Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rambursare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Rambursare TVA

30 replies to this topic

#21 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 03 September 2006 - 09:49 PM

daca am citeva luni de la infiintare,(5 luni) si totusi am tva de recuperat mult peste 5000,am voie sa cer rambursarea tva-ului?



#22 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 September 2006 - 09:04 AM

Nu e nici o restrictie din acest p.d.v.




#23 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 04 September 2006 - 12:51 PM

multumesc pentru raspuns



#24 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 January 2007 - 03:15 PM

Scuze ca ma bag si eu in subiect dar am alta problema , stie cineva se poate compensa TVA de recuperat cu celelate datorii (CAS,somaj etc), va rog nu am gasit nici o referire prin lege .



#25 Edimic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Radauti

Postat 12 January 2007 - 03:35 PM

Vezi postareaLucian Andrei, la Jan 12 2007, 03:15 PM, a spus:

Scuze ca ma bag si eu in subiect dar am alta problema , stie cineva se poate compensa TVA de recuperat cu celelate datorii (CAS,somaj etc), va rog nu am gasit nici o referire prin lege .

cred ca da. Am avut de ex cu imp. pe profit si s-a compendat



#26 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 13 January 2007 - 09:33 AM

TVA nu se compenseaza niciodata cu alte obligatii de plata catre buget



#27 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2007 - 02:09 PM

Multumesc, se poate im momentul depunerii decontului se bifeaza "Rambursarea soldului negativ de TVA" si se atasaza declaratie de unde provine suma negativa si o cerere cu datoriile pe care vrei sa le compensezi (se incepe cu datorii la bugetul satului :biggrin: ) nu stiu daca asta implica control de verificare :good:



#28 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 17 January 2007 - 05:41 PM

La rambursarea TVA se compenseaza obligatoriu orice datorii la bugetul de stat, iar diferenta este virata in cont. Data compensarii este data inregistrarii cererii de rambursare.



#29 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 18 January 2007 - 04:08 PM

[quote name='Angelescu Laura' date='Jan 17 2007, 05:41 PM' post='116708']


Asta cu compensarea am inteles-o . Si e logic pentru ca e acelasi lucru daca i-ti da banii inapoi sau i-ti compenseaza alte datorii. Intrebarea este daca ceri compensare mai vin in control?



#30 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 January 2007 - 04:41 PM

Nu poti sa ceri compensare fara sa bifezi DA la rambursare in decont. Si din acel moment...



#31 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 18 January 2007 - 04:48 PM

[quote name='sdnr' date='Jan 18 2007, 04:41 PM' post='116929']
Mersi de raspuns. Asa ma gandeam si eu . Ca doar nu degeaba mai angajeaza acuma inspectori la TVA. ( sa fie pregatiti pt constructiile - montaj ce vor urma) :lostit (13):






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL