Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatie pt.mamici - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


indemnizatie pt.mamici

42 replies to this topic

#41 mamiseli_11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 October 2007 - 04:58 PM

Vezi postareamargiana, la Mar 3 2007, 04:32 PM, a spus:

Buna ziua. Caut si eu un raspuns si nu reusesc sa inteleg nimic din legislatia asta stufoasa. Eu am nascut acum doua saptamani, deci sunt in concediu de sarcina si lauzie. Salariul meu net este de 1500 RON, eu credeam ca voi primi mai mult la salariu decat pana acum, dar SURPRIZA: acum doua zile ni s-au virat salariile si am primit mai putin. Mentionez ca in ultimele 6 luni nu am avut concediu medical. Ma puteti ajuta si pe mine cu un calcul? Va multumesc anticipat


Buna,
Sper ca raspunsul meu te mai poate ajuta chiar daca a trecut ceva timp de cand ai nascut. Concediul medical de orice fel se calculeaza ca medie a salariilor brute din ultimele 6 luni lucrate fara intrerupere. daca spui ca ai 1500 net, atunci brut e cam 2126 lei. daca ai nascut in martie, se iau lunile februarie, ianuarie, dec 2006, nov 2006, oct 2006, sept 2006. Calculul se realizeaza astfel: 2126 x 6 luni = 12756 lei. nr. de zile lucratoare pe cele 6 luni este de: 21 zile(sept 06) + 22 zile (oct 06) + 22 zile (nov 06) + 19 zile (dec 06) + 21 zile (ian 07) + 20 zile (febr 07) = 125 zile in ultimele 6 luni. Se imparte totalul de salariu brut la nr de zile lucrate adica 12756:125 = 102.04 lei. Aceasta este suma bruta pe care o primesti pe zi. 102.04 se inmulteste cu nr de zile lucratoare din luna in care esti in concediu medical (daca e martie, adica 22 zile) 102.04 x 22 zile = 2244.88 lei la care calculeaza procentul de 85%. Cu alte cuvinte, salariul tau brut pe o luna intreaga de concediu medical de sarcina si lehuzie (in speta martie dupa calculul pe care l-am facut) este de 1908.14. La suma asta se retine cas de 37 lei si somaj de 21 lei deci ramane net de 1850 lei. E posibil sa fi inteles gresit luna in care ai intrat in concediu medical, dar calculul se aplica la fel, se schimba numai nr de zile lucratoare. Ca sa fii sigura ca e adevarat ce am calculat, sunt contabil taman la departamentul salarizare. Multa sanatate si sa te bucuri de bebelul tau. Mihaela



#42 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 18 November 2007 - 04:09 PM

Buna ziua! am si eu o probelma cu o mamica. A nascut in octombrie si nu are 12 luni stagiu de cotizare( fiind intrerupt contractul in luna ianuarie). Stiu ca la indemnizatia pentru mamici nu are drept, dar as dori sa stiu daca nu se primeste totusi acei 200 lei pt copil ( alocatia pt copil)?




#43 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 18 November 2007 - 04:15 PM

[quote name='tyna' date='Nov 18 2007, 02:09 PM' post='151028']
O completare. Contractul a fost intrerupt pentru o luna de zile ( luna ianuarie). Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL