Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatie pt.mamici - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


indemnizatie pt.mamici

42 replies to this topic

#21 magdaionescu2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2006 - 10:51 AM

Draga Rusana iti multumesc din suflet ca m-ai luminat!Sa dea Dumnezeu sa reusesc,sa nu intampin probleme!



#22 magdaionescu2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2006 - 02:23 PM

ACUM AM SUNAT SI LA PRIMARIE SI SPRE NOROCUL MEU AM DAT DE UN DOMN DRAGUT CARE MI-A SPUS CA VOI BENEFICIA DE INDEMNIZATIE SI PT BB 2.PROCEDURA EXACT CUM AI SPUS TU RUSANA.CE BINE!!!




#23 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 January 2007 - 07:18 PM

LA MULTI ANI!

Am o cunostinta care a nascut pe 6 oct...ea a intrat in prenatal pe 1 oct...dupa 42 de zile de la nastere a solicitat firmei la care este angajata adeverinta pt a-si putea depune dosarul pt indemnizatie si a fost refuzata pe motiv ca trebuie sa astepte sa treaca cele 126 de zile....E legal? Eu stiam ca inainte sa nasti poti sa nu iti iei nici o zi de prenatal daca nu vrei, iar dupa 42 de zile de la nastere iti poti depune dosarul pt CIC.



#24 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 January 2007 - 06:14 PM

chiar nu imi raspunde nimeni?



#25 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 03 January 2007 - 06:36 PM

Vezi postareacristianamatache, la Jan 3 2007, 06:14 PM, a spus:

chiar nu imi raspunde nimeni?
Din cate stiu eu din pacate, au dreptate . Trebuie facute 126 de zile CM in total Impartirea lor este indiferenta: prenatal sau dupa nastere.



#26 mickyyyy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2007 - 08:12 PM

OUG 158/2005 prevede ca sunt obligatorii doar cele 42 zile de concediu postnatal...deci tu poti sa alegi in functie de veniturile tale dc iti convine mai bine sa alegi concediul de maternitate(maxim 126 zile) in care vei primi 85% din media veniturilor inregistrate in ultimele 6 luni sau iti convine mai bine sa intrii in concediu de crestere a copilului mai devreme(inainte sa se fi implinit cele 126 zile dar minim 42 dupa nastere) si sa primesti 800 ROn/luna
:biggrin:
A conclusion is simply the place where you got tired of thinking!



#27 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2007 - 07:31 AM

Iata ca am nascut....o nastere grea determinata de o hemoragie...
Nu stiu acum daca mai e necesar sau nu sa depun dosarul pt cei 6 mil la primarie intrucat sunt angajata din 7 feb 2006 iar nasterea a avut loc pe 18 ian 2007. Voi ce ziceti, ma incadrez sau nu? stiu ca era ceva cu fractiunile de luna.....



#28 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 11:02 AM

Pt Iyv
Si pt concediul de paternitate ce CM sa-si ia pana 126 zile? De lauz?



#29 margiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 03 March 2007 - 04:32 PM

Buna ziua. Caut si eu un raspuns si nu reusesc sa inteleg nimic din legislatia asta stufoasa. Eu am nascut acum doua saptamani, deci sunt in concediu de sarcina si lauzie. Salariul meu net este de 1500 RON, eu credeam ca voi primi mai mult la salariu decat pana acum, dar SURPRIZA: acum doua zile ni s-au virat salariile si am primit mai putin. Mentionez ca in ultimele 6 luni nu am avut concediu medical. Ma puteti ajuta si pe mine cu un calcul? Va multumesc anticipat



#30 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2007 - 05:26 PM

Pai la 1500 net , brutul tb sa fie destul de mare si tie iti revine 85% din el....dar probabil pe cartea de munca ai un sal mai mic de te-ai trezit cu bani mai putini!
tb sa te interesezi la firma , poate au gresit ceva la calcul!
DanielaZ



#31 margiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 04 March 2007 - 09:52 AM

Vezi postareaDaniela.Zaharia, la Mar 3 2007, 05:26 PM, a spus:

Pai la 1500 net , brutul tb sa fie destul de mare si tie iti revine 85% din el....dar probabil pe cartea de munca ai un sal mai mic de te-ai trezit cu bani mai putini!
tb sa te interesezi la firma , poate au gresit ceva la calcul!
Multumesc pt raspuns. Am intrebat la contabilitate la noi si mi s-a spus ca e corect, ca eu primesc 85% din net pt ca sunt in concediu medical. Nu am mai putin in cartea de munca. Am incercat si eu sa le spun ca ar trebui sa primesc mai mult dar mi se spune acelasi lucru: sunt in concediu medical cu 85% deci atat voi primi pe toata perioada in care voi sta acasa. Ma puteti ajuta cu un calcul exact, ca sa ma pot duce la ei sa le explic unde fac greseala



#32 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 05 March 2007 - 12:26 PM

Vezi postareamargiana, la Mar 4 2007, 09:52 AM, a spus:

eu primesc 85% din net pt ca sunt in concediu medical.

nu stiu ce o fi in capul contabililor tai, dar le spui frumos ca tu nu vrei decat dreptul tau.
asa facand un calcul rapid la 1500 net revine ceva in jur de 2150 brut
daca in ultimele luni lucrate ai avut acest venit brut, orice calcul s-ar face tot iti iese un cuantum zilnic al indemnizatiei de vreo 87 lei
adica pe ianuarie cu 21 zile ai avea ceva in jur de 1830 lei ceea ce practic inseamna acel 85%.
din astia se scade cas-ul tau (limitat la 37 ron) si aj somaj in prima luna si tot ramai cu ceva in jur de 17.7 milioane ceea ce clar ar fi mai mult decat 85% din 1500 adica 12.7 milioane.
calculele sunt facute in fuga dar retine ideea, mergi si iti ceri dreptul tau real !
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#33 margiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 05 March 2007 - 04:43 PM

Vezi postareazoltan, la Mar 5 2007, 12:26 PM, a spus:

Vezi postareamargiana, la Mar 4 2007, 09:52 AM, a spus:

eu primesc 85% din net pt ca sunt in concediu medical.

nu stiu ce o fi in capul contabililor tai, dar le spui frumos ca tu nu vrei decat dreptul tau.
asa facand un calcul rapid la 1500 net revine ceva in jur de 2150 brut
daca in ultimele luni lucrate ai avut acest venit brut, orice calcul s-ar face tot iti iese un cuantum zilnic al indemnizatiei de vreo 87 lei
adica pe ianuarie cu 21 zile ai avea ceva in jur de 1830 lei ceea ce practic inseamna acel 85%.
din astia se scade cas-ul tau (limitat la 37 ron) si aj somaj in prima luna si tot ramai cu ceva in jur de 17.7 milioane ceea ce clar ar fi mai mult decat 85% din 1500 adica 12.7 milioane.
calculele sunt facute in fuga dar retine ideea, mergi si iti ceri dreptul tau real !
multumesc mult pentru ajutor. o sa ma duc sa vad ce rezolv. sper sa-i fac sa inteleaga



#34 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 March 2007 - 12:38 AM

cristiana, ti-am trimis un pm!



#35 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 06 March 2007 - 08:45 AM

In 06.10.2006 am iesit din CIC pentru primul copil. Acum sunt insarcinata si urmeaza sa nasc prin 17-21 mai. Din 01.04.2007 vreau sa intru in prenatal. Sigur voi beneficia de indemnizatia de ingrijire copil avand in vedere ca ultimele 12 luni ale mele sunt constituite aproape jumatate din perioada in care eram in CIC pentru primul copil iar cealalta parte am fost angajata + concediu prenatal?



#36 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 21 March 2007 - 05:09 PM

Imi raspunde si mie cineva????



#37 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 22 March 2007 - 08:08 AM

Daca ai primit bani pentru CIC atunci o sa primesti o sa ai dreptul si cu al doilea copil la CIC cu indemnizatia 800 RON.



#38 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 March 2007 - 09:25 AM

Vezi postareaXENIAMARIA, la Mar 21 2007, 07:09 PM, a spus:

Imi raspunde si mie cineva????



Conform legii, perioada in care ai fost in crestere copil constituie stagiu de cotizare. Prin urmare sigur poti beneficia de concediu de crestere si pentru al doilea copil. Noi am avut o situatie cand s-a solicitat concediul de crestere pentru al doilea copil chiar cand era in concediu pentru primul copil si totul a fost OK.



#39 sanda_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 May 2007 - 10:47 AM

Vin si eu cu o rugaminte: o persoana angajata la 01.06.2006 este insarcinata si va naste spre sfarsitul lunii iulie.
Din 23 aprilie intra in concediu medical <boala obisnuita> si vrea sa o tina tot asa pana va intra in prenatal.Intrebarea mea este urmatoarea: beneficiaza aceasta persoana de concediu ptr ingrijirea copilulu(6 mil +2 mil)? Concediu medical poate intregi cele 12 luni de stagiu????????????Multumesc.



#40 gelu1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 May 2007 - 09:44 PM

Am auzit ca incepand cu 2007 indemnizatia nu se mai ofera pentru mamica ci pentru copil. Asadar in situatia cand sunt gemeni, pot sa intre amandoi parintii in concediu de cresterea copilului, si astfel sa primeasca doua indemnizatii (16 mil). Sotia mea este insarcinata cu gemeni si ma intereseaza in mod direct problema.
As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Multumesc pentru raspuns.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL