Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Directive europene - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Directive europene

28 replies to this topic

#21 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 20 July 2006 - 12:24 PM

Pai daca nu am vandut marfa de unde sa-i platesc furnizorului, deci eu marfa nu am vandut-o dar am un venit de 100 de lei si bineinteles impozit si bani nu .Am mai glumit cu una cu alta dar in concluzie eu cred ca lucrurile stau cam asa : reducerea comerciala adica cea venita pe factura care identifica produsul nu se contabilizeaza ci se diminueaza pretul de achizitie cu valoarea reducerii COMERCIALE . Celelalte reduceri de ex sconturile sau discount. care il primesti pt un anumit volum de vanzari , pt atingerea unui target sau mai stiu eu ce se contabileaza in clasa de venituri .
Am dreptate :?: :!:



#22 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 20 July 2006 - 12:26 PM

Inca ceva daca sunt micro cum platesc 3% la reducerile comerciale care vin pe factura :?: Niciodata




#23 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 July 2006 - 12:37 PM

filipa a spus:

Pai daca nu am vandut marfa de unde sa-i platesc furnizorului, deci eu marfa nu am vandut-o dar am un venit de 100 de lei  si bineinteles impozit si bani nu .Am mai glumit cu una cu alta dar in concluzie eu cred ca lucrurile stau cam asa : reducerea comerciala adica cea venita pe factura care identifica produsul nu se contabilizeaza ci se diminueaza pretul de achizitie cu valoarea reducerii COMERCIALE . Celelalte reduceri de ex sconturile sau discount. care il primesti pt un anumit volum de vanzari , pt atingerea unui target sau mai stiu eu ce se contabileaza in clasa de venituri .
Am dreptate  :?:  :!:
interpreteaza ce am scris eu mai sus, nu cum se face
eu asta vreau sa inteleg... ceea ce scrie in directive... nu cum face fiecare du discountul



#24 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 July 2006 - 12:53 PM

Din cunostintele mele, reducerile comerciale (rabat, risturn, remiza - acordate in functie de cantitatea cumparata sau din cauza faptului ca marfa prezinta unele deficiente) reprezinta reduceri de pret, in sensul ca micsoreaza pretul de achizitie. Reducerile financiare (scontul - acordat pentru o incasare facuta inainte de scadenta) este reducerea care intra pe conturile 767 sau 667, dupa caz.

Cred ca ma repet cu explicatiile (dar de fiecare data sper ca o sa ma exprim mai bine): ganditi-va la TVA, unde scrie ca nu se cuprind in baza de impozitare reducerile (aici sunt incluse atat reducerile comerciale, cat si cele financiare)
pret 1.000
reducere 100
calculati TVA-ul la 1.000 sau la 900?
daca ar fi cum zice Septimiu am calcula TVA-ul la 1.000 (dar in cazul asta chiar am include in baza reducerea, 100 se regaseste in 1.000);

reducerea comerciala fiind un minus, nu face parte din pret cand o scazi, daca nu o scazi inseamna ca ai inclus-o in pret (chiar ca ma repet);

"pai e venit pt ca plateti mai putin furnizorului... ": nu e venit, ci o sa diminueze cheltuiala cand faci descarcarea de gestiune;[/u]



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 July 2006 - 01:00 PM

ooook, nu ajungem nicaieri sau mai multe sanse sunt ca eu sa nu inteleg... ramane fiecare sa faca cum intelege...
ciudat e ca isi da multa lume cu parerea



#26 vitea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2006 - 01:16 PM

Nu sunt de meserie contabil, dar iata ce am gasit in 'CONTABILITATEA FINANCIARA A INTREPRINDERII', editata in 2005 la Editura Universitara, coordonator MIHAI RISTEA:

Reducerile primite in cazul cumparaturilor de stocuri pot avea caracter comercial si caracter financiar.

Reducerile comerciale imbraca forma de rabaturi, remize si risturnuri (daca este necesar voi reveni ulterior cu definirea acestora).
Reducerile financiare sunt sub forma de sconturi de decontare pentru achitarea datoriilor inainte de termenul normal de exigibilitate.

Reducerile comerciale consemnate in factura initiala (nu intr-o factura de reduceri ulterioara) nu se contabilizeaza. De exemplu, daca cumperi marfa la pretul de 100 RON, rabat 10%, TVA 19%, inregistrarea in contabilitate va fi:


% = 401 _ 107.1
371 _____ 90.0
4426 ____ 17.1


Daca insa in loc de rabat ni s-ar fi acordat o reducere financiara atunci inregistrarea ar fi urmatoarea:

% = 401 _ 117.1
371 _____ 100.0
4426 ____ 17.1

TVA 19% a fost aplicat la 100 - 10%. Iar la plata facturii:


401 = % 117.1
_____ 5121 107.1
_____ 767 10.0


Cel putin asa am inteles eu.



#27 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2006 - 02:53 PM

42. Reducerile de preț de natură comercială se înregistrează la momentul acordării acestora pe baza documentelor ce le atestă, astfel:
a) dacă în factura inițială sunt evidențiate distinct reducerile de preț acordate, respectiv primite, atât vânzătorul, cât și cumpărătorul înregistrează în contabilitate factura la valoarea netă comercială, aceasta reprezentând valoarea inițială, mai puțin reducerile acordate;
B) în situația în care, ulterior facturării inițiale, vânzătorul acordă clientului reduceri de preț, conform clauzelor contractuale, acestea se cuprind într-o factură ulterioară în roșu, care se înregistrează în contabilitate astfel:
- la vânzător, valoarea reducerilor acordate pentru livrări efectuate în același exercițiu:
% =411
707
4427
sau
411 = %
707
4427 cu sumele in rosu


- la cumpărător, reducerile primite corectează valoarea stocurilor, atunci când acestea se regăsesc în gestiune, sau cheltuielile cu stocurile, când acestea au fost scăzute din gestiune:
401 = %
3**,6**
4426
sau
% = 401
3**,6**
4426 cu sumele in rosu

43. Reducerile de natură financiară se înregistrează în contabilitate astfel:
- la vânzător, valoarea reducerilor acordate:
% = 411
667
4427



- la cumpărător, valoarea reducerilor primite:
401 = %
767
4426



#28 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 July 2006 - 02:58 PM

oamenilor... nu va ma chinuiti sa imi aratati citate din carti de anul trecut si note contabile pentru ca le stiu... eu vreau doar sa interpretez un citat dintr-o lege



#29 Dobrin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Dej
  • Interests:muntele, ecologia, poezia

Postat 20 July 2006 - 10:15 PM

In contul 767 se inregistreaza doar reducerea financiara, adica scontul, care se acorda ulterior, pentru a stimula decontarea intr-un termen mai scurt a sumelor inscrise in factura. Reducerile care se inscriu in factura sunt reduceri comerciale, iar factura respectiva se inregistreaza la valoarea neta (total factura-reducere comerciala).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL