Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Directive europene - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Directive europene

28 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 July 2006 - 03:51 PM

54. - ( 1) ostul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import și alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autoritățile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare și alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor respective.
(2) Reducerile comerciale acordate de furnizor nu fac parte din costul de achiziție.

adica discountul facturat pe aceeasi factura cu bunul cumparat nu mai scade pretul respectivului si se trece pe 767 ? :shock:
eu asa inteleg, ce parere aveti ?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 July 2006 - 05:19 PM

Aberatia asta era si in precedentul Omf.306/2002, pct. 3.1.
Este inoperabila si in totala contradictie cu primul paragraf.




#3 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 July 2006 - 01:01 PM

Din faptul ca nu fac parte din pretul de achizitie reducerile comerciale eu inteleg ca acestea se scad din pret (daca le-as trece pe 767, ar insemna ca reducerile respective ar ramane incluse in pret). Daca ar fi asa cum zici, nu s-ar fi specificat doar reducerile comerciale, ci ar fi fost incluse si sconturile. La fel ca la TVA:
" (3) Nu se cuprind în baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată următoarele:
a) rabaturile, remizele, risturnele, sconturile și alte reduceri de preț acordate de furnizori direct clienților;", nu se cuprind = reduc baza de impozitare.

[/b]



#4 Dobrin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Dej
  • Interests:muntele, ecologia, poezia

Postat 18 July 2006 - 08:00 PM

ctc are dreptate. Reducerile comerciale inscrise pe factura nu se inregistreaza in contabilitate si nu se includ in costul de achizitie.
Exemplu: Se achizitioneaza materii prime in suma de 10.000 lei + TVA 1.900 lei. Pe aceeasi factura se inregistreaza o reducere comerciala de 10%, adica 1.000 lei. Costul de achizitie este de 9.000 lei, iar TVA 1.710 lei.
Inregistrarile contabile: 301 = 401 9.000 si 4426 = 401 1710



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2006 - 08:11 PM

eu inteleg ca daca nu e inclus in pret inseamna ca acea notiune nu se regaseste in pret... dar daca pe factura e 1000 si eu inregisterz 900 ca am reducere 10% cerebelu meu imi spune ca in pretul de achizitie am inclus si notiunea de reducere, pt ca am redus pretu'
parerea mea



#6 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 July 2006 - 09:25 AM

Daca inregistrezi marfa la 1.000 inseamna ca in pretul ei s-a cuprins si reducerea comerciala de 100. Daca inregistrezi la 900, in pret nu mai este inclusa reducerea comerciala. Este adevarat ca formularea nu este cea mai buna.



#7 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 19 July 2006 - 10:17 AM

Deee! Frumoasa Limba Romana cu-ale ei intelesuri! :lol:

Sunt de acord cu ctc asa am interpretat si eu intr-un final... Am avut destula bataie de cap in aceasta problema!



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 July 2006 - 02:26 PM

s-o luam invers:
pretul de achizitie nu trebuie sa includa reducerea...
daca eu am pret de intrare de 1000 lei inseamna ca nu am bagat in seama reducerea, e ca si cum nu ar aparea pe factura deci in pretul meu nu apare reducerea
daca am pret de intrare 900 inseamna ca am inclus in pret si reducerea
sa ne gandim ce inseamna a include ceva undeva... a unii acele 2 chestii... adica unesc pretul de 1000 cu pretul de -100 (ca reducerea e cu -)... deci, pretul de 900 lei include si reducerea...
s-ar putea sa vorbesc eu prostii :D



#9 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 July 2006 - 04:35 PM

e chiar invers:
daca pe factura apare pretul de 1.000 si reducerea de 100, iar tu inregistrezi marfa la pretul de 1.000, asta inseamna ca in pret ai lasat si reducerea pe care ti-a acordat-o furnizorul (el iti vinde marfa la 900, dar tu o inregistrezi la 900+100);

revin la analogia cu TVA: "nu se cuprind in baza de impozitare reducerile..." => pentru acelasi exemplu: baza de impozitare la care se aplica TVA-ul este 900, nu 1.000;

gandeste-te la negarea negatiei (considerand reducerea opusul pretului); ai avea dreptate daca ar fi vorba de o majorare: pret 1.000, majorare de pret 100, pretul nu include majorarea inseamna un pret de achizitie de 1.000; dar la reducere e tocmai pe dos (nu prea stiu cum sa ma exprim mai bine :cry: )



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 July 2006 - 04:47 PM

parerea mea e ca el o vinde la 1000 la fel cum eu o inregistrez la 1000
pt cei care o cumnpara cu 900 vanzatorul o vinde cu 900... cam aiurea chestia asta dar 1000+(-100) tot 900 da... adica daca includ=adun reducerea (asta inseamna pana la urma a include= a aduna).. imi da 900.. sau poate nu inteleg eu :roll: e posibil
ciudat e ca doar noi 2 vorbim despre chestia asta :D
cred ca ceilalti se uita la discutie cum ma uit eu la discutiile despre cat e plafonul de casa in 2006 :roll:



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 July 2006 - 04:50 PM

chiar asteptam sa vad la ce concluzie veti ajunge. parerea mea este ca se inregistreaza la 900+tva si cu asta basta (371,4426=401)



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 July 2006 - 04:56 PM

nicole33 a spus:

chiar asteptam sa vad la ce concluzie veti ajunge. parerea mea este ca se inregistreaza la 900+tva si cu asta basta (371,4426=401)
Si eu fac la fel.



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 July 2006 - 10:25 PM

eu nu am zis ca nu fac asa 900+tva... ca pana ieri cand din plictiseala m-am apucat de citit iar directivele, la fel faceam si de ieri pana azi nu am mai gasit facturi du reduceri...
numai ca incerc sa inteleg de ce asa si nu invers :lol:



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 20 July 2006 - 12:10 AM

:lol:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 20 July 2006 - 05:04 AM


Septimiu ai dreptate.Cumparatorul inregistreaza reducerea,deci "beneficiul" in 767, in timp ce pretul ramane cel de pe factura.



#16 petrescu daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:slatina

Postat 20 July 2006 - 05:45 AM

eu vad reducerea ca pe o <plata>pentru ca ...ai vandut bine, ai negociat bine, ti-ai dat silinta ....
pretul produsului ramane acelasi
daca aprovizionezi zilnic, iar furnizorul iti ofera reduceri in procente diferite ar insemna sa ai acelasi produs la 30 de preturi de achizitie diferite intr-o luna



#17 Iulya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2006 - 07:25 AM

Tot in Directivele europene am gasit urmatorul articol: "64. - (1) Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii si detinute pe o perioada mai mare de un an."... Ar trebui sa intelegem ca nu mai e valabila legea cu valoare mai mare de 1.500 si ca orice obiect care e utilizat mai mult de un an intra pe imobilizari???



#18 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 20 July 2006 - 10:12 AM

inregistrezi marfa la 900 lei , daca inregistrezi marfa la 1000 lei 100 lei ar fi un venit . ori ce fel de venit daca tu nu ai vandut marfa . Poate faci retur peste 2 luni si tu ai impozitat acei 100 de lei la vremea aia , bineanteles ca peste 2 luni cand ai avea factura d eretur revii la inregistrare .
Alt argument de ce la en detail ai venitul pe masura vanzarii marfii , iar acesti 100 de lei reducerea de ce sa o inregistrez pe venituri daca eu nu am vandut marfa :?:



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 July 2006 - 10:16 AM

pai e venit pt ca plateti mai putin furnizorului... oricum de obicei cand faci retur la marfa furnizorul iti storneaza si reducerea :wink:



#20 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 20 July 2006 - 11:08 AM

mi-am pus si eu aceeasi intrebare ca si Iulya, mai exista sau nu limita la mijloace fixe de 15 mil?
in codul fiscal se pastreaza exprimarea dar in directive nu mai este. O fi o omisiune? N-ar fi de mirare.
Cine a citit mai atent directivele a reusit sa faca un sumar cu modificarile fata de 306 sau 94?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL