCEDIULUI DE ODIHNA?
VA MULTUMESC!



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 12 July 2006 - 02:52 PM

din cate stiu eu, nu! cel putin pentru personalul din sistemul bugetar nu.




#3 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2006 - 11:34 AM

Ultima modificare referitoare la zilele de concediu de odihna a facut-o OG 65 din 29/06/2005 si a nume a fost abrogat articolul in care se spunea ca durata concediului de odihna pentru salariatii cu contracte de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul lucrat.Deci dupa aceasta OG minimul de zile de odihna si la cei cu contract cu timp partial trebuie sa fie 20 zile.
Alte modificari nu au mai fost.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#4 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 13 July 2006 - 01:32 PM

pt ovidiu

! la Ordonanta 2/2006

--------------------------------------------------------------------------------
Vechimea in munca Durata concediului
--------------------------------------------------------------------------------
pana la 10 ani 21 de zile lucratoare
peste 10 ani 25 de zile lucratoare
--------------------------------------------------------------------------------

astea-s pt functionari publici



#5 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 13 July 2006 - 01:39 PM

Oare daca prin Contract colectiv de muncă unic national ne obliga la salar minim 370 ron, nu este obligatoriu si concediul de odihna minim 21 de zile asa cum prevede CCMUN?



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 13 July 2006 - 01:56 PM

C.M. art 140 - 1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 zile lucratoare .
2 ) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil ......



#7 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 13 July 2006 - 02:21 PM

completare:
C.M. Art. 11. - Clauzele contractului individual de muncă nu pot conține prevederi contrare sau drepturi sub nivelul minim stabilit prin acte normative ori prin contracte colective de muncă.

la fel si

Art. 238. - (1) Contractele colective de muncă nu pot conține clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de muncă încheiate la nivel superior.



#8 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2006 - 02:43 PM

eu sunt pentru 21 zile sa nu existe discutii...la firma unde lucrez concediul este de 22 zile asa ca nu am avut probleme cu nr minim de zile.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#9 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 July 2006 - 02:44 PM

In sistemul privat, am invatat ca: min de zile de CO este 20-pt cei sub un an vechime pe cartea de munca; sau 21 pt restul cu vechime >de 1 an...pentru vechime mare/CO mai mari se negociaza cu patronul.
nicol



#10 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 13 July 2006 - 03:44 PM

pentru vasiloni:
pentru functionarii publici chestia asta nu e noua!!!
mai citeste si tu alte acte normative specifice functionarilor publici (Legea 188/1999- care a fost recent modificata) si alte multe altele



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2006 - 04:11 PM

ovidiu_adrian79 a spus:

pentru vasiloni:
pentru functionarii publici chestia asta nu e noua!!!
mai citeste si tu alte acte normative specifice functionarilor publici (Legea 188/1999- care a fost recent modificata) si alte multe altele
se aplicau aceleasi zile de co pt. salariatii din administratia publica chiar inainte de aparitia statutului functionarilor publici.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL